[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Я щиро вірю в те, що, коли ми почуваємося абсолютно комфортно, то починаємо повільно вмирати. Якщо ви не робите нічого, що допомагає вам покращуватися, то поступово стаєте гіршими.
Певною мірою, уже навіть цей не надто приємний прогноз викликає в мене відчуття дискомфорту. Хаос був блаженством для мене, постійна зміна обставин відточувала мій розум, але все змінилося тоді, коли одного разу я відчув на власному досвіді силу кількох крихітних звичок, назвемо їх «мікрозвичками».
Що таке мікрозвичка?
Мікрозвичка — це дія, яка вимагає мінімального докладання зусиль та мотивації. Мікрозвичка повільно вибудовується сама собою і приносить значимі результати. Вона тривала.
Мій шкільний вчитель фізкультури ознайомив мене із мікрозвичками на прикладі важкої атлетики. Він сказав: «Уявіть, що заняття важкою атлетикою — це підіймання паперових листочків. Кожного разу під час тренувань вдавайте, наче ви просто додаєте один листок до стопки.
Першого дня ви починаєте з підйому одного-єдиного листка, через місяць ви підійматимете тридцять таких папірців. Та вже за кілька років таких тренувань ваша стопка листочків стає досить великою».
Такий підхід я й досі застосовую до усього, чим займаюся. Я намагаюся накопичити якомога більше таких мікрозвичок, бо саме вони визначили спосіб мого життя і допомогли досягти того, чого навряд чи домігся б, діючи іншим способом.
Як я використовую мікрозвички
Я використовую усі лайфхаки, які тільки можна знайти. Побачивши мій лептоп, ви зауважите, що він переповнений усіма можливими додатками та розширеннями Chrome, які значно спрощують моє життя. Заощадження часу та максимальна продуктивність — надзвичайно важливі для мене речі.
Відколи такі погляди на час та життя стали для мене принциповими, мені стало важко виділяти значні уривки часу на формування звичок, а оскільки мікрозвички цього не потребують, вони стали для мене справжнім відкриттям.
Першою такою моєю звичкою стало читання. Я ніколи не був великим читачем, але мені хотілося отримати більше знань, а для цього потрібно було багато читати. Отож, я почав читати по одній сторінці щовечора перед сном. Так, справді, лише по одній сторінці!
Кожен може прочитати одну сторінку. Не має значення, що саме я читав, але я робив це щовечора перед сном. Згодом я зрозумів: важливим було не те, що саме я прочитав, а те, що це сформувало у мене звичку. Справді практично неможливо вигадати причину, яка б дозволила вам стверджувати, що ви не можете витрати однієї-єдиної хвилини на те, щоб прочитати одну сторінку. Саме таким чином і формується звичка!
Кожен може прочитати одну сторінку. Не має значення, що саме я читав, але я робив це щовечора перед сном
Іноді взятися за читання було справжнім викликом (особливо якщо день видався важким). Але не забувайте — це лише одна сторінка. Через деякий час мені вдалося збільшити тривалість читання до п’яти хвилин, а згодом я почав читати по 45 хвилин щовечора.
Іншою моєю мікрозвичкою, яку мені вдалося опанувати, стала медитація. Мій розум завжди був переповнений багатьма думками одночасно. І мені завжди хотілося зайнятися чимось, що допомагало б мені очистити розум. З часом я відкрив для себе чудовий спосіб очищення думок — медитації та дихальні вправи.
Я вирішив, що цим корисно займатися вранці, щоб очистити розум перед початком дня, а також це ідеальний спосіб позбутися денних тривог перед сном.
Щоб виробити звичку медитувати, я почав із того, що приділяв цьому заняттю по одній хвилині вранці та увечері. В процесі такої підготовки медитування стало частиною мого життя. Я медитую по п’ятнадцять хвилин щоранку та по півгодини щовечора.
Процес напрацювання мікрозвичок допоміг мені в організації мого щоденного графіка, я завжди лягаю спати о 10 вечора (звісно, бувають винятки), прокидаюся о шостій (жодних винятків), не користуюся жодними електронними пристроями після восьмої вечора, а також вивчаю французьку.
Всі ці речі влилися в моє життя за допомогою мікрозвичок.
Чим ефективні мікрозвички?
Мікрозвички чудові своєю простотою. Ви не можете вигадати жодної відмовки, щоб не виконати цієї крихітної дії. Як і усі інші люди, ми часто переоцінюємо свої можливості, тож у найвідповідальніший момент здаємося. І від цього наше життя стає ще складнішим.
Мікрозвичка дозволяє нам запобігти труднощам
Ми практикуємося поступово, ви можете займатися чимось, навіть не думаючи про це. Можливо, ви ніколи не замислювалися над цим, але у ваше буття давно вкоренилося кілька таких звичок: наприклад, чищення зубів, прийняття душу, приготування ранкової чашки кави та інше.
Як ви можете почати використовувати мікрозвички
Оберіть щось, чим би ви хотіли займатися або у чому вдосконалитися. Потім визначте шлях найменшого опору, який забезпечив би вам можливість досягнення успіху. Тоді визначте, що саме ви можете почати робити уже сьогодні для реалізації своєї цілі.
Скажімо, ви хочете навчитися програмуванню. Почніть із проходження однієї навчальної дії у день. Робіть це кожного дня впродовж кількох тижнів чи місяців.
Така мікрозвичка спочатку перетвориться на звичну щоденну справу, а незабаром — допоможе здійснити мрію.
Оригінал — Peter Schroeder
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — hackernoon.com