Щаcтя розміру XXL

Щаcтя розміру XXL

Засновник бренду O’Kroshka Володимир Бовсуновський про створення неординарних розмальовок та свободу, яку дарує власний проект

17 Серпня 2018

[«Всі. Свої. Історія креативних українських брендів» — спільний проект The Ukrainians та найбільшої у світі платформи українських виробників «Всі. Свої».

Разом ми познайомимо вас із українцями, які вже сьогодні розбудовують креативну економіку нашої країни. Майстри, дизайнери, кулінари й підприємці — про любов до своєї справи, бізнес і натхнення.]

Киянин Володимир Бовсуновський ще з дитячого садка звик будувати фінансові плани та продумувати бізнес-ідеї. Вже під час навчання в університеті зрозумів, що наймана праця — не для нього. Зараз йому 26 і він є засновником бренду оригінальних розмальовок O’Kroshka, розміри яких, найчастіше, вимірюються у метрах квадратних.

А от розміри його уяви виміряти навряд чи вдасться, адже всі сюжети розмальовок Володимир вигадує сам. Хлопець постійно на зв’язку, відповідає на повідомлення не залежно від часу доби і каже, що поняття «робочий час» перестає існувати, якщо працюєш над власним проектом.

Про те, чому робота із фрілансерами має дві сторони медалі, чим, окрім розміру, унікальні розмальовки O’Kroshka і що в результаті отримує кожен, хто таки наважується створити своє.

 

Якщо у 26-ть людина має власний бізнес, який вже «стоїть на рейках», то відразу хочеться запитати, а що ж було до?

Із самого дитинства я хотів щось зробити, купити, продати. Спочатку, ще у дитячому садочку, намагався порахувати, скільки мені потрібно цегли, щоб збудувати власний Макдональдс. (Усміхається) У середній школі, коли батьки почали давати замість обіду гроші на нього, я їздив на книжковий ринок, що на Петрівці, де купував різні наліпки та стікери, а потім — продавав їх у школі, маючи на цьому невеличку маржу (різниця між ціною і собівартістю — TU).

DSC_8143

На свою першу роботу влаштувався після 10 класу. Тоді у серпні я мав їхати на навчання в Англію і потрібні були додаткові кошти, тому й напросився на підробіток до родичів. Після закінчення 11 класу Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка вступив у той таки університет на спеціальність «економіка підприємства». І відразу з першого курсу пішов працювати. Доки всі насолоджувалися студентським життям, я був на роботі або на парах.

В одній компанії я пропрацював близько шести років: починав як помічник менеджера зі збуту й дійшов до позиції менеджера та керівника відділу інтернет-торгівлі за сумісництвом. Це була моя перша й остання робота у якості найманого працівника. Залишив компанію, бо не знайшов спільної мови з новим директором. Пішов в нікуди, а потім поїхав відпочити в Буковель. (Усміхається)

Ще до звільнення у мене були спроби створювати цікаві декоративні предмети, навіть виготовив невелику партію на пробу, але фінансово ідея була провальна. Потім я відкрив онлайн-магазин зоотоварів: ми створили реально крутий функціональний сайт, небагато людей тоді робили сайти вартістю у 5000 доларів. Але я недооцінив ринок, маржинальність була дуже мала й деякі інші фактори змусили мене продати магазин.

Наприкінці весни 2015-го мені з’явилася ідея створювати розмальовки. І вже першого серпня ми офіційно представили перші п’ять найменувань.

 

 

А чому саме розмальовки?

У дитинстві я любив малювати, ще досі десь зберігаються мої перші роботи. Певний час я марив архітектурою. Правду кажучи, й зараз інколи поринаю в умовний ремонт: продумую, як було б круто зробити ту чи іншу річ у квартирі. Постійно читаю спеціалізовані огляди, переглядаю новинки, можу годинами ходити по гіпермаркету та розглядати будматеріали для оздоблення. Але, думаю, це лише хобі.

Я побачив розмальовки великого формату в Польщі, знайома десь придбала. Спершу, враховуючи шість років в компанії, що займалася імпортом, я хотів придбати партію закордоном. Але була одна проблема — ціна. Імпортні розмальовки були б недоступні для більшості українців, а розвивати напрямок «лакшері» я не хотів. Тому зробив фінансовий план запуску виробництва розмальовок великого формату під власною торговою маркою — і полетіли. (Усміхається)

Скільки часу минуло від зародження ідеї до першого продукту?

Від рішення починати працювати над проектом до того, як ми публічно заявили про O’Kroshka, минуло 3-4 місяці. Сюжети перших розмальовок я вибрав відразу. Спершу я малюю їх у своїй уяві, а вже опісля — обговорюю з ілюстратором. Мені дуже пощастило знайти Ольгу Сульжук. Вона чудово малює і повністю розуміє мої завдання. Вона якимось дивовижним чином відтворює на папері те, що народжується у моїй голові. (Усміхається)

Серед перших сюжетів були «Пірати: на краю світу» — насичена морськими елементами історія піратів в океані та «Казкові Феї» — проект спеціально для дівчаток. Була ще «Зооляндія», одна з найбільших розмальовок для найменших, що досі є найпопулярнішою.

DSC_8143

O’Kroshka — доволі оригінальна назва. Є якась історія?

Є. Ще під час навчання ми створили свій форум ліцеїстів. Щоб ніхто не здогадувався, що саме я пишу, вибрав нік «Крошка». Зрозуміло, що через певний час всі дізналися, хто ж ця «Крошка» й за мною закріпилось прізвисько. Це виглядало доволі цікаво, адже на той час мій зріст був близько 190 см. (Сміється)

Коли я думав над власною торговою маркою, то хотів якось обіграти це прізвисько. Влаштував із друзями мозковий штурм в групі у Вайбері й було вирішено просто додати літеру «О».

Стартовий капітал O’Kroshka становив орієнтовно 50 тисяч гривень. За 4 місяці ми повернули кошти й заробили собі на «новорічний тортик»

 

Яким був стартовий капітал проекту?

Стартовий капітал O’Kroshka становив орієнтовно 50 тисяч гривень. За чотири місяці ми повернули кошти й заробили собі на «новорічний тортик». Перший успіх проекту був, напевно, наприкінці серпня 2015-го на фестивалі «У пошуках Made in Ukraine», що відбувався у Києві на Контрактовій площі. Я не очікував, що зможемо реалізувати таку кількість розмальовок: за два дні 600 штук. Це були просто неймовірно важкі, але водночас круті «робочі вихідні».

Як виглядає увесь процес створення розмальовки: від початку до кінця?

Спочатку виникає ідея: кілька днів розвиваю її у своїй уяві. Вигадую ідеї сюжетів розмальовок. Виняток — ліцензійна продукція. Наприклад, розмальовка «У світі ПЛЮСПЛЮС», яку ми робили спільно із «1+1 медіа груп», всім відомі «Козаки. Футбол». Після обговорень з ілюстратором розробляється технічне завдання. Потім вибираємо складність — і до роботи.

Але ситуації бувають різними: деякі розмальовки відразу йдуть у друк, а деякі — чекають рік, щоб їх видали. Також ми багато уваги приділяємо пакуванню, навіть розробили спеціальні тубуси.

Ідея розмальовки може з’явитися сьогодні, а розвивати її я можу як декілька днів, так і місяців. Також ми приділяємо значну увагу упаковці, адже це, перше, що бачать дітки зі своїми батьками у магазині.

Часто на розмальовки O’Kroshka звертають увагу, насамперед, через розмір. Але вони ж вирізняються і концептуально?

Створюючи розмальовки, я хочу дати простір не тільки для творчості, а й для навчання. Адже, на мою думку, набагато легше вчитися граючись, ніж сидіти над книжками. Можливо, якби якийсь відсоток навчання проходив в ігровій формі, то дитинство було б легше. (Усміхається)

Також O’Kroshka доводить, що розмальовка може бути розвагою як для однієї людини, так і для цілого гурту. Вона цілком може стати прикрасою приміщення та крутим подарунком.

DSC_8143

Хто найчастіше купує розмальовки O’Kroshka?

Коли зароджувався проект, я орієнтувався, в основному, на дитячу аудиторію. Але з часом побачив, що розмальовки однаково цікаві як дітям, так і їх батькам, школярам і студентам. Часто читаю відгуки, що хтось із дорослих отримав у подарунок для дитини розмальовку, але не втримався й сам почав наповнювати полотно яскравими кольорами.

Ти із самого початку розпочинав цю справу один, що вдавалося найважче?

Спершу я сам був собі команда, але потім з’явилася ілюстраторка. Зараз над O’Kroshka постійно працює п’ятеро людей і ще додатково близько 10-ти, залежно від навантаження й завдань. Дуже багато процесів на аутсорсі: бухгалтерія, друк, виробництво упаковки, пакування.

Особистим досягненням за роки «виховання» свого бренду стало те, що мені вдалося стати більш відкритим. Дуже важко розвивати проект, залишаючись, при цьому в тіні.

У чому переваги та недоліки роботи із фрілансерами?

Перевага аутсорсу — оплата за результат, не треба піклуватися про додаткове робоче місце, менші податки. Постійно маєш змогу безболісно збільшувати чи зменшувати кількість людей, що працюють на аутсорсі.

Найбільший мінус — фрілансер працює не лише на мене, тому я маю розуміти, що можуть бути ситуації, коли люди мають нагальніші справи. Тому доводиться приділяти багато уваги саме плануванню.

DSC_8143

O’Kroshka частенько бере участь у різноманітних фестивалях. Чим це корисно для бренду?

По-перше, участь у фестивалях допомагає молодим брендам заявити про себе: презентувати продукцію та зацікавити споживачів. По-друге — це непогана можливість на початковому етапі забезпечити певний оборот товару.

Хоча інколи бренди стають залежними від маркетів і це, на мою думку, неправильно. Фестивалі — це один із напрямків, але не єдиний шлях. Разом із тим, як ми збільшуємо кількість партнерів в офлайні — зменшується кількість фестивалів. Наприклад, на 2018 рік я попередньо запланував взяти участь лише в трьох фестивалі.

Чи має бренд власні рекорди та досягнення?

Для маркету «Всі. Свої» ми робили найбільшу нашу розмальовку — 9 квадратних метрів. А на фестивалі «Мамаслет» була представлена наша найдовша розмальовка — 11 метрів.

Також цікавим досвідом і досягненням водночас були листівки-розмальовки, зроблені спеціально для проектів з енергоефективності, які впроваджує Deutsche Gesellschaft für Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням уряду Німеччини.

У мене завжди було бажання заснувати власну справу. З одного боку це ризик, але з іншого — свобода. Я зараз не уявляю себе найманим працівником

Особливу гордість відчуваємо за «Pro Brand Kids» 2017-го, де наші розмальовки взяли першість в номінації «Кращий бренд дитячих іграшок, товарів для розвитку і творчості».

Де можна придбати розмальовки O’Kroshka в Україні і за кордоном?

В Україні розмальовки O’Kroshka можна придбати у 200-та локаціях. Це, переважно, книжкові магазини, магазини подарунків, онлайн-магазини. За кордоном вони доступні на Amazon (США, Канада, Європа). Лімітовані розмальовки фізично продаються в Ізраїлі та Азербайджані.

Як плануєш розвивати бренд: це буде шлях удосконалення і нарощення об’ємів існуючих продуктів чи щось нове?

Безперечно, я хочу збільшити постійний асортимент, розширити мережу збуту. У цьому році ми запускаємо новий формат — також великий. (Усміхається) Тому у планах — почати імпортувати сировину для своїх потреб та збільшити асортимент на Amazon.

Головне, що O’Kroshka стає країною нестандартних розмальовок і ми будемо дивувати форматами.

Що порадиш людині, яка має ідею і ніяк не наважиться її втілити у життя?

Більше впевненості! Тільки з вірою у свій проект можливо досягти результату. Не треба боятися експериментів. У мене завжди було бажання заснувати власну справу. З одного боку це ризик, але з іншого — свобода. Я зараз не уявляю себе найманим працівником. Свобода — це так круто!

DSC_8143

Фото героя — Катя Акварельна. Фото з дітьми — надані героєм.

Теги
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки