Хороша робота не врятує від вигорання

Хороша робота не врятує від вигорання

У більшості випадків люди там задоволені своєю роботою. Але при цьому відчувають вигорання. Чому так?

18 Лютого 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Опублікований у Staples Advantage огляд пропонує замислитися над парадоксальними висновками про роботу в американських компаніях. У більшості випадків люди там задоволені всім. Але при цьому вони відчувають вигорання. Чому так?

Для початку погляньмо на статистику. Хороші новини такі: 43% респондентів вважають себе щасливими і люблять свою роботу, ще 43% стверджують, що «загалом щасливі». Це переконливий аргумент на користь офісної роботи і навіть цілої культури з коміксами про Ділберта і серіалом «Офіс», які зачіпають душевні струни багатьох із нас. Однак є і погані новини: 53% опитаних працівників заявляють про те, що вони повністю виснажені.

На мій погляд, ці цифри можна пояснити тим, що, незважаючи на втому, більшість цих же співробітників перебуває в захопленні від суті своєї роботи. Найімовірніше, висловлюючись термінами Інституту Геллапа, робота дає їм можливість щодня реалізовувати себе. Це спосіб збагатити своє життя, зробити внесок у створення продуктів і послуг, що у підсумку принесе користь і суспільству. У той же час більшість таких білих комірців відчуває, що видихається. Постійна прив’язка до робочого місця не дозволяє скоротити кількість робочих годин або знизити навантаження до мінімуму.

Ви можете запитати: ну і що? Якщо 86% співробітників щасливі — це велике досягнення. Навіщо все змішувати в одну купу? В тому-то й проблема: коли людина зізнається у тому, що почувається, наче вичавлений лимон, то це серйозний сигнал. Він дає вам зрозуміти, що далі так тривати не може.

Причин для вигорання може бути багато. Психологи стверджують, що подібна ситуація часто виникає на роботі, де працівник має серйозну відповідальність при мінімальному рівні контролю з боку керівництва, що неминуче провокує стрес. У випадку з дослідженнями, опублікованими в Staples, респонденти цілком конкретно формулюють причини своїх проблем. Більшість — 52% — стверджує, що вигорання є результатом нескінченно довгих днів і годин, проведених на роботі.

Якщо корінь зла у надмірній кількості робочих годин, варіанти вирішення проблеми здаються очевидними. Насамперед роботодавці могли б знизити норму навантаження, доручивши людям завдання в адекватних обсягах і які не вимагають «ночівлі» в офісі. Можна вдатися і до інших методів підвищення продуктивності серед співробітників — наприклад, надавати їм більшу мобільність, скорочувати кількість годин, які фахівець витрачає даремно в офісі. Кожен із цих способів заслуговує детальнішого вивчення.

Зменште свої вимоги до робочого часу

Багато людей, серед яких і я, вже писали про сумну ціну хронічного надлишку роботи, за яку співробітники розплачуються своїм життям, і про спроби боротьби з наслідками тривалих перевантажень. Дослідження підтверджують, що це типові умови для багатьох фахівців: чверть опитаних повідомляє, що, йдучи з офісу після опівночі, зазвичай продовжує працювати ще й з дому. Іще 40% співробітників працюють у вихідні дні, хоча б раз у місяць.

І хоча я думаю, що багатьох час від часу влаштовує понаднормова робота, оскільки для них це частина сучасного світу, але ніхто не погодиться систематично бути завантаженим роботою, яку і в оплачувані робочі години неможливо встигнути зробити. Замість того, щоб заплющувати очі на проблему, роботодавцям варто чесно розрахувати час, який люди витрачають на вирішення поставлених перед ними завдань.

Коли чисельність персоналу зводиться до певного мінімуму, враховуючи тих, що готові до трудових подвигів, то настає перевантаження і вигорання. Коли співробітники змушені працювати в режимі 24/7, у них залишається менше часу на особисте життя і відновлення сил. Замість усього цього нам слід було б правильно формувати команду і розподіляти обов’язки таким чином, щоби запобігати виникненню критичних ситуацій і заповнювати можливі прогалини, не змушуючи співробітників працювати у неробочий час.

Надайте своїм людям можливість бути мобільними і незалежними

Люди працюють найпродуктивніше, коли у них є можливість спланувати час і місце роботи таким чином, щоб це не заважало іншим обов’язкам. Для цього компаніям зовсім не обов’язково встановлювати якісь формальні програми віддаленої роботи і гнучкого робочого графіка. Навпаки — ефективнішими будуть неформальні домовленості.

Вирішення проблеми полягає в простому бажанні роботодавця дати можливість своєму співробітникові вибудувати власну роботу таким чином, щоб це відповідало її суті, робочому стилю, сімейним і особистим потребам. Підтримуючи стандарти продуктивності, надаючи при цьому деяку свободу своєму фахівцю у виборі місця, часу і способу роботи, ви допоможете йому/їй правильно використовувати свій час і уникнути стану повного вигорання.

Витрачайте якомога менше часу своїх людей

Більш як третина білих комірців, які взяли участь у дослідженні Staples, заявили, що є жертвами гігантського потоку електронних листів. При цьому вони впевнені, що це негативно впливає на їхню продуктивність. Кожен п’ятий заявляє, що щодня проводить понад дві години на зустрічах, при цьому чверть опитаних стверджує, що зустрічі, на які вони змушені ходити, часто не приносять користі.

У такій ситуації керівники володіють усіма необхідними важелями для зниження кількості витраченого намарно часу. Як відзначають автори звіту Staples, у компанії можуть бути розроблені внутрішні регламенти та інструкції, які регулюють обсяги листування, в той час як для самих співробітників можуть проводити навчальні семінари з питань ефективного використання електронної пошти. Організація зустрічей повинна мати чіткий порядок денний з переліком подальших кроків, при цьому проводити їх варто тільки в разі крайньої необхідності, а не за кожної зручної нагоди.

Робота не повинна спричиняти виснаження

Зрештою, навіть працюючи понаднормово, люди будуть менше страждати від перевантаженості, якщо у них є можливість протягом дня відпочити і спрямувати свою увагу на щось інше. З точки зору фізіології та психології, погано, коли люди в буквальному сенсі вибиваються з сил — стрибають вище голови, працюючи в обід і не роблячи ніяких перерв.

У той же час співробітники, які регулюють інтенсивність і темп своєї роботи, періодично займаючись чимось іншим, наприклад, виходять прогулятися, в результаті підвищують свою продуктивність. Менеджери-управлінці можуть теж допомогти справі — для початку треба перестати вважати, що хороший фахівець — обов’язково трудоголік. Маєте потребу змінити спосіб та інтенсивність роботи? Покличте свою команду на обід і говоріть про будь-що, тільки не про роботу. Попросіть колегу прогулятися в другій половині дня. Переобладнайте кімнату відпочинку, щоб вона дійсно могла когось зацікавити.

Загалом ставтеся до своєї команди так, як вона того заслуговує. Це люди, які займаються інтелектуальною працею і задоволені свої становищем, тому цінуйте їхній час. Білі комірці, схоже, щасливі від того, що роблять, проте це не означає, що тепер вони можуть нехтувати всім іншим в житті та якомога більше гарувати на свою компанію.

Роботодавці не повинні маніпулювати бажанням співробітників досягти кар’єрних висот. Керівники, які нав’язують своїм підлеглим ідею про те, що робота — це і є життя, приречені на провал. Їхні найкращі люди просто згорять на роботі, і залишиться єдине — звинувачувати в цьому тільки себе, адже про ефективність просто доведеться забути.

Оригінал — Скот Бісон
Адаптований переклад — Ліля Гук
Зображення — Unsplash

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки