Франциска Дейвіс: «Східна Німеччина набагато менше аналізувала своє авторитарне минуле, ніж Україна»

Дослідниця — про праворадикальні рухи, історичну памʼять і німецько-українські взаємини

19 Березня

Німецька дослідниця починала навчання з Інституту східноєвропейської історії, де викладали не лише російську історію, а й польську, чеську і трохи — українську. Згодом вона стане доценткою в цьому відділенні Мюнхенського університету Людвіга Максиміліана. Аналізуватиме досвіди Центральної Європи і задовго до 2014 року зрозуміє, що сприйняття України у полі Росії є помилковим. Після Євромайдану зануриться в українську історію глибше і буде ошелешена браком знань європейців про наш регіон.

Франциска Дейвіс є співавторкою книжки «Відкриті рани Східної Європи. Подорожі місцями пам’яті Другої світової війни» (“Offene Wunden Osteuropas. Reisen zu Erinnerungsorten des Zweiten Weltkrieges”) та упорядницею книжки «Україна в Європі. Мрія і травма нації» (“Die Ukraine in Europa. Traum und Trauma einer Nation”). Останніми роками активно бореться за Україну в інформаційному полі Німеччини. Найчастіше ви побачите Франциску на українських демонстраціях. Згуртування прихильників України в Німеччині спричинилося до створення «Німецько-українського товариства», співзасновницею якого є ця дослідниця. 

Ми розпитали Франциску про цілі нової організації та зростання підтримки праворадикальних рухів у Німеччині. На нещодавніх виборах партія «Альтернатива для Німеччини», що має на меті депортувати іммігрантів, зняти санкції з Росії та відновити перший і другий «Північний потік», увійшла до парламенту з рекордними 20%. Більше про історичний злам у світі — з дослідницею Францискою Дейвіс, одним з найсильніших проукраїнських голосів Європи.

§§§

[Це інтерв’ю створене завдяки підтримці Спільноти The Ukrainians — сотням людей, які системно підтримують якісну незалежну журналістику. Приєднуйтеся!]

§§§

Якщо поглянути на твої дослідження, то спершу тебе зацікавив регіон Російської імперії загалом. Твоя перша дисертація стосується теми участі мусульман у російській армії 1874-1917 років. Ти проводила дослідження у Москві, Петербурзі, Казані. Що згодом спонукало тебе змінити фокус і зануритися в тему України?

Я проводила дослідження в Росії і займалася історією російського імперіалізму. Дотепер проблемою західних досліджень Східної Європи є сильна упередженість і погляд крізь російські окуляри.

Тому я хотіла зробити щось про мусульман у російській армії, включити їхню перспективу. Для дисертації почала вивчати татарську мову, щоб додати історії колонізованих. Більшість мусульман, яких набирали в регулярну армію, були волзькими, тому частину дослідження я проводила у Казані. Потім багато спілкувалася з татарськими істориками, які також мають інший погляд на російську історію, ніж у Москві чи Санкт-Петербурзі.

І в цьому контексті я також займалася Кримом.

Так, велику частину дослідження ти присвятила участі кримських татар, про яких в історичному дискурсі існує чимало міфів, зокрема через «переписування» історії російськими дослідниками з огляду на потреби імперії. Ти розповідала в німецькомовному просторі правдиву історію Криму та її корінні народи ще з 2014 року, коли Росія анексувала півострів. З якою реакцією ти стикалася?

Ти запитувала, що привело мене до

На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media

На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!

Що ви отримаєте

  • Емейл-розсилка «TUM зсередини»
  • Екоторба «Ambassador»
  • Ранній доступ до текстів The Ukrainians
  • Digital-доступ до історій Reporters
  • Доступ до онлайн-зустрічей
  • Доступ до офлайн-подій
  • Книжковий та інші клуби
  • 30% знижки на паперовий Reporters
  • 4 друковані номери Reporters на рік
  • Знижки на книжки TUM Publishing

від 416 грн/міс

Обрати рівень

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки