Прянощі життя

Засновниця Kitchen&Garden Катя Безжон про власну справу, пряні трави в горщиках і звукотерапію для рослин

21 Листопада 2017

Тим’ян, базилік, меліса, шалфей, орегано, чебрець, розмарин, м’ята… Це далеко не весь перелік трав, які власноруч дбайливо саджає, вирощує і доглядає засновниця Kitchen&Garden Катя Безжон.

Усе почалося ще під час навчання в університеті — з програм Джеймі Олівера та тематичної дипломної роботи. Катя настільки захопилася пряно-ароматичними травами, що вирішила не лише аналізувати теорію, а й займатися практикою. Студентська стипендія — 700 гривень — стала першою інвестицією у власну справу.

Про ідею Kitchen&Garden, міні-город у кожній хаті та звукотерапію для рослин — читайте у нашій розмові.

[«Всі. Свої. Історія креативних українських брендів» — спільний проект The Ukrainians та найбільшої у світі платформи українських виробників «Всі.Свої».

Разом ми познайомимо вас із українцями, які вже сьогодні розбудовують креативну економіку нашої країни. Майстри, дизайнери, кулінари й підприємці — про любов до своєї справи, бізнес і натхнення.]

 

Катю, у рамках своєї дипломної роботи ти досліджувала пряно-ароматичні рослин в урбанізованому середовищі. Через два роки заснувала Kitchen&Garden і фактично продовжуєш розвивати свою університетську тему. Яким був шлях від ідеї до реалізації задуму?

Коли у Києві зароджувалася культура вуличних маркетів та фестивалів, я замислилася над створенням власного незалежного бізнесу. Я навчалася на садово-парковому факультеті, вивчала декоративне розсадництво і любила готувати.

Помітила, що у Джеймі Олівера є різні трави на кухні. Крім того, дуже люблю чаї з м’ятою, тому любила часто прогулюватися і збирати її. Це також вплинуло. У 2014-му зупинилася на конкретній ідеї — вирішила вирощувати трави у горщиках. Тим паче, що в університеті вивчала урбанізоване середовище і хотіла зайнятися чимось цікавим і знайти незаповнену нішу. Зрозуміла, що було б непогано, якби кожна людина могла заповнити пряними травами свій маленький простір.

Помітила, що у Джеймі Олівера є різні трави на кухні. Крім того, дуже люблю чаї з м’ятою, тому любила часто прогулюватися і збирати її. Це також вплинуло. У 2014-му зупинилася на конкретній ідеї — вирішила вирощувати трави у горщиках

Якось потрапила на ринок, на якому бабуся продавала материнку, тобто орегано. Я купила в неї цей кущик і посадила в горщик, але він не прижився, бо було ще холодно. Тоді й виникла ідея почати експериментувати таким чином, аби трави точно могли рости на підвіконні або в квартирі.

У листопаді купила насіння і посіяла сім різних видів пряно-ароматичних рослин. І все вдалося, бо вони виросли. Виявилося, що це можливо, хоча більшість із них — рослини відкритого ґрунту. Зраділа, що експеримент на підвіконні вдався.

Якраз восени мені потрібно було вибрати тему дипломної роботи, а оскільки я вже мала ідею щодо пряно-ароматичних трав, то вирішила писати і роботу про це. Захотіла поглиблено вивчити весь цей процес. Планувала, що восени представлю свої роботи на якомусь фестивалі.

В університеті у нас є фітоділянка, де вирощують різні лікарські рослини. Мій науковий керівник відправив мене до спеціаліста, який відповідає за цю ділянку. Так я дізналася про тематичну літературу й отримала можливість працювати там, самотужки висаджуючи цікаві рослини.

Kitchen&Garden-0018

 

Я допомагала з роботою на цій фітоділянці. Ми акліматизували деякі види рослин, які характерні для наших територій, а потім посіяла перші рослини на продаж. У січні почала сіяти на розсаду. Процес вирощування не був для мене якимось незвичним. Певний досвід у мене був, бо мама вирощує квіти. Відтак, з дитинства я в цьому зеленому світі, завжди біля землі. Це те заняття, яке до душі. У нас вся сім’я пов’язана з рослинним світом. Сестра за фахом біотехнолог, тому моя родина — це мої основні порадники та консультанти.

Яка головна ідея Kitchen&Garden?

Ідея полягає у тому, щоби кожна людина у своїй квартирі могла мати зелений куточок, своєрідний міні-город, який завжди під рукою.

Моніторила, як це працює у Європі, однак зазвичай пряні трави продають у супермаркетах, але це горщик на два тижні. Наприклад, зрізав розмарин і викинув потім горщик. Вирощують у субстратах, аби знову купували. Але я хотіла вирощувати багаторічні рослини, які відростали б. Бо рослини мають таку здатність, і що більше ти їх зрізаєш, то більше потім з’являється зеленої маси. Тому одноразовий варіант, який поширений у Європі, мені був не до вподоби. Тож я підбираю правильний ґрунт, аби рослинка могла в комфортних умовах рости і розвиватися далі.

Ідея Kitchen&Garden у тому, щоби кожна людина у своїй квартирі могла мати зелений куточок, своєрідний міні-город, який завжди під рукою

Звісно, не все залежить від мене. Покупець пізніше має сам доглядати і пересаджувати рослинку, адже об’єм її коріння віддзеркалює те, що виросте. Через це з часом потрібно пересаджувати трави у більші горщики. Ми це детально пояснюємо і розповідаємо нашим клієнтам. Бо є люди, які насправді дуже далекі від природи.

На одному із перших маркетів була така ситуація: чоловік купив базилік і дуже радів з цього приводу, аж раптом роздивляється і випалює таку фразу: «Его же поливать не нужно?!» І тоді я зрозуміла масштаби проблеми. (Усміхається) Після цього пояснила, що рослині для життя потрібна вода, як і будь-якій людині.

Як ти реалізувала першу партію?

Відразу цілилася на маркети та на різні фестивалі. Пригадую, як у 2015-му пішла на «ART-пікнік Слави Фролової» у парк Пушкіна, не маючи навіть візиток. Друг зробив мені стійку, і так я вперше представила свої рослини. Хвилювалася, як люди відреагують. Та у перший же день вуличного фестивалю повернулася додому з майже пустою вітриною. Так зрозуміла, що рухаюся у правильному напрямку.

Яким був стартовий капітал?

Мій перший капітал — стипендія у розмірі 700 гривень. Тоді навчалася на четвертому курсі. На 300 гривень придбала насіння, а на решту купила горщиків.

Що змінилося відтоді? І що пропонуєш клієнтам Kitchen&Garden?

Ми вирощуємо в основному багаторічні рослини, хоча однорічні у нас також є. З останніх тільки базиліки — маємо їх декілька видів: грецький, коричневий, анісовий, гвоздичний та інші. Але базилік більше сезонний, тому вирощуємо його навесні та влітку.

З багаторічних рослин маємо м’яту: перцеву, ментолову, шоколадну, лимонну, марокканську, коктейльну та апельсинову. Крім того, маємо карі, тим’ян, орегано, розмарин, шавлію, різні перці та кімнатні помідори. Також  вирощуємо сукуленти, тобто різні декоративні рослини. Вони зовсім невибагливі у догляді та є доволі популярними.

Мій перший капітал — стипендія у розмірі 700 гривень

Kitchen&Garden-0362
Kitchen&Garden-0248
Kitchen&Garden-0143

Я дуже довго хотіла виростити лемонграсс, але мені не вдавалося. Якось потрапила на сільськогосподарський ярмарок, де його продавала бабуся, то моєму щастю не було меж. Не знаю, чи то я знайшла ту ароматну траву зі смаком лимона, чи вона мене. (Усміхається) Але почала вирощувати.

Схожа історія була із миртом. Його теж намагалася розвести з насіння, але ніяк не вдавалося. Спочатку мені привозили його з Греції, а потім я продовжила пошуки у ботанічних садах. І в одній теплиці знайшла деревце, потім розчеренкувала і намагаюся виростити цю рослину. Хоча вона дуже вибаглива і догодити їй непросто, я люблю експериментувати.

З багаторічних рослин маємо м’яту: перцеву, ментолову, шоколадну, лимонну, марокканську, коктейльну та апельсинову. Крім того, маємо карі, тим’ян, орегано, розмарин, шавлію, різні перці та кімнатні помідори

Є ще індійське дерево — туласі — по-іншому його ще називають священний базилік, то наразі я шукаю його насіння. Бо те, яке пропонують іноземні сайти, — зовсім не туласі. (Усміхається) Через це, коли хтось із друзів чи знайомих планує їхати на Схід, то я прошу привезти мені звідти пагінець туласі. Список рослин, які я хочу бачити у своїй теплиці, — довжелезний. (Усміхається) За кордоном селекція як галузь активно розвивається, тому якісні цікавинки зазвичай можна придбати там.

До свят створюємо тематичні композиції з сезонних квітів, часом із гілочками ялинок та кипарисів. Це флористична частина, яка дуже імпонує моїй душі.

Хто допомагає тобі доглядати за рослинами?

Я менеджерка, яка виконує 80% усієї роботи. Багато допомагає моя мама. Є одна працівниця, яка допомагає на ярмарках та у створенні композицій. Коли є потреба з організацією — виручає друг. Також долучаю сезонних працівників, які допомагають з висадкою, якщо є великий обсяг робіт.

Яким є твій типовий робочий день?

Мені пощастило, що живу в приватному будинку, тому теплиця розміщена в мене вдома. Влітку прокидаюся рано-вранці та йду пересаджувати щось до 11 години. Вдень зазвичай читаю, а увечері поливаю трави, бо рослина росте саме вночі.

Ще один дуже важливий процес — звукотерапія. Щотижня вмикаю своїм травам класичну музику, бо прочитала, що тоді вони краще ростуть. Мої рослини слухають Вагнера

Ще один дуже важливий процес — звукотерапія. Щотижня вмикаю своїм травам класичну музику, бо прочитала, що тоді вони краще ростуть. Мої рослини слухають Вагнера. Я дізналася, що він був язичником, а язичники — це ті, що люблять природу. Тому, думаю, така музика ідеально пасує моїм рослинам. Відкрила для себе, як композитора ще й Фрідріха Ніцше. Так з’явилося музичне розмаїття. (Усміхається)

Хто твій типовий покупець? І де можна придбати вашу продукцію?

Моя цільова аудиторія — люди, які люблять рослини і цікавляться ними. Зазвичай трави купують жінки віком від 25 до 40 років. Рідше — чоловіки. Але коли приходить сімейна пара, то у 40% чоловіки є ініціаторами покупки. Можливо, через те, що пряні трави асоціюються з їжею й вони хочуть, аби в них вдома вони теж були.

Kitchen&Garden-0459
Kitchen&Garden-0329

Основні канали продажу — Instagram та Facebook. Але ми також представлені у київському магазині-ресторані Tartine, який на Ярославовому Валу. Намагалися поширювати й в інших закладах, але зазвичай є проблема з освітленням і це впливає на трави. Тому з іншими магазинами припинили співпрацю. У планах створити власний простір-магазин.

Які основні виклики та ризики у контексті такої власної справи ти відчуваєш?

Головний ризик у тому, що все залежить від погодних умов. Коли похмурі дні — рослини ростуть повільно, тому інколи не можу вчасно виконати якесь замовлення. Рослини — живі організми, і дуже прикро, що не всі це розуміють. Купують горщик і думають, що він має таким і залишатися. Але це ж не пластмаса! Це живе створіння, яке росте, розвивається, тому може змінювати форму — збільшуватися або зменшуватися, — бо на нього впливають зовнішні чинники.

Багато викликів через особливу специфіку бізнесу. Бо коли є конкуренти — це добре, тоді ти можеш подивитися на їхні роботи, проаналізувати власні, і це якось легше. Ти можеш брати приклад із когось. А першому розпочинати доволі складно, бо усе потрібно робити самому. Немає стандартних схем, тож усе вивчаєш і розшукуєш сама. Водночас, це плюс, тому що працювати потрібно на всі 100%.

Мені пишуть багато людей, яким подобається моя робота, однак вони хочуть лише вивідати усі деталі бізнесу, а не поділитися своїми досягненнями чи обмінятися досвідом. Тому мені такі пропозиції не цікаві, адже кожен має самостійно підбирати ключ до успіху.

Kitchen&Garden-0535

Як плануєш надалі розвивати бренд?

Мрію про власний брендовий магазин, який популяризував би концепцію міні-городу на підвіконні. Та поки що будемо стартувати з квіткових магазинів і таким чином пропагувати нашу головну ідею.

Моя цільова аудиторія знайде мене в інтернеті, але хочеться зацікавити звичайного перехожого — щоби він спинився і задумався над вирощуванням рослин у себе вдома.

Ти постійно їздиш за кордон, відвідуєш міжнародні агровиставки, аналізуєш тренди та новинки. Які перспективи твого напрямку в Україні?

У нас пряно-ароматичні трави сприймають як рослини у саду. Насправді в Україні цей напрямок лише почав розвиватися й більшість декоративних матеріалів, необхідних для садівництва — кущі, багаторічники, дерева, — все це привозять з-за кордону. Але є великі садові центри, які впроваджують нові технології, привозять нові види рослин, а потім розповсюджують їх по маленьких ринках. Та попри це, в Україні все це лише на початковому етапі розвитку.

 

Kitchen&Garden-0459

 

Перспективи дуже хороші, тому що у нас родюча земля і нам є де вирощувати рослини. Зараз лідером у вирощуванні декоративних рослин є Нідерланди, але, щоб зберігати першість, вони докладають дуже багато зусиль і технологій. Натомість у нас більший потенціал. У нас дешевші матеріали та нема таких проблем із землею. І дуже добра тенденція створення власного, хоча й невеличкого бізнесу. Зараз робити щось нове намагається практично кожен. Відчувається активність у напрямку органічних продуктів, пряно-ароматичних рослин — і це прекрасно!

Є державні програми підтримки розвитку малого бізнесу, однак вони, на жаль, не стосуються моєї сфери. Натомість такі країни, як Німеччина та Нідерланди, намагаються сприяти підприємцям, які займаються декоративними рослинами. Фермерам, наприклад, надають поблажливіші кредити. Польща також намагається розвивати цей напрямок і відкрила програми підтримки садівництва.

Яким є рецепт успіху Катерини Безжон?

Я намагаюся завжди бути щирою і відповідально ставитися до своєї робити. Намагаюся завжди зробити усе максимально якісно.

Але найважливіше — добрий контакт із клієнтом. Я обожнюю ярмарки, бо там багато хороших людей, які у спілкуванні заряджають позитивом. І тоді є віддача. Дуже приємно, коли приходить сімейна пара і уважно вибирає собі рослину, розпитує усе про неї. Тоді ти знаєш, що віддаєш частинку своєї душі — маленький зелений згорточок щастя — у добрі руки.

Це дуже мотивує і надихає, бо ти бачиш, що все це не дарма. І все, що ти робиш, — має значення не лише для тебе. Це і є успіх — відчувати кайф від того, що робиш, і завжди бачити усміхнених і задоволених клієнтів.

Це і є успіх — відчувати кайф від того, що робиш, і завжди бачити усміхнених і задоволених клієнтів

Kitchen&Garden-0291
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!