[Текст створений за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Кожен із нас постійно перебуває під дією стресу — інколи більшого, інколи меншого. Чи впливає таке навантаження на нашу продуктивність?
Як і в багатьох аспектах людської психології, відповідь доволі проста: залежить від конкретної ситуації. Те, від чого залежить наша продуктивність, продемонстровано на кривій Єркеса-Додсона, яку вперше теоретично визначили ще в 1908 році. Ось як її розуміння допоможе вам направити стрес довкола у русло продуктивної роботи.
Уздовж кривої
Крива Єркеса-Додсона визначає кількість мотивуючої енергії, яку ще називають «збудженням», що виникає у людини під час виконання певного завдання. Основна ідея полягає у тому, що за низького рівня збудження завдання виконують не найкраще. У такому стані люди не надто вмотивовані робити багато. Це пояснює, чому за відсутності будь-якого стресу ми можемо зіткнутись із лінню або самовдоволеністю, а також чому наші найпродуктивніші дні — ті, коли залишається мінімум часу, щоб завершити проект.
Отже, якщо збудження росте, то показники виконаної роботи теж покращуються. Але лише до певної міри. Коли показники збудження досягають критичної точки, продуктивність починає падати. По суті, коли у вас забагато енергії, ви не можете зосередитися. Стрес вас пересилює, тому ви перестрибуєте з одного завдання до іншого і не можете сфокусуватися.
Інша група людей має низький природний рівень збудження. Їм потрібен маленький детонувальний пристрій під робочим столом, який вибухав би ще до моменту, коли вони надумають взятися за справу
Але усі ми маємо різні рівні збудження у стані спокою. Іншими словами, деякі люди майже завжди перебувають на піку своєї кривої за відсутності будь-яких інших особливих обставин у їхньому житті — вони не потребують великої кількості стрес-факторів, аби відчути приплив енергії. Саме ці люди здатні працювати продуктивно, навіть якщо до дедлайну залишаються тижні.
Інша група людей має низький природний рівень збудження. Їм потрібен маленький детонувальний пристрій під робочим столом, який вибухав би ще до моменту, коли вони надумають взятися за справу.
Як знайти свій оптимальний рівень стресу
Збудження, зумовлене стресом, по-різному впливатиме на згадані групи людей. Група високого збудження швидко перейде свою «золоту середину» по кривій Єркеса-Додсона. Стрес призведе до того, що рівень збудження різко зменшуватиметься, а отже ефективність їхньої роботи швидко впаде. Натомість група низького збудження загалом використає стрес на свою користь. Що вищим буде рівень стресу, то швидше вони наблизяться до «золотої середини» і відчують приплив енергії для ефективного виконання роботи. Рівень збудження таких людей значно складніше довести до критичної точки і викликати в них відчуття приголомшення та паніки.
Оскільки ви не можете змінити власної «золотої середини», важливо краще пізнати самого себе: чи здатні ви багато зробити без додаткового примусу, чи вce ж потребуєте допомоги ззовні перед тим, як розпочати роботу?
Нічого страшного, якщо ви зараз не знаєте, як буде у вас. Стрес-фактори можуть бути доволі різними, тому багато з нас намагаються проаналізувати їх окремо. Спробуйте трішки над ними подумати — але не тоді, коли ви й без того неймовірно стомлені після звичайного робочого тижня. Якщо ви впевнені, що починаєте відкладати справи на потім, спробуйте почати роботу перед самим дедлайном. Якщо все ж можете зробити велику частину завдання, коли починаєте працювати над ним раніше, то у вас, скоріш за все, є достатній рівень збудження і ви не потребуєте додаткового зовнішнього стимулу. Якщо ж ні, то ваш рівень збудження може бути досить низьким.
Коли людей охоплює відчуття стресу, то зазвичай вони зосереджуються на своїх відчуттях — стрес це не веселощі. Але це може негативно вплинути на вашу самооцінку. До прикладу, ведіть список справ, які ви зробили впродовж дня, і оцінюйте себе за шкалою від 1 до 10 щодо рівня стресу, який ви відчували того дня. За декілька тижнів ви помітите залежність між вашою продуктивністю та стресом.
Якщо стрес у вашому житті лише сприяє створенню ідеальної робочої атмосфери, тоді не бійтесь повністю зануритися у нього. Направте енергію на завдання, які спрямовані на досягнення найважливіших довгострокових цілей. Але якщо стрес досягає критичного рівня, це теж добре! Ви не зазнали невдачі — ви лише дізналися, де була ваша «золота середина», і тепер зможете самостійно зменшити рівень збудження, аби працювати максимально продуктивно.
Ходіть на прогулянки. Виконайте декілька вправ на самоусвідомлення. Зробіть перерву і попрацюйте над речами, що не вимагають максимальної віддачі. З часом ваша енергія повернеться у звичний рівень і ви знову працюватимете продуктивно.
Наостанок, пам’ятайте, що є й позитивні шляхи, щоб викликати пробудження. Якщо ви потребуєте додаткової енергії, щоб досягти «золотої середини», то присвятіть трохи свого часу тому, що психологи називають «ментальним протиставленням». Подумайте про своє ідеальне майбутнє, а потім порівняйте це бачення з реальністю. Зосередьтеся на різниці — і ви матимете чітке уявлення того, чого варто досягти і куди рухатися. Також це додасть вам енергії для подальших дій і не створить більше стресу, ніж ви можете подужати.
Переклад — Юлія Петрів
Оригінал публікації — Fast Company
Фото — Pexels