Історія «Щирих» розпочалася у 2014 році — 15 українських зірок вбралися в національні костюми й взяли участь у зйомках для календаря. Ідея була в тому, щоб показати красу національного вбрання та зібрати кошти на благодійність. За два роки проект наважилися повторити. Цього разу зібрані кошти з продажів передадуть Музею Івана Гончара.
— Через вбрання, прикраси, символи ми розповідаємо історію свят, обрядів й родинних цінностей, — говорить Наталія Кравець, організаторка проекту.
Тіна Кароль, Ната Жижченко, відома нам як ONUKA, Джамала, учасниці Dakh Daughters Соломія Мельник та Наталка Галаневич — в календарі вони презентують Західне Поділля, Покуття, Середню Наддніпрянщину, Гуцульщину та Галичину.
Сторічну історію українського вбрання з різних регіонів країни приміряли 17 годин, стилістка зйомки Наталія Каменська разом з командою музею намагалася відтворити автентичні образи для свят — заплітаючи дівчатам волосся, співали, аби хоч трохи відтворити обряд вбирання молодої до шлюбу. Хай і в студії.
Бавовняна сорочка, вишита хрестиком, підперезана жакардовим поясом, вінок із сухозлітки, намистин та фігурних леліток привезені з Івано-Франківщини — Тіна Кароль стає молодою, яку збирають до великого гуцульського весілля.
Ната Жижченко сьогодні — старша дружка нареченої, тому на ній калач та кептар «калинка», якими дружка вирізняється на весіллях. Поки Нату вбирають, вона згадує свою 87-річну бабусю з Чернігова і її вишиванку. У ній бабуся все життя грала в складі тріо бандуристів. Тепер вишивана сорочка належить Наті.
— Вишиванка повністю розшита бісером на старовинній тканині. Я бережу її для особливої події. Вона завелика на мене, але її аскетичність та пишність — рідкісне поєднання. Для мене це скарб, — говорить співачка, поки їй вдягають вінок.
Джамала у студії вперше. Сьогодні вона знову наречена. На її святковій вишиванці восьмикутна зірка — символ гармонії, рівноваги та краси. Бути нареченою вирішила сама — найтремтливішим моментом вважає саме одягання до шлюбу.
— Я бачила весілля на Волині й була вражена місцевим колоритом та обрядами. Тому дещо з того весілля я запозичала й для свого, — сміється Джамала.
Учасниці українського гурту Dakh Daughters Соломія Мельник і Наталка Галаневич у строях з Центральної України, а це пишні сорочки з брокарівською вишивкою, каламайкові пояси. Дівчата представляють весну, тому до їхніх образів напекли жайворонків, з якими українці в давнину зустрічали весну.
Соломія Мельник каже, що елементи народного одягу для неї звичні, має вдосталь таких речей. Найстаріша річ у її власності — сорочка із Закарпаття, якій уже 150 років.
Наталія Галаневич має вишивану сорочку від бабусі. На сорочці молдавські та українські орнаменти.
— Такі проекти важливі, адже наші традиції та історія мають дуже велику силу духу. Важливо мати цю опору і знати силу свого предка, що ти не сам, — говорить Наталія.
— Проект «Щирі» — це спроба сильно, якісно та красиво відповісти на зацікавленість людей в українських традиціях, — каже Мирослава Вертюк, заступниця директора Музею Івана Гончара.
Виставка проекту «Щирі» відкриється 14 листопада у Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара», а допомогти музею і замовити благодійний календар можна уже зараз.
Фотографії надані піар агенцією Gres Todorchuk PR.