img

Що чекає на мешканців багатоповерхівок, які до липня 2016 не створять ОСББ?

14.05.2016 Ірина Сало

1) Що таке ОСББ?

 

ОСББ — це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, альтернатива колишнім ЖЕКам і нинішнім КП (комунальним підприємствам). Це неприбуткова юрособа, яку створюють власники житлових (чи нежитлових) приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком і прибудинковою територією.

2) Що станеться 1 липня 2016 року?

 

У цей день, згідно з Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», спливе термін, до якого мешканці мали б визначитися, як керувати своїм будинком без КП (комунальних підприємств). Чому без? Бо до липня цього року КП припинять свою роботу. Цим законом депутати, фактично, дали українцям рік, аби об’єднатися і створити ОСББ. Якщо у вашому будинку ОСББ ні ви, ні ваші сусіди не створили, то за вас це зробить місцева влада. Тобто місцевий виконком обере компанію, яка буде обслуговувати ваш будинок замість старих комунальних підприємств.

3) Що це будуть за компанії?

 

Наразі конкретних назв компаній ми не знайшли. Але, як прогнозують експерти та фахівці, охочих заробити на комунальних послугах для українців буде чимало. Серед них і реорганізовані КП, і нові приватні компанії. З них на конкурсній основі місцева влада і мала б обрати найдостойніший варіант для мешканців. Але за яким принципом робитимуть відбір — достеменно не відомо.

4) Чому краще організуватися в ОСББ і не чекати примусового підпорядкування «неоЖЕКам»?

 

Є кілька причин. По-перше, договір про надання послуг від імені мешканців будинку з компанією укладатиме представник влади без урахування думки мешканців. По-друге, чиновник самовільно буде призначати управителя для вашого дому і шансів, що ним стане ваш сусід або ви (як у випадку з ОСББ), дуже мало. По-третє, компанія, яка буде надавати послуги, зможе встановлювати тарифи для вашого будинку на власний розсуд (поки що є лише мінімальна межа, максимальної нема). Зарплатню цього управителя, до слова, теж буде закладено у вартість тарифів.

 

Якщо люди не погодяться з ціновою політикою, то «звільнити» компанію буде складно. Зокрема тому, що лише роботодавець (тобто чиновник) може ініціювати процес відмови від послуг, оскільки замовником є він, а не мешканці будинку (як в ОСББ). Єдине, що залишатиметься невдоволеним мешканцям, — вимагати зміни компанії або створювати ОСББ. В обох випадках це передбачає розірвання договору з колишньою компанією. А на це може піти багато часу, і не факт, що цього, врешті-решт, вдасться досягнути.

5) Що робити, аби не потрапити у «комунальне рабство»?

 

Створювати ОСББ або вступати в Асоціацію ОСББ. Так, принаймні, існує більше шансів контролювати кошти, які ви сплачуєте за комунальні послуги. Тобто на зборах ви і ваші сусіди вирішуватимуть, скільки платити і на що витрачати ці гроші — на дірявий дах, пластикові вікна у під’їзді чи на жарівки на сходовому майданчику. В ОСББ такі питання вирішують співвласники квартир. Якщо ж ОСББ немає, це рішення прийматиме керівник призначеної компанії.

6) У нашому домі ОСББ нема. Чи встигнемо створити?

 

Так. До 1 липня ще можна об’єднатися в ОСББ. У середньому, аби оформити ОСББ, потрібно від кількох тижнів до кількох місяців. Але все залежить від того, чи справою займається одна людина, чи кілька активних мешканців. Аби заощадити час, можна звернутись по консультації до юристів або ж до місцевої влади. Також вам можуть допомогти з досвідом в Aсоціації ОСББ у вашому місті. Варто врахувати, що консультації в органах місцевого самоврядування (точно) та в асоціаціях (зазвичай) є безкоштовними.

7) Як узагалі створити ОСББ?

 

Покрокових інструкцій в Інтернеті достатньо. Інша річ, що, судячи з кількості переглядів, вони чомусь не надто популярні серед українців. Основні моменти cтворення ОСББ прописані у законі. Ця інформація, але доступніше, викладена на сайтах місцевих рад (наприклад, на порталі Львівської міськради). В ютубі створено також чимало роликів на цю тему. Наприклад, такий.

8) Як діятиме закон у новобудовах, які введуть в експлуатацію після 1 липня 2016 року?

 

Цей момент у законі не прописаний. Але, як показує практика останніх років, у більшості новобудов, котрі здають в експлуатацію, ОСББ створюють автоматично. За умови, що відомо хоча б 50% власників квартир у будинку.

Ірина Сало

Текст Ірина Сало

Журналістка у The Ukrainians

Схожі публікації

22110 6

Хочу здати кров. Як? Де? Коли?

16 карток про те, як cтати донором крові та чого не можна робити перед процедурою

22.02.2017 Ірина Сало
7730 5

Як не просиджувати в інтернеті увесь свій час?

12 карток для тих, хто вважає, що інтернету в його житті забагато

03.10.2016 Ірина Сало
7792 5

Вісім кроків до освітніх змін

Декілька логічних кроків для важливих змін

19.08.2016 Лілія Боровець

Популярні публікації

30576 8

Анна Косарєва: «В ІТ-індустрії є безліч професій, де потрібні прикладні, гуманітарні чи фінансові знання»

Анна Косарєва про особливості ІТ-освіти в Україні, навчання школярів програмуванню та «Годину коду»
14.11.2016 Павло Кузнєцов
34508 11

Анна Петрова

Розмова із молодою підприємицею, засновниця та генеральною директоркою Startup Ukraine
02.07.2014 Юліана Паранько
48026 8

Легенда Хрещатика

Чому інженер, який запускав у космос ракети, а тепер миє вікна на Хрещатику, так не любить вихідних
25.11.2016 Анна Давидова

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати