На шляху до суспільства творців

Суспільство творців — це зовсім не нова ідея, але саме зараз необхідно її воскресити у наших мріях

Лілія Боровець
7 Березня 2016

Суспільство творців — це зовсім не нова ідея, але саме зараз необхідно її воскресити у наших мріях. Ми живемо в країні, що проходить процес трансформації. Ми знаємо, що потрібно змінювати. Ми розуміємо, куди потрібно прийти. Ми навіть маємо часткову теорію змін. Залишається лише діяти.

Одним із поштовхів до створення нашої громадської організації «Про.Світ» стало висловлювання А. де Сент-Екюпері: «Яким має бути грунт, щоб виросла людина, яка дасть волю своєму покликанню?». Ми віримо, що освіта та культура є саме цим грунтом.

Освіта потребує трансформації. Якщо поглянемо на позицію України у глобальних рейтингах, то побачимо не дуже приємну ситуацію: 81 місце у Human Development Index, 76 місце у Global Competitiveness Report і так далі. Це говорить про те, ми втрачаємо у тих сферах, де знання і навички мають значення.

Нам необхідно переосмислити роль освіти у нашій країні, а для цього потрібно зрозуміти, яку роль у ній відіграє кожен учасник — вчитель, учень, студент, школа, університет, бізнес, влада, громадянське суспільство.

Інвестиції в освіту — це інвестиції в майбутнє. Це гра на випередження

Ми віримо, що якщо починати зі школи, то у нас немає іншого виходу, ніж інвестувати у розвиток вчителя. Саме тому нещодавно ми запустили краудфандингову платформу GoFundEd для освітніх проектів, із фокусом на проекти вчителів.

Для нас це, по-перше, можливість посилити потенціал освітян і сформувати горизонтальні зв’язки — створити простір для творчості та співпраці.

Майкл Фуллан, світовий експерт з питань реформування освіти, говорить, що для здійснення трансформації необхідно мати обидві стратегії — «згори донизу» і «знизу догори». Ми пропонуємо шлях «знизу догори», окільки переконані, що кожен є носієм змін і віримо в те, що ключову роль у змінах підходу до шкільної освіти відіграє саме вчитель. Ми підтримуємо вчителів, що прагнуть змінити свою роль і творити якісно-новий навчальний досвід.

По-друге, краудфандингова платформа — це майданчик для співпраці освітніх інституцій, бізнесу, влади, громадського суспільства. Ми звикли перекладати відповідальність за власний успіх чи поразку на когось — державу, школу, вчителя. Проте, правила гри змінюються — нам усім необхідно долучатись до творення навчального середовища, адже навчання не завершується школою чи університетом. Ми отримуємо навчальний досвід щохвилини, якщо усвідомлюємо це.

Якщо говорити про співфінансування, то недофінансування освіти — це не лише проблема України. У США, до прикладу, школи щороку недоотримують близько 19 млрд дол. Проте, ми можемо спостерігати, як активно включається американське суспільство у ці процеси. donorschoose.org за 16 років допомогли 67% шкіл зібрати кошти на шкільне приладдя, бізнес «всиновлює» освітні інституції (adopted schools), існує ціла інфраструктура для партнерства і підтримки освіти і культури. 

Ми довели, що також можемо співпрацювати. Це показує і Євромайдан, і волонтерський рух, і «краудфандинг» армії. Це необхідність. Проте, інвестиції в освіту — це інвестиції в майбутнє. Це гра на випередження.

Ми віримо, що GoFundEd — це спосіб уможливити зміни. Це ще один маленький крок на шляху до суспільства творців.

→ Фото авторки — Ліза Кузнєцова / Головне фото статті — Jonathan Kos-Read

Лілія Боровець

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки