img

Що робити, якщо мою вулицю декомунізували?

18.03.2016 Марічка Паплаускайте

1) Чому вулиці в Україні перейменовують?

 

Цього вимагає Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки», ухвалений Верховною Радою у квітні 2015-го.

 

Залишити комуністичні назви було б непослідовно: з одного боку засуджуємо нелюдські режими, а з другого — уславлюємо їхні символи чи імена їхніх провідних діячів у назвах населених пунктів, вулиць, парків.

 

Подібний шлях пройшла більшість посткомуністичних країн Центральної і Східної Європи.

2) Як дізнатися, чи раптом моя вулиця не змінила назву?

 

Перелік перейменованих вулиць, згідно з нормами закону про місцеве самоврядування, має публікуватися у місцевих ЗМІ, на офіційному веб-сайті місцевої ради або її виконавчого органу.

 

На практиці знайти тексти розпоряджень про перейменування на сторінках офіційних сайтів виявляється геть не просто. Хоча можливо. Ось, наприклад, такий документ по Києву. Легше шукати перелік декомунізованих вулиць у місцевих ЗМІ.

3) Чи треба негайно змінювати відмітку у паспорті про місце реєстрації?

 

Ні. Хіба у тому випадку, якщо стара назва у вашому паспорті вас геть дратує. Відповідно до чинного законодавства, після перейменування вулиці ніхто не мусить іти до паспортного столу і робити відмітку про нову адресу.

 

Змінити назву вулиці у паспорті можна буде пізніше: під час його заміни, оновлення фотокартки чи зміни прізвища.

4) Чи необхідно змінювати свідоцтво про право власності?

 

Ні. Законодавством не передбачено внесення змін до правовстановлюючих документів (свідоцтв про право власності, про право на спадщину, договору купівлі-продажу, договору дарування тощо) у зв’язку з перейменуванням вулиць, на яких знаходиться об’єкт нерухомого майна. Тож документи залишаються чинними.

 

Утім за бажанням або у разі необхідності (продаж, дарування тощо) ви можете самі звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв’язку із зміною назви вулиці.

5) Якщо я підприємець, чи мушу переоформлювати документи?

 

У терміновому порядку — ні. Підприємці так само зможуть внести до своїх установчих документів дані про зміну назви вулиці у загальному порядку при внесенні інших змін, пов’язаних, наприклад, зі зміною складу своїх учасників, структури управління тощо.

 

Бажано лише виготовити нові бланки та штапми із оновленою адресою.

6) Чи треба платити за зміну даних?

 

Ні. Якщо вулицю перейменували у рамках декомунізації, відповідний закон («Про засудження… тоталітарних режимів в Україні…») передбачає, що реєстраційний збір за проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб та зміни місцезнаходження юридичної особи, а також місця проживання фізичної особи не стягується.

7) Де можна отримати довідку про перейменування вулиці?

 

Якщо вам необхідно здійснити нотаріальні дії з нерухомістю (скажімо, у разі продажу, успадкування, дарування тощо), то довідку про перейменування вулиці ви можете отримати в Департаменті містобудування та архітектури свого міста або району. На підставі правовстановлюючих документів зі старою назвою вулиці і вищезгаданої довідки нотаріус зможе видати новий правовстановлюючий документ із новою назвою вулиці.

8) Чи треба міняти техталони на автомобіль та номерні знаки?

 

Ні. Власникам автомобілів не варто хвилюватися. Перейменування вулиці не є зміною фактичного місця проживання, а тому й не тягне за собою обов’язкову перереєстрацію транспортного засобу і внесення змін до техпаспорта.

 

Ви зможете зробити це, коли продаватимете або даруватимете машину. Жодних додаткових платежів для цього не буде потрібно.

9) Коли замінять таблички із назвами вулиць на будинках, і хто за це платитиме?

 

Таблички замінять поступово у плановому порядку. Кошти на це мають бути передбачені у місцевих бюджетах як витрати на благоустрій.

10) Чи законно стягувати додаткову плату за зміну табличок на будинках?

 

Ні. Вартість заміни табличок фактично уже включена у щомісячну квартплату. Тому будь-які спроби зібрати на це додаткові кошти з мешканців є протизаконними.

 

Відповідно до статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ці  послуги включають у себе не лише звичний вивіз сміття, але також і утримання будинків та прилеглих територій. І, як роз’яснює постанова Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869, до утримання будинків належить і «експлуатація номерних знаків», у тому числі їх виготовлення та заміна.

11) Коли усі населені пункти та вулиці на карті України, що підлягають декомунізації, будуть перейменовані?

 

Вже цього року. За словами голови Українського інституту національної пам’яті Володимира Вятровича, до кінця 2016-го понад 900 населених пунктів змінять свої назви, і нинішні карти України доведеться здавати в музей — як зразок того, якою країна була до декомунізації.

Марічка Паплаускайте

Текст Марічка Паплаускайте

Журналістка. Редакторка розділу «Репортажі». 

Комунікуйте із Марічкою у Facebook!

Схожі публікації

13663 21

Вахтанг Кіпіані

Розмова із журналістом і публіцистом, засновником Музею-архіву преси

20.11.2014 Інна Березніцька
37401 17

Ярослав Грицак

Розмова з відомим українським істориком та публіцистом

04.04.2014 Володимир Бєглов
4879 5

Математика проти історії

Чому історію вважають не точною наукою, і як так сталося, що вона — найкращий спосіб вести суспільства у всякого роду «світлі майбуття»

24.02.2016 Маркіян Прохасько

Популярні публікації

49662 11

Несистемна міністр

Один день із життя Уляни Супрун: заради чого вона взялася реанімувати українську медицину і чому продовжує, попри спротив пацієнтки
13.07.2017 Марічка Паплаускайте
62781 10

Сектант своєї справи

Як 16-річному українцеві вдалося заснувати стартап на півмільйона доларів і розпочати роботу у «вищій лізі» маркетингу
12.10.2016 Ярослав Назар
51901 5

Піаніно для Ніколя

Як «нездатному до навчання» хлопчику вдається перемагати у міжнародних фортепіанних конкурсах
13.04.2017 Катерина Олексенко

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати