[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Чудова стаття The New York Times, написана у 2007 році, розповідає про двадцятий щорічний «Поєдинок операторів», так звану «Відстійну олімпіаду» — змагання працівників очисних споруд Нью-Йорка. Під час змагання учасники демонструють свою майстерність, і часто роблять це з великим піднесенням.
Комісар Департаменту із захисту навколишнього середовища Нью-Йорка Емілі Ллойд так висловилася про роботу учасників: «Це важка, часто неприємна справа. І вони чудово з нею справляються». Читаючи статтю, помічаєш, як пишаються учасники змагань своєю роботою і як прагнуть виконувати її добре. Один з них, Джордж Мосос, каже, що його робота непомітна, але додає: «Досить того, що ми служимо людям».
Чому деяким людям дуже добре платять, вони працюють в розкішних умовах, але відчувають всередині порожнечу, тоді як інші працюють на очисних спорудах Нью-Йорка й відчувають задоволення? Частково відповідь полягає у наявності мети.
Варто працювати над тим, аби знаходити вищий сенс у буденній роботі. Це вимагає вольових зусиль, яким потрібні вдумливість і практика. Спостерігаючи за друзями й колегами, які роками працюють з метою або без неї, можу запропонувати кілька порад, що допоможуть свідомо наділити свою роботу метою. Незалежно від того, ким ви працюєте.
Пов’яжіть роботу зі служінням. Під час навчання у магістратурі, одного разу я чув, як колишній CEO виробника медичного обладнання Medtronic Білл Джордж на щорічних зборах демонстрував важливість роботи співробітників для пацієнтів. Наприклад, запросив людину, чиє життя врятував дефібрилятор, випущений компанією. Пацієнт розповідав, як йому допомогла робота співробітників. Він виділяв кого-небудь із працівників відділу контролю якості і пояснював, як його відданість і ретельність допомагають рятувати тисячі життів. Джордж пов’язував своїх колег з тими, кому вони служать.
Не всіляка робота пов’язана із ситуаціями життя та смерті, але кожен з нас комусь служить. Вчителі щодня бачать, як формуються молоді життя, можуть уявити собі, як вони впливають на ці життя у довгостроковій перспективі. Бухгалтери можуть уявити свою роботу як частину діяльності своєї організації і пишатися тим, що допомагають її клієнтам. Кому служите ви? Усвідомлено й конкретно пов’язавши свою повсякденну роботу з людьми, яким служимо, можнемо знайти в роботі мету.
Удосконалюйте свою роботу і перетворюйте її на покликання. Професор Єльського університету Емі Вжеснієвскі детально вивчала роботу патронажних працівників лікарень, щоб зрозуміти, що допомогло деяким з них перевершити інших. Результати вражали. Вжеснієвскі побачила, що найефективніші й задоволені своєю роботою патронажні працівники об’єднані тим, що вона назвала «створенням роботи». Працівники, повністю зосереджені на служінні пацієнтам, «з роботи, яку вони повинні виконувати, створювали важливу роботу, яку вони хотіли виконувати». Одна патронажна сестра перевішувала картини в палатах, щоб стимулювати мозок пацієнтів у комі. Інші вивчали склад мийних засобів, якими користувалися в палатах, щоб зрозуміти, які найменше вплинуть на реакцію в пацієнтів.
Служивши іншим, працівники прагнули до досконалості. До цієї мети вони пристосовували свою роботу. Працівники робили більше, ніж від них вимагали, щоб зробити роботу значною для себе і тих, для кого вони її виконують. Вжеснієвскі з колегами навіть почали замислюватися над розробкою вправ, що допомогли б вдосконалити свою діяльність і перетворити її на покликання.
Удосконалення також означає ставлення до роботи як до ремесла, що вимагає зосередження на необхідних роботі навичках й постійному їхньому розвитку. Атмосфера постійного вдосконалення навичок, добре продемонстрована працівниками очисних споруд Нью-Йорка, наповнює їхню професійну діяльність великим змістом.
Інвестуйте в позитивні стосунки. Те, з ким ми працюємо, важливо, як і те, що ми робимо. Психолог Мартін Селигман багато пише про важливість відносин у питанні появи відчуття задоволення від роботи. Дослідження Гарвардської медичної школи показало, що щастя й навіть фінансовий успіх пов’язані з теплими стосунками. Керівник дослідження заявив: «Щастя — це любов. Крапка».
Звичайно, стосунки на роботі й поза нею єрізними, але все одно мають значення. Будь-кому з нас буде краще знайти більше способів створити позитивні стосунки з колегами. Знайдіть нового або молодого співробітника, якому хотіли б допомогти, запропонуйте познайомити його з новим місцем. Зініціюйте організацію заходу, де ви з колегами зможете краще пізнати одне одного. Просто знайдіть час на те, щоб кожен день думати про нового колегу, спробуйте зрозуміти його і подумайте, чому ви вдячні за можливість працювати з ним. Яким би з підходів ви не скористалися, спроби поліпшити стосунки з колегами можуть надати вашій роботі більше сенсу.
Згадайте, чому ви працюєте. Більшість з нас не може дозволити собі працювати лише заради задоволення. Нам може подобатися наша робота, але працюємо ми й заради грошей. Для більшості з нас робота сама собою є слугуванням. Багато батьків працюють заради майбутнього своїх дітей, а ті, хто дітей не мають, часто допомагають літнім батькам або іншим родичам. Люди, які не мають сім’ї, використовують зароблені кошти на підтримку улюблених організацій або друзів, які потрапили в складну ситуацію. Мало хто працює лише заради власних інтересів.
Для кого працюєте ви? Визначте цю людину або групу людей. Коли вам важко або ви виконуєте непривабливе завдання, пам’ятайте, що служите тим, кого цінуєте в житті. Ця думка допоможе знайти додатковий сенс у роботі, навіть під час виконання неприємних завдань.
Мета не з’являється від помаху чарівної палички. Ми повинні свідомо створювати її й до неї прагнути. З правильним підходом майже кожна робота стає вагомою.
Оригінал — John Coleman
Переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com