Елла Лібанова — директорка Інституту демографії та соціальних досліджень і перша жінка в президії Національної академії наук України.
Спілкуємося з пані Еллою про становлення та виклики української демографії як науки, про міжнародну співпрацю й новостворене Міністерство національного єднання. Також говоримо про досвід 2014 року і ресоціалізацію військових у контексті відновлення.
§§§
[Це інтерв’ю створене завдяки підтримці Спільноти The Ukrainians — сотням людей, які системно підтримують якісну незалежну журналістику. Приєднуйтеся!]
§§§
Український Інститут демографії, чия історія бере початок від періоду держави гетьмана Скоропадського, був відновлений як державна структура після тривалої адвокаційної роботи у 2002 році. Розкажіть, як це відбувалося?
Інститут демографії Академії наук був створений указом гетьмана Скоропадського 28 листопада 1918 року (до речі, в ті дні народився Борис Євгенович Патон, який потім понад пів століття очолював Академію наук України). Інститут був частиною новоствореної Академії наук, до якої тоді належало сім установ.
З Інститутом усе було гаразд до 1938 року. Коли перепис населення 1937 року було названо помилковим, усі, хто мав до нього хоча б побіжний стосунок, були репресовані, а інститут — ліквідовано. Зокрема і Михайло Птуха, перший його очільник. Птуху вдалося спасти, він рік провів під арештом. Але після цього вже ніколи не займався демографією й перейшов у царину економіки і статистики.
Десь у 2000 році Сергій Іванович Пирожков, нині — віцепрезидент Академії наук, звернувся до мене: «Сворюймо вдвох Інститут демографії». Чесно кажучи, я була не в захваті від цієї ідеї, не розуміла, для чого мені це. Але піддалася на вмовляння. У 2002 році вдалося переконати керівництво України, що такий інститут нам потрібний. Патона не треба було переконувати: він погодився відразу.
Нам було важливо, щоб Інститут відновили офіційною постановою Кабміну, це надавало установі сталості. Спочатку його створили на базі мого невеличкого відділу в Раді підвищення продуктивних сил при Академії наук. Тепер ми — немала структура.
В Україні завжди були сильно розвинені природничі й технічні науки. Гуманітарним не надавали того значення, яке вони насправді мають. Це питання не тільки в нашій меншовартості, не тільки в тому, що вважалося, нібито в Москві знають краще.
Після здобуття незалежності науковці-гуманітарії почали розуміти, що треба створювати серйозне середовище, яке не буде обслуговувати якусь ідеологію, а займатиметься ґрунтовними дослідженнями: історія, література, мова, соціологія, філософія, демографія. Поступово до нас почали дослухатися. Такої уваги до демографії, яку я відчуваю з початком повномасштабної війни, раніше не було.
Що окремішність українського Інституту демографії дає нам сьогодні, під час війни?
Державна служба статистики України практично не збирає інформацію по всій території України — з різних причин. Ясна річ, що немає можливості зайти на окуповані території, важко працювати на прифронтових територіях. У зв’язку з цим ми маємо дуже обмежене інформаційне поле. Відповідно, ми були вимушені взяти на себе функцію виробника інформації.
Досі ми ніко
На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media
На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!
Що ви отримаєте
- Емейл-розсилка «TUM зсередини»
- Екоторба «Ambassador»
- Ранній доступ до текстів The Ukrainians
- Digital-доступ до історій Reporters
- Доступ до онлайн-зустрічей
- Доступ до офлайн-подій
- Книжковий та інші клуби
- 30% знижки на паперовий Reporters
- 4 друковані номери Reporters на рік
- Знижки на книжки TUM Publishing
від 416 грн/міс
Обрати рівеньВи вже у Спільноті?
Авторизація