Музика їх поєднала: навіщо економістам поп-хіти?

Нові тренди в економіці і до чого тут поп-хіти

30 Червня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Головний економіст Банку Англії — Енді Холдейн — закликав своїх колег вивчати музичні настрої населення перед тим, як вирішувати, чи варто змінювати процентні ставки. Який стосунок до управління економікою має збільшення кількості завантажених пісень Taylor Swift або зменшення популярності рок-н-ролу?

Вся справа в оцінці економічних настроїв. Це спосіб оцінити, як люди сприймають економіку, які поведінкові моменти економісти використовують для прогнозування реакцій на різні політичні рішення. Наприклад, якщо люди в цілому песимістично сприймають стан економіки, то через підвищення процентних ставок вони можуть зовсім припинити брати кредити і витрачати, і це завдасть шкоди економіці.

Раніше дослідники могли вимірювати економічні настрої, аналізуючи мову, що використовується в онлайн-новинах або твіти. Але недавно дослідники з Клермонта показали, що настрої можна визначити заядки топ-100 популярних пісень на музичних платформах на зразок Spotify. Більш того, ці нові індикатори настрою так само корисні, як і звичайні опитування довіри споживачів.

Суть в тому, що у пісень є емоційний компонент, закодований в музичних атрибутах, таких як енергія, темп і гучність. Музичні інтернет-сервіси, такі як Spotify, вже використовують ці атрибути для категоризації пісень і рекомендують користувачам нову музику, схожу на ту, що вони вже прослуховували.

Ви також можете зрозуміти емоції, виражені в піснях, на основі їхніх текстів, виходячи з вашого культурного бекграунду. Їх можна проаналізувати з використанням того ж програмного забезпечення, яке використовується для аналізу новин або твітів.

Це можна зробити просто — кодуючи позитивне або негативне емоційне навантаження слів, — або більш ретельно, зіставляючи слова з вісьмома основними емоціями: радістю, сумом, гнівом, страхом, огидою, подивом, довірою і очікуванням. Потім програмне забезпечення підраховує кількість повторень кожної емоції в тексті пісні.

Виявляючи емоційні складові найбільш популярних пісень, дослідники можуть скласти картину почуттів слухачів і використовувати її для прогнозування економічних настроїв.

Саме тут на перший план виходять переваги використання «великих даних» від великого числа людей. Результати опитування розповідають тільки про те, що люди, які вирішили взяти участь в ньому, хочуть вам повідомити. А ось музичні чарти відображають фактичні споживчі переваги набагато ширшої групи людей.

Емоційний спад

Дослідники Університету Клермонта застосовували цю техніку до хіт-парадів до і після глобальної економічної кризи 2008 року. Вони виявили, що після кризи частота слів, пов’язаних з гнівом і огидою, зросла, а частота слів, пов’язаних з довірою, зменшилася. Цей тип доказів явно вказує на те, що стан споживачів має відношення до того, яку музику вони вважають за краще купувати і слухати.

Це дослідження і коментарі Енді Холдейна показують, що як музика, так і тексти популярних пісень дійсно можуть використовуватися для прогнозування економічних настроїв і навіть короткострокових рухів на фондовому ринку. Потокові сервіси, такі, як Spotify і Apple Music, мають дані, які можуть допомогти створити набагато більш детальну карту економічних настроїв, ніж списки топ-100. Оскільки ці компанії мають дані на індивідуальному рівні, можна навіть створювати індекси настроїв для різних регіонів і груп людей (наприклад, виходячи з того, скільки вони заробляють).

Ідея, що економісти повинні враховувати музичні настрої населення, може здатися несподіваною або навіть дивною. Але дослідження показують, що цей підхід для відстеження споживчих настроїв дійсно може бути корисний.

Оригінал
Переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com

Текст
новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки