img

Що чекає на мешканців багатоповерхівок, які до липня 2016 не створять ОСББ?

14.05.2016 Ірина Сало

1) Що таке ОСББ?

 

ОСББ — це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, альтернатива колишнім ЖЕКам і нинішнім КП (комунальним підприємствам). Це неприбуткова юрособа, яку створюють власники житлових (чи нежитлових) приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком і прибудинковою територією.

2) Що станеться 1 липня 2016 року?

 

У цей день, згідно з Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», спливе термін, до якого мешканці мали б визначитися, як керувати своїм будинком без КП (комунальних підприємств). Чому без? Бо до липня цього року КП припинять свою роботу. Цим законом депутати, фактично, дали українцям рік, аби об’єднатися і створити ОСББ. Якщо у вашому будинку ОСББ ні ви, ні ваші сусіди не створили, то за вас це зробить місцева влада. Тобто місцевий виконком обере компанію, яка буде обслуговувати ваш будинок замість старих комунальних підприємств.

3) Що це будуть за компанії?

 

Наразі конкретних назв компаній ми не знайшли. Але, як прогнозують експерти та фахівці, охочих заробити на комунальних послугах для українців буде чимало. Серед них і реорганізовані КП, і нові приватні компанії. З них на конкурсній основі місцева влада і мала б обрати найдостойніший варіант для мешканців. Але за яким принципом робитимуть відбір — достеменно не відомо.

4) Чому краще організуватися в ОСББ і не чекати примусового підпорядкування «неоЖЕКам»?

 

Є кілька причин. По-перше, договір про надання послуг від імені мешканців будинку з компанією укладатиме представник влади без урахування думки мешканців. По-друге, чиновник самовільно буде призначати управителя для вашого дому і шансів, що ним стане ваш сусід або ви (як у випадку з ОСББ), дуже мало. По-третє, компанія, яка буде надавати послуги, зможе встановлювати тарифи для вашого будинку на власний розсуд (поки що є лише мінімальна межа, максимальної нема). Зарплатню цього управителя, до слова, теж буде закладено у вартість тарифів.

 

Якщо люди не погодяться з ціновою політикою, то «звільнити» компанію буде складно. Зокрема тому, що лише роботодавець (тобто чиновник) може ініціювати процес відмови від послуг, оскільки замовником є він, а не мешканці будинку (як в ОСББ). Єдине, що залишатиметься невдоволеним мешканцям, — вимагати зміни компанії або створювати ОСББ. В обох випадках це передбачає розірвання договору з колишньою компанією. А на це може піти багато часу, і не факт, що цього, врешті-решт, вдасться досягнути.

5) Що робити, аби не потрапити у «комунальне рабство»?

 

Створювати ОСББ або вступати в Асоціацію ОСББ. Так, принаймні, існує більше шансів контролювати кошти, які ви сплачуєте за комунальні послуги. Тобто на зборах ви і ваші сусіди вирішуватимуть, скільки платити і на що витрачати ці гроші — на дірявий дах, пластикові вікна у під’їзді чи на жарівки на сходовому майданчику. В ОСББ такі питання вирішують співвласники квартир. Якщо ж ОСББ немає, це рішення прийматиме керівник призначеної компанії.

6) У нашому домі ОСББ нема. Чи встигнемо створити?

 

Так. До 1 липня ще можна об’єднатися в ОСББ. У середньому, аби оформити ОСББ, потрібно від кількох тижнів до кількох місяців. Але все залежить від того, чи справою займається одна людина, чи кілька активних мешканців. Аби заощадити час, можна звернутись по консультації до юристів або ж до місцевої влади. Також вам можуть допомогти з досвідом в Aсоціації ОСББ у вашому місті. Варто врахувати, що консультації в органах місцевого самоврядування (точно) та в асоціаціях (зазвичай) є безкоштовними.

7) Як узагалі створити ОСББ?

 

Покрокових інструкцій в Інтернеті достатньо. Інша річ, що, судячи з кількості переглядів, вони чомусь не надто популярні серед українців. Основні моменти cтворення ОСББ прописані у законі. Ця інформація, але доступніше, викладена на сайтах місцевих рад (наприклад, на порталі Львівської міськради). В ютубі створено також чимало роликів на цю тему. Наприклад, такий.

8) Як діятиме закон у новобудовах, які введуть в експлуатацію після 1 липня 2016 року?

 

Цей момент у законі не прописаний. Але, як показує практика останніх років, у більшості новобудов, котрі здають в експлуатацію, ОСББ створюють автоматично. За умови, що відомо хоча б 50% власників квартир у будинку.

Ірина Сало

Текст Ірина Сало

Журналістка у The Ukrainians

Схожі публікації

55499 3

Чи має клієнт платити за розбитий посуд в ресторані?

8 карток про те, як поводитися, якщо ви випадково розбили посуд у кафе чи ресторані

22.04.2016 Ірина Сало
14379 5

Що робити, якщо мою вулицю декомунізували?

11 карток про декомунізацію вулиць і практичні наслідки цього процесу

18.03.2016 Марічка Паплаускайте
53615 5

Будьте наполегливими. Це важливо

Наполегливість — це вміння продовжувати, не зважаючи на почуття

24.04.2017 The Ukrainians

Популярні публікації

56212 10

Pavlo Kuznetsov

How could a 16-year-old Ukrainian establish a start up at half a million dollars and begin to work at the communications "major league"
24.05.2017 Yaroslav Nazar
43942 9

П’ять кроків до мети

Кроки, які покажуть, що нема нічого неможливого
14.09.2018 The Ukrainians

Введіть слово, щоб почати