Олександр Мироненко: «Ми можемо позбавити людину симптомів, але це не є квитком у щасливе задоволене життя»  

Лікар-психотерапевт — про психіатрію незалежної України, психічне здоровʼя й те, як потрібно працювати з військовими

8 Грудня

Олександр Мироненко — лікар-психотерапевт, один із засновників Української спілки психотерапевтів, викладач Українського католицького університету. 

Панові Олександру 70 років, 47 із яких він працює психотерапевтом, 27 останніх — у Львівській обласній клінічній психіатричній лікарні, якій цьогоріч виповнюється 150 років. Тут ми й провадимо розмову: в кабінеті та прогулюючись парком і між корпусами.

Серед дисциплін, які викладає Мироненко студентам, — етика психотерапевта, тому розпитую, як перевірити професійність фахівця, записуючись на терапію. 

Ще з 2014 року психотерапевт працює з військовими й розказує про те, чим відрізняється допомога тим, хто пройшов бойові дії, від допомоги цивільним.

Олександр Мироненко переконаний, що психотерапія неможлива без усвідомлення самоцінності кожної людини незалежно від її психічного стану. І мета терапії — не так позбавити симптомів, як відновити задовільне функціонування, щоб людина почала відчувати радість від життя. Більше — читайте в розмові.

§§§

[Це інтерв’ю створене завдяки підтримці Спільноти The Ukrainians — сотням людей, які системно підтримують якісну незалежну журналістику. Приєднуйтеся!]

§§§

Пане Олександре, де коріння сучасної психотерапії, за принципами якої працюють нині українські фахівці? Якою була психіатрія в Радянському Союзі і в якому становищі вона опинилася з відновленням незалежності України? 

Найперше треба сказати, що психотерапія незалежної України це не початок сучасної психотерапії, а відродження тієї, що була на Галичині до приходу радянської влади. І з початку 90-х ця наука і практика почала так бурхливо розвиватися, бо мала глибокий фундамент. Як приклад, у 1920-ті роки у Відні було так зване Віденське психоаналітичне товариство, раніше відоме під назвою «Середа», найстаріше психоаналітичне товариство у світі. Воно налічувало 130 членів, 40 з яких народились або мешкали на території Галичини у Львові, Перемишлі, Івано-Франківську (тоді  Станиславові) та Кракові. Це були дуже знані, прогресивні психотерапевти, яких доля привела до Відня, де вони залишились жити і працювати. 

Із приходом радянської влади психотерапія в Україні не зникла, але існувала у викривленому стані. В її основі лежав так званий директивний підхід, який базувався на методах навіювання, переконування, психологічного тиску, щоб отримати від пацієнта ту чи іншу поведінку. Це не має нічого спільного з розумінням доброчесної психотерапії сьогодні, але тоді такий метод органічно лягав у концепцію ролі людини в тоталітарному суспільстві вона не була самоцінністю, а радше інструментом, гвинтиком, який має поводитися так, як йому кажуть. 

Відродження тої школи психотерапії, яка розвивалася ще до створення Союзу, почалося із серпня 1994 року, коли започаткували психотерапевтичну школу в Трускавці. Туди приїхали 20 найвидатніших австрійських і німецьких психотерапевтів, які упродовж пʼяти наступних років навчали фахівців з України та інших пострадянських республік Латвії, Молдови, Польщі й Росії. Професор Олександр Фільц і його дружина Людмила Самсонова посприяли, щоби школа проходила саме у Трускавці. Фактично відтоді наші фахівці стали повноцінними членами Європейської асоціації психотерапевтів і зараз посідають чільне місце серед психотерапевтів Європи. Практика шкіл відтоді розвивалася, і згодом аналогічні школи проводили також у Дніпрі, Києві, Вінниці. 

Для продовження і підсилення цих змін ви разом із психотерапевтами Олександром Фільцом та Романом Кечуром заснували у 1996 році Українську спілку психотерапевтів. Як будувалося це середовище і що вдалося зробити?

Ми заснували Українську спілку психотерапевтів майже 30 років тому, і зараз вона налічує майже 5 тисяч членів, зосереджених у різних регіонах України. Дехто з наших колег зараз перебуває на окупованих територіях, але звʼязку з ними ми не втрачаємо. Власне, найперше ми і створили спілку для того, щоб будувати спільноту психотерапевтів, обʼєднувати фахівців, які могли б спілкуватися, радитися, творити середовище однодумців. І ця спільна робота допомогла нам пізніше зробити безпрецедентний для України крок у питання психотерапевтичної освіти. 

За радянських часів вважали, що психотерапевтом може бути лише лікар, який має медичну освіту, і, відповідно, визнавали тільки спеціальність лікаря-психотерапевта. До сьогодні в Україні дехто підтримує таку позицію.

Відповідно ж до європейського законодавства, психотерапев

На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media

На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!

Що ви отримаєте

  • Емейл-розсилка «TUM зсередини»
  • Екоторба «Ambassador»
  • Ранній доступ до текстів The Ukrainians
  • Digital-доступ до історій Reporters
  • Доступ до онлайн-зустрічей
  • Доступ до офлайн-подій
  • Книжковий та інші клуби
  • 30% знижки на паперовий Reporters
  • 4 друковані номери Reporters на рік
  • Знижки на книжки TUM Publishing

від 416 грн/міс

Обрати рівень

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки