7 помилок, які можуть нашкодити вашій промові

Одні промовці занадто багато усміхаються, інші — занадто серйозні, а деякі дуже активно рухаються. Що з цього небезпечніше?

30 Червня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Промовець повинен викликати довіру. Якщо під час вашого виступу аудиторія замислюється, чи приймати вас всерйоз, можете не сподіватися, що ваше послання матиме якийсь ефект. Іноді ступінь вашої переконливості пояснюється вашою поведінкою не менше, аніж змістом  повідомлення. Ось кілька найпоширеніших шкідливих звичок.

1. Надмірна усміхненість

Промовців часто вчать усміхатися, але багато з них переборщують з цим.  Замість того, щоб усміхатися постійно, усміхайтеся спонтанно — усмішка повинна бути природною реакцією на певну частину вашого повідомлення або відгук аудиторії. Не потрібно ліпити на обличчя незмінну усмішку, через яку ви видаєтеся дерев’яними, як лялька Барбі або Кен. Надмірна усміхненість виглядає фальшиво і виразно знизить довіру до вас.

2. Надмірна енергійність

Кожному промовцю необхідно демонструвати легкість в спілкуванні. Швидка мова, активна жестикуляція і уривчасті рухи — все це викликає занепокоєння, а не ентузіазм. Через це ваша енергія видається занадто різкою, як відбійний молоток. Звичайно, варто потурбуватися про те, щоб ваші слухачі не заснули, але тут досить легко перестаратися. Занадто демонструючи енергію, ви нібито розмовляєте над аудиторією, а не з нею.

3. Підморгування

Підморгуючи, ви відправляєте такий меседж: «Зрозуміли?» Підморгування запрошує аудиторію до пошуків якогось непевного сенсу, чого ви, швидше за все, не хочете. Можна подумати, що, підморгнувши один раз або двічі під час ключових моментів, ви справите враження людини розумної або ж інтригуючої, але найчастіше це буде коштувати вам довіри через нестачу ясності і очевидності.

4. Активне переміщення

Не потрібно безперервно ходити туди-сюди. Ваш рух під час виступу відволікає аудиторію. Люди більше звертають увагу на рух, ніж на те, що ви говорите. Я, будучи режисером театру, засвоїла один принцип: потрібно уникати того, щоб актори ходили і говорили одночасно, якщо тільки це не проміжні репліки. Як оратору, вам не обов’язково зберігати повну нерухомість, але занадто багато руху говорить про те, що вся ваша мова по суті — всього лише проміжна репліка. Слухачі пропустять ключові моменти і почнуть сумніватися, чи можна вам довіряти.

5. Прояв нервозності

Ви вже знаєте, що не треба неспокійно пересуватися, але іноді буває важко уникнути дрібних рухів — особливо коли ви нервуєте. Якщо смикати волосся, прикраси або одяг, можна відчути себе комфортніше, але виглядати при цьому ви будете не дуже добре і глядачі будуть шукати відповіді на запитання, чому ви так нервуєте. Вони побачать неспіввідносність між тим, що ви говорите, і тим, що демонструєте, — і відчують ваше занепокоєння.

6. Стоїчний вигляд

Хоча надмірна енергійність може знищити довіру до вас, недостатня енергійність може зробити те ж саме. Занадто стоїчний вигляд може справити враження механічності або, що ще гірше, показати, ніби ви щось приховуєте. Дехто думає, що потрібно мати серйозний вигляд обличчя, але якщо перегнути палицю, то в кінцевому підсумку ви будете виглядати, як робот.

7. Зміна інтонації

Нещодавні дослідження були зосереджені на так званому «upspeak» — схильності завершувати речення з вищою інтонацією. Але я зрозуміла, що головний ворог правдоподібності — занадто велика мінливість інтонації. Ваша інтонація повинна залишатися на тому ж рівні або слабшати до кінця речення. Адже якщо ваш голос піднімається вкінці речення, воно звучить як питання. Через це ваше мовлення може звучати непереконливо. З точки зору слухачів, занадто багато варіацій інтонації у вашій мові — як поїздка на американських гірках: відволікає, а не приваблює.

Ваш авторитет оратора завжди залежить від того, що ви говорите, але настільки ж важливо те, як ви це говорите. Коли ви нервуєте, ці поширені шкідливі звички легко не помітити, але приділяючи трохи більше уваги тому, як ви виглядаєте і говорите, можна поступово досягти того, щоб вас дійсно хотіли слухати.

Оригінал Anett Grant
Переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!