Костя Почтар: «В українських реаліях, аби потрапити у телевізор, треба йти на компроміси із совістю»

Лідер гурту 5Vymir — про дитинство, музику й успіх

14 Листопада 2017

[Ця розмова записана в рамках спільного проекту The Ukrainians та Urban Space Radio]

Щотижня в ефірі Urban Space Radio виходить програма «Обережно, Мох!». Її ведучий — музикант і продюсер гурту Familia Perkalaba Олег «Мох» Гнатів — запрошує на відверті розмови людей літератури, мистецтва та музики.

Цього разу у його студії лідер гурту 5Vymir Костя Почтар розповів про власне сприйняття музичного злету, переїзд до Польщі та ротацію на російському телебаченні. Текстовий варіант розмови читайте далі.

 

Мох: По-перше, привіт, Костю.

Костя Почтар: Добрий вечір!

По-друге, у вас не закрутилася голова від вашого фантастичного старту? У 2014 році у групи вийшов перший альбом, а цього року ви вже прокаталися по всіх великих фестивалях.

Мені приємно, що хтось вважає цей стрибок занадто стрімким.

Так, це стрибок.

Вважаю, що ми могли зробити більше. Хоча я задоволений нашою роботою. Із учасниками гурту ми знаємося вже 20 років, а років 13-14 існуємо як група. Ми настільки загартований організм, що зіркова хвороба не може нас зіпсувати.

Ви однокласники?

Так, ми однокласники. З одного спального району — всі живемо на Академмістечку один від одного в десяти хвилинах.

DSC_6794

І в той же час виходить новина (сумна для фанатів), що ти переїжджаєш до Кракова.

Ні, це дещо неправильне трактування. Я написав, що на деякий час змінюю місце своєї дислокації. Я нікуди не перебираюся, а їду до Кракова лише на кілька місяців. Планую займатися своїм сольним проектом, найближчі концерти заплановані у Польщі й Словаччині. Зрештою, у мене є можливість пожити там, тож я вибрав собі на кілька місяців штаб у іншій країні.

А група?

Ми шість місяців після виходу другого альбому «Нові імена» провели у скаженому ритмі. Цей час був виснажливим для нас — ми багато гастролювали, зняли два відеокліпи. Один із них — на пісню «Ламай» — вийшов кілька днів тому.

Хороший кліп.

Спасибі. Ми також дуже щасливі. Нарешті вдалося зробити так, як ми очікували.

Чий це хід? Хто придумав?

Це наш друг, колега і режисер — Андрій Бояр. Знімав кліпи для Христини Соловій, Pianoбoй, O. Torvald. І, окрім того, що він дійсно профі, людина з неординарним мисленням, він ще й наш близький друг.

Він близьким другом був до кліпу?

Так. Ми вже кілька років  товаришуємо. Я щасливий називати таку людину своїм другом.

Продакшн цього кліпу обійшовся вам дорого?

Ні, не дорого. Я б не хотів називати суми.

DSC_6818

Щоб не збивати ціну вашому другу. Я розумію. Звідки ви берете ці гроші? Заробіток з концертів? У вас є продюсер чи людина, яка вкладає у вас гроші?

Це унікальна історія — увесь другий альбом «Нові імена» і всі матеріали, які виходили, були створені нами чотирма. Але ми більше не хочемо працювати в такому ключі і перебуваємо у пошуках менеджера. Щоправда, для того, аби мати хорошого менеджера, необхідно розуміти, що ти від нього вимагаєш. Школу, яку ми пройшли за ці півроку, займаючись продакшном та менеджментом — від розсилок у ЗМІ, завершуючи організацією концертів.

Все самі?

Так, усе самі. Це, звісно ж, відволікало нас від музики. Музикант перед концертом повинен медитувати, а не займатися організацією.

Часом читаю, що 5Vymir — «сталічні умніки». Люди насправді не знають, як воно було і звідки ми прийшли. Наш вигляд — це бунт проти обставин, в яких ми жили

Я в курсі. Бо я займаюся менеджментом гурту. І знаю, як воно мало б виглядати.

Але я цьому дуже радий. Бо зараз ми чітко усвідомлюємо, чого хочемо від людини, з якою будемо працювати далі. Це хороша життєва школа.

Ви оголосили тендер?

Ці останні місяці були періодом, коли ми підтвердили реноме інді-групи. Але надалі ми б хотіли більшість нашого часу приділяти музиці. І тому ця пауза є вимушена.

У нас є кілька варіантів: люди, за якими ми давно слідкуємо та кому ми могли б довірити майбутнє групи. Тому зараз ми в процесі переговорів.

DSC_6808

Інді-група група незалежна. Ви намагаєтесь втриматися на цьому принципі? Це ваш принцип? От, наприклад, буде контракт на сім років. Скажімо, сім років п’ять альбомів. У мене колись була така пропозиція. Музиканти, з якими я працюю, сказали б: «Роби що хочеш, тільки не контракти». Я особисто з ними погоджуюся. А як ви до цього ставитесь?

Я не можу сказати, що це наш принцип. Звичайно, краще працювати самому, ніж з людьми, яких ти повинен постійно контролювати і перевіряти. У нас був різноманітний досвід. Наразі ми вирішили, що робитимемо усе вчотирьох. Бо той ступінь довіри і зацікавленості в проекті 5Vymir… Хоча це не проект, це я так ляпнув. Це важлива річ для нас. Нам, звичайно, хотілося б розширювати нашу аудиторію і бути доступними, при тому не зраджуючи собі.

Не треба боятися цього слова проект. Воно більше скомпрометоване, ніж по собі є.

Є багато хороших музикантів, хороших груп. Але я завжди цінував людей, з якими роблю музику в 5Vymir, бо це трішки більше, ніж володіння своїми інструментами.

Ти казав, що було багато роботи останнім часом. Були нервові зриви?

Ми настільки добре знаємо один одного, що будь-які факапи сприймаються спокійно. Кожен знає, коли потрібно піти. І нас рятує те, що ми живемо в різних готельних номерах. Насправді я не є лідером групи. В 5Vymir я просто вокаліст.

Фронтмен.

Рівноцінний учасник, як і всі решта. Саме в цьому є велика цінність. Мені подобається з цими людьми, не просто, як з друзями. І якщо не заладилося з кимось одним, то обов’язково заладиться з кимось іншим. Це рятує. Бо, наприклад, якщо взяти групу, де є фронтмен і акомпонуючий склад, там завжди хтось проти когось. У нас така система: двоє дружать проти одного, а четвертий нейтральний. Це рятує. Якби нас було п’ятеро, було б уже не так. (Сміється)

Такого, що група приїжджає на автобусі, а фронтмен на віп-машині, ще немає? Ти гарантуєш, що такого не буде?

Я впевнений, що ніхто із нас не хотів би їхати окремою машиною. (Сміється)

Ти україномовний?

Так.

Але не в сім’ї?

Ні.

Ти став україномовним киянином. Яка причина?

Мені було соромно, коли за кордоном мене сприймали як росіянина. Це була основна причина. Репліки у дитинстві, агітації від вчителів української мови працювали абсолютно протилежно.

Уся твоя родина кияни?

Не зовсім. Я киянин в третьому поколінні по батьковій лінії. Моя бабуся приїхала після війни у Київ із Житомирської області. Їй було 16-ть. А дідусь із Борисполя. По маминій лінії — бабуся із Луганської області, дідусь із Вінниччини. Після війни він поїхав працювати у шахту на Донбасі, і там народилася моя мама. У мене коріння розкидане по всій Україні.

DSC_6833

Хтось залишився на Луганщині?

Так. Це навіть не Луганщина, а Ростовська область. Місто Донецьк. Саме там судили Надію Савченко. Я й не міг подумати, що про це місто будуть говорити. Насправді це місто — глуш, де виживали завдяки контрабанді. І ця контрабанда годувала цілий прикордонний російський регіон. Усі продукти там були українськими. Та ті потоки зупинилися з появою «ЛНР». Дороги розбиті танками, а люди тікають з міста.

Ви підтримуєте зв’язок з рідними?

Так, ми зідзвонюємося.

У вас немає на цьому ґрунті конфліктів?

У нас є непорозуміння. Але оскільки вони етнічні українці, то мій дядько каже: «Я не знаю, навіщо ви все це робите, але в душі я відчуваю, що це правильно».

Бритпоп, музика 60-х на цій основі ти робив програму A-Side. Звідки все це? Ти ж досить молода людина, щоб на цьому вирости. Чим ця епоха тобі близька?

Я ріс в доволі несприятливий історичний період. Ми жили в «спальнику» на околиці Києва. Батьки втратили роботу і не могли знайти іншої протягом усього мого дитинства. Навколо такого мраку важливо було знайти зачіпку — щось світле, що дає надію. А ця музика мені подобалася — коли я її слухав, завжди усміхався. Вона була доброю. Навіть агресивні треки The Rolling Stones, The Who несли в собі дуже природну, органічну для людини емоцію. Це зараз я так аналізую і думаю, що в цьому причина. На контрасті, який існував у той час, треба було якось виживати.

Часом читаю про групу 5Vymir, що ми — «сталічні умніки», то мені смішно. Бо люди насправді не знають, як воно було і звідки ми прийшли. Можливо, той імідж, який у нас є зараз, наші костюми — це частинка нашого бажання втекти від усього цього лайна, яке переслідувало нас у дитинстві. Наш вигляд — це бунт проти обставин, в яких ми жили. Не всі люди здатні це зрозуміти.

Ти говориш про доброту. І навпроти доброти стоїть агресивність. Дуже багато людей виступають за те, що агресія інвазійна. Це завоювання певного свого місця. Тому доброта це не дуже добре. Чому ти обираєш сторону добра?

Я б дуже хотів бути поганим поліцейським. Мені часто потрібно вгамовувати свої емоції. Але навколо стільки мудаків, що треба бути добрим. Коли таких, як ми, буде більшість, то я, можливо, зміню реноме. А поки що потрібно давати собі і людям надію.

DSC_6814

Цікава позиція. Повернімося до стилю, в якому грає гурт, American Dream. Українська мрія для музиканта? Навіщо ви займаєтесь цим: заради грошей, щоб дівчата вас любили, тому що іншим не вмієте, єдина неспинима слава чи комплекс усіх цих речей?

Зараз я можу дозволити собі бути відвертим. Розумію, що став музикантом, бо хотів бути відомим. Хотів, щоб мене показували по телевізору. Коли я ходив до школи — а ця дорога займала 15 хвилин, — щоранку подумки брав сам у себе інтерв’ю. Думав, стану або музикантом, або актором. Але якби я знав, що музиканту в Україні так несолодко живеться, обрав би якусь іншу професію. Зараз моя мотивація абсолютно змінилася — музика стала не способом, а ціллю цього способу життя.

Ти сказав фразу: «Нарешті я можу дозволити собі бути відвертим». Коли цей момент настав?

Дивно, що російський канал був першим, хто взяв кліп українського гурту в ротацію

Я можу назвати конкретний період. Це була смуга невдач, коли все, у що я вірив, в один момент завалилося. То був момент розуміння, що можна жити в ілюзіях і проживати чужі життя замість того, аби жити власним. У гонитві за образом того, ким ти хочеш бути, втрачаєш самого себе. А в цьому найбільша цінність: ми живемо не для того, аби бути клоном, а щоб народжувати щось нове.

Які ознаки, на твою думку, справжнього чоловіка? Що для тебе твій власний понт?

Це вміння брати відповідальність за свої вчинки. Ніколи не звинувачувати інших людей у своїх невдачах. Та вміти знаходити вихід із різних ситуацій.

Знов ж таки, говоримо про інді-незалежність.

Незалежність — це умовна річ. Насправді сумно, що за українськими правилами, щоб тебе показували по телевізору, тобі потрібно бути клоуном. Тобі потрібно….

…торгувати обличчям.

Так, іти на компроміси із своєю совістю. І після таких компромісів мені б було соромно дивитися на себе в дзеркало. Я вірю, що є інший варіант потрапити у прайм-тайм. І мій шлях — це знайти цей варіант. Не те, щоб я намагався комусь щось довести. Але хочеться, будучи старшим, дивитися на зморщене обличчя і знати, що я собі не спи*дів у житті.

DSC_6897

Я дізнався, що ваш кліп взяв у ротацію рускій канал «Дождь».

Так.

Якщо буде запрошення, поїдете в Росію?

Наразі це неможливо. Особисто для мене приємний факт, що Михайло Козирєв написав про наш кліп. Дивно, що російський канал був першим, хто взяв кліп українського гурту в ротацію. З одного боку — приємно, з іншого — я злий на українські медіа. Але для 5Vymir я не бачу можливості в тій ситуації, яка склалася, їздити в Росію з концертами.

За якої умови ви туди поїдете?

Коли завершиться війна. Поки країни перебувають в стані війни, це буде неправильно.

Фотографії надані платформою Тепле місто.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки