Любіть своїх ворогів: як використовувати критику з розумом

Чим корисна навіть неконструктивна критика

22 Лютого 2019

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Ніхто не любить критики. Від колеги, який відкидає ваші пропозиції на зборах. Від рецензента, який говорить, що ваша робота жахлива. Від вчителя середньої школи, який каже, що ви ніколи нічого не досягнете.

Стандартна порада — просто ігнорувати критиків. Сміливо йти вперед і доводити, що вони помиляються. Критики заздрісні, ворожі або злі.

Та я вважаю інакше. Ваші ненависники не тільки не вороги вам, вони вам необхідні. Навіть якщо вони не прагнуть допомогти, жити потрібно у світі, де вони є.

Чому критики — не вороги

Під час інвестування можна тримати акції в одній із двох позицій. Довгостроковій або короткостроковій. Довгострокова означає, що ви вклали кошти в актив, і якщо в компанії все гаразд, то й у вас теж.

Але є «ведмеді», які беруть у борг акції, якими не володіють, з обіцянкою заплатити за них пізніше за певною ціною. І вони залишаються у виграші не тоді, коли компанія досягає успіху, а коли вона зазнає краху.

Оскільки вони виграють, коли інші програють, багато хто не любить «ведмедів».

Однак будь-хто, у кого є досвід роботи в економіці, скаже, що «ведмеді» життєво необхідні. Без них ціна акцій буде тільки зростати, а не падати. Бульбашки такі поширені тому, що одна й та ж група ентузіастів підвищує ціни, а скептики ніяк не можуть збити їх.

Ідеї ​​схожі на акції, а ваші критики — на «ведмедів». Вони не дають вам переоцінювати свої ідеї, занадто їх розкручувати, поки вони не проваляться.

Навіщо потрібні недоброзичливці

Жити потрібно у світі роботи, ідей і продуктивності, де ваші зусилля оцінюють належним чином. Занадто багато критики й негативних відгуків — це, звичайно, погано. Але також погано, коли багато похвали.

Чимало ідей можуть бути переоцінені, якщо резонанс навколо них перевищує їхню справжню цінність. Я великий шанувальник таких ідей, як навмисна практика, розвиток мислення й медитація усвідомленості. Але вони настільки нав’язуються, що перетворилися в панацею. Коли ці обіцянки неминуче зазнають невдачі, люди відмовляються і від того, що в них було хорошого.

Найкраща думка, ймовірно, — золота середина: ці ідеї корисні, але також у них є обмеження й недоліки.

Як я поводжуся з критиками

На власні заняття, наприклад MIT Challenge, я отримую широкий спектр реакцій. З одного боку, нападки від студентів MIT, яким не подобається мій посил, або від тих, хто має досвід у цій сфері й кому не подобається, як я виконую свої завдання. Хоча я не завжди згоден з усіма деталями їхньої критики, я ціную той факт, що вони є.

З іншого боку, однак, не можна сказати, що мої найбільші шанувальники завжди мають рацію. Незважаючи на моє прагнення до відкритості, були люди, які запитували, як мені вдалося отримати диплом MIT (у мене немає офіційного паперу MIT, диплома або чогось подібного), або вважали, що тепер я програміст високого рівня (багато курсів, які я пройшов, були з математики, веб-програмуванням, наприклад, я навіть не займався).

Хоча я сподіваюся, що люди бачать мої проекти так само, як і я, жорсткі критики врівноважують шанувальників. Якби не було тих і інших, моя діяльність сприймалася б зовсім неправильно.

І хоча піддаватися критиці не завжди приємно, ті, кому не подобається ваша праця, змушують вас бути точнішими, чеснішими й обережнішими в тому, що ви робите. Можливо, ви почнете віддавати цьому занадто багато уваги – і тоді ваша робота стане реакцією на найбільших недоброзичливців. Водночас, можна віддати критиці занадто мало уваги – і робота стане сповненою сліпучих дірок, які будуть ігнорувати тільки найпалкіші шанувальники.

Як ставитися до критики

Коли вас критикують колеги на роботі або незнайомець, є кілька можливих реакцій, які корисні.

1. Це корисна інформація, і я перегляну свою поведінку

Перший спосіб реагування — використовувати критику. Якщо вона була конструктивною і хоч певною мірою вказувала на недоліки у вашій роботі, які ви можете виправити, це добре.

Іноді зміни відбуваються не відразу, але можна врахувати це на майбутнє. Одним з критичних зауважень, які я отримав за MIT Challenge, була самостійна оцінка іспитів. Це трапилося б неминуче — у мене не було грошей або зв’язків, щоби найняти для цього кваліфікованого викладача, тому найкраще, що я міг зробити, – це виставити оцінки собі самому й завантажити їх, щоб інші могли бачити / оцінювати.

Проте я пам’ятав про це, тому, коли настав час проекту з вивчення мови й потрібно було оцінити прогрес у вивченні китайської, я вибрав стандартизований мовний іспит (в тому випадку HSK 4).

2. Ця конкретна критика марна, але я повинен знати, що вона є

Іноді критики помиляються. Їм не подобається те, що ви робите, через причини, яких ви не можете змінити. З іншого боку, вони можуть не любити вас зовсім не через те, про що говорять, тому намагатися їм догодити просто марно.

Один критик мого «Року без англійської» сказав, що, оскільки я писав англійською (і розмовляв англійською вдома з родиною), це не було «істинним» зануренням. У цьому випадку я абсолютно не згоден. Я не думаю, що перехід від того рівня занурення, який у мене був, до того, якого він очікував, надто вплинув би на загальний час практики, і разом із тим, це значно ускладнило б мені життя.

Навіть у таких випадках я вважаю, що критика допомагає вам відчути реакцію на вашу діяльність. Якщо ви збираєтеся робити щось, що викликає багато критики, підійдіть до цього інакше. Цей вид зворотного зв’язку буде корисним, навіть якщо ви не слідуватимете порадам своїх ненависників.

3. Я можу проігнорувати цю критику, але в неї залишається ширша мета

Нарешті, якщо відгук максимально негативний або деструктивний, краще його повністю проігнорувати. Хтось проявляє агресію до вас із причин, яких ви не можете або не хочете змінити, ускладнює вам роботу й підриває мотивацію.

У таких випадках можна просто не звертати уваги на людей, які вас не люблять. Вам не потрібно читати кожну погану обґрунтовану образу у свій бік.

Водночас, вони є протилежністю до людей, які необґрунтовано хвалять вас. Якщо ви подивитеся на своїх найгірших недоброзичливців у цьому світлі, думаю, вам стане набагато легше прийняти і визнати їх, навіть якщо ви з ними не згодні.

Оригінал — Scott H. Young
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

 

 

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки