Опора для виноградних лоз

Як виноградарка з Харківщини перетворила своє домашнє захоплення на бізнес і осередок виноградного туризму

11 Листопада

[Цей матеріал створений редакцією у співпраці з проєктом «Крила», який впроваджується міжнародною організацією Пакт за підтримки Уряду Канади]

Той, хто саджає у землю перші тоненькі кущики винограду, привʼязується до своєї землі на усі наступні тижні, місяці і роки. Виноградарство потребує від господаря терпіння та часу виконувати монотонну кропітку роботу, допитливості, аби постійно вивчати нові технології і сорти, неабияких фізичних зусиль. Коріння, що дуже боїться морозу, має залягти глибоко у ґрунті. А ще на початках воно занадто слабке, аби черпати вологу з підземних вод, тож потребує частого поливу. На зиму виноград слід укрити, а навесні — вчасно обрізати сухі гілки, не давати йому рости зависоко і хаотично чіплятись вусиками за усе навколо. Гнучкий стовбур потребує опори. Виноградний кущ завжди потребує опори — людської насамперед.

Наталія мала у своєму садку уже десять кущів, коли у 2005-му народила третю доньку і припинила працювати головою сільської ради — після восьми років на посаді на чергових перевиборах їй не вистачило 16 голосів («і слава Богу», говорить зараз). Залишаючись удома з дитиною, дивилась, як росте її виноград і як перші два кущі вже дають перші врожаї — великі соковиті грона. 

Зараз Наталії Бовкун пʼятдесят три, уже підростають троє її онуків. Рівні ряди високих зелених стін із листя, лози, вусиків і плодів налічують уже чотири сотні кущів. Лора, Аркадія, Олівія, Рататуй, Аватар — пані Наталія знає поіменно усі 150 сортів, що зростають у її саду. Те, що починалось із цікавості та любові, зрештою стало справою її життя.

Готуватись до непогоди

Село Новоукраїнка на Харківщині — у, символічно, Лозівському районі — розташоване на віддалі від районного центру і великих міст. Далекі відстані, розбиті дороги. Тож коли 20 років тому постало питання, чим Наталії й родині надалі заробляти на життя, найлогічнішим було осісти вдома — годуватись із власної землі.

Виноград із тих перших кущів продавали два місяці на рік — поки родив. Так само в сезон возили на базар городину. В увесь інший час родину годували корови.

«Роботи постійно було багато, але наче чогось не вистачало, аби воно все мало сенс», — говорить Наталія.

Коли жінка зрозуміла, що прагне більшого, ніж замкнене коло сезонів і врожаїв, стала шукати способи робити більше й масштабніше. І так одного дня нагуглила проєкт «Крила», що допомагав жінкам-підприємицям навчанням, ідеями, колом спільниць і грантами на їхні бізнеси.

Був 2021-й рік. Наталія ростила вже 300 кущів винограду, з якими поралася щодня, але зиск із них мала лише в короткий сезон врожаю. Сил і енергії з роками меншало, і для догляду за виноградом вже потрібна була зовнішня допомога. Бо не меншало тільки роботи. Але найняти когось Наталія не могла — дуже мало хто вмів поратись із виноградом, а ціна помилки в обрізуванні й укриванні кущів — відсутність врожаю на наступний рік. «Притиснув кущ, поламав — і все».

У «Крилах» жінці дали пораду: аби найняти людину, треба спершу її навчити. Наталія замислилась, що й справді могла би цим всерйоз зайнятись. І так у «Крилах» започаткувала власний проєкт школи виноградарства.

«Тоді я закінчила “Майстерню можливостей”, де написала детальний бізнес-план, і почала вчитись, як його втілити, щоб відкрити школу. До того ж ми почали виробляти родзинки, пастилу, сік, вино, продавати саджанці. А минулого року я почала навчати охочих догляду за виноградом на наших ділянках, а тоді — на ділянках моїх клієнтів. З “Крилами” ми постійно тісно співпрацюємо, я привела туди багато дівчат, ми всі підтримуємо одна одну. Якби не потрапила тоді на “Крила”, не було би того всього, — вони дали поштовх. Ми всі тепер велика родина, ділимось досвідом і досягненнями. Так набагато легше виживати у цей складний час», — розповідає Наталія Бовкун.

Час таки диктує свої умови. Укривати виноград раніше допомагав місцевий хлопець, та тепер він у війську, треба наймати когось іншого. 

Сезон завершується, і Наталія продає останні яблука, груші і виноград. Уже встигли з сімʼєю згребти листя до перших злих дощів. Зараз обрізають кущі. А тоді настане час укривати. 

«На кожному кущі залишається чотири рукави, по 4-5 півтораметрових лозин. Я кладу їх на землю, зверху мішок і тоді ще накидаємо 15-20 сантиметрів землі. Так ми укриваємо. Це найбільш бюджетний, швидкий і зручний спосіб, що можна зробити удвох», — розповідає садівниця.

На винограднику працює уся родина. Обрізуванням, найвідповідальнішою справою, займається лише Наталія і нікого до того не підпускає. Листя згрібають гуртом — з дітьми й онуками. Укривають завжди втрьох, з сином і чоловіком, а як рук не вистачає — наймають помічника. Син і чоловік також вантажать товар, як Наталія їде на базар. Донька те все фотографує і постить у соцмережах, рекламуючи господарство.

«У нас все налагоджено, кожен робить свою роботу, то поки що вправляємось родиною», — каже Наталія вдоволено.

Навесні мішки знімають — і виноградні лози зустрічають перше холодне сонце. Їх наново  підвʼязують, і увесь процес починається знову. Це називають зеленими операціями.

«Я підвʼязую його до самого верху і чеканю, щоб він далі не ріс, а давав сили у ягоди. А поки він росте, що два тижні його треба обробляти — це робить чоловік. Бурʼяни між рядами рвемо утрьох із сином і чоловіком та рихлимо під кущами. Підготовка ґрунту і міжрядь мотоблоком — це допомога сина. Навчання проводжу я і син», — продовжує вона перераховувати нескінченний, здається, список обовʼязків.

До негод господарство завжди готується ґрунтовно: мають металеві стійки і купу приладдя. Та минулого року все одно не пощастило.

«Зазвичай морози бʼють під ранок. А тут — на вулиці +5, ми спокійно лягли відпочивати, до всього були готові. Пильнували до ранку — все добре. Тоді вийшли — а виноград уже чорний. За пів години мороз пронісся хвилею, поморозило пів врожаю. таке було вперше за двадцять років. Тепер уже будемо розумніші, будемо знати, що таке може статись у будь-який момент дня і ночі», — бідкається Наталія. Говорить: тепер вивчає сучасні технології захисту — від вітру, сонця, граду. І усе поступово втілить, бо, як і в усьому, вже має готовий план.

Дисципліна

Наталія не вірить у талант чи везіння, коли мова йде про виноград. Не рятують навіть знання, якщо десь даси слабину чи махнеш рукою. Головне — дотримуватись усіх правил і приписів та робити все вчасно. 

«Не підвʼязали сьогодні, і завтра-післязавтра кущі попадали, лоза викривилась, поламалась. Не побризкали вчасно — кущі похворіли на другий день. Не зробили укриття — пішов дощ-сніг-слякоть і навесні все померзло. Усі процеси треба робити чітко та злагоджено. Тож до десятого листопада я стараюсь обрізать і швиденько вкрить, а краще — ще до першого, бо може замерзнути чи задощити. А виноград, він такий — сонечко блиснуло, брунька луснула, починається сокорух, і якщо він не вкритий, то загине», — пояснює вона.

Наталія чітко знає, коли може дозволити собі відпочити, а коли — доведеться вставати о пів на пʼяту і лягти опівночі. У базарні дні жінка вдосвіта зрізає свіжі ягоди (якщо зробити це заздалегідь — повʼянуть), і по поверненню ввечері додому її чекає робота на грядках — прополоти, підрихлити, полити. І так щодня. 

Цю дисципліну прищеплює і своїм учням. 

«У мене є зараз такі учні: як у школі погано учились, так і тут. Вчу їх бризкати за схемою, не пропускати жодного дня. А вони — то забув, то не захотів. А воно так не прокатує. Тут тільки дисципліна і все робити за правилами», — говорить Наталія.

Взимку і ранньої весни вона вчить своїх учнів виноградарства онлайн, восени — на своєму винограднику. Іноді їздить до учнів сама. Зрештою таки досягла своєї мети — тепер є кому допомогти їй, коли потребує додаткових рук. І може бути в них упевнена, бо ж сама навчила. Троє її учнів приїжджають допомогти їй з обрізуванням. Як-от учитель бальних танців, до якого ходить її онучка. Пʼять років тому він захопився виноградарством, і вже має цьогоріч родючі кущі. Коли Наталії потрібна допомога — без слів бере інструменти і приїжджає. Жінка дивиться на його роботу — і пишається своєю.

Допомагають і дівчата із «Крил».

«Якщо хтось з наших “крилатих” потребує допомоги — ми кидаємо клич. Наприклад, до мене приїжджали дівчата допомагати мені обривати виноградні вусики. Їх треба видаляти, щоб вони не деревʼяніли і не забирали силу з куща, і щоб не привʼязувались де попало. Вони видаляли вусики, а я йшла за ними слідом, підвʼязувала і попутно навчала їх, як підвʼязувати, де пасинки видалять, де прищипувати, як його довести до того, щоб він гарно родив і були великі ягоди, а не самі листя і батоги. А як поробили — дегустуємо і винце, і ягоди, і усе. Добре проводимо час, всім подобається», — усміхається жінка.

Наталія пишається своїм виноградом. Влітку водить виноградником екскурсії і проводить дегустації. Дружить з місцевою художньою школою і радо приймає її вихованців на пленери. Спершу діти малюють пейзажі і натюрморти в її саду, тоді — гуляють і ласують виноградом.

«Бо ж у виноградник заходиш, а там — як у раю. Зелено, грона висять». 

Інші учні, з ІТ-школи, розробили пані Наталії сайт. І тепер жінка запрошує в сад фотографку й сама вчиться його наповнювати.

«У нас великі плани на майбутнє. Менша донька навчається туризму в університеті, тож мріємо розвивати виноградний туризм, бо є такий запит і зараз воно на часі — село, тихенько, спокійно. Фотографка, теж з “крилатих”, казала, що приїжджала би сюди з родиною відпочити на кілька днів. У нас вже є і будиночки, але треба кошти, аби поробити ремонти, підвести воду, щоб людям там було комфортно. Ці плани для мене великі й амбітні, але нічого неможливого немає. Після “Крил” навчилась правильно відкладали кошти: ми змогли провести воду, якої у нас не було вісім років, хоч це і великі кошти. І ось уже два роки ми з водою», — пишається виноградарка.

Цьогоріч Наталія хоче збільшити площу виноградника і посадити нові сорти. Цікаво спробувати усе, що зʼявляється на ринку. Збільшувати врожаї. Пробувати нові технології.

Список її планів такий же нескінченний, як і обовʼязків. Коріння міцно тримається за ґрунт і дає силу рости далі.

§§§

Цей матеріал створено завдяки підтримці Уряду Канади у рамках проєкту «Крила» (Жінки залучені: шлях до зростання та економічної безпеки), який втілює організація «Пакт». Інформація, яка представлена у матеріалі, не обов’язково відображає погляди Уряду Канади.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки