Обнадійливе міжнародне правосуддя

Письменниця про ООН і незадоволену суспільну потребу справедливості

15 Червня

Система міжнародної безпеки остаточно зламалася об Україну, хоча надлами давно були. Це і Афганістан, і Ірак, і Сирія, і Іран. Мільйони вбитих, закатованих, зґвалтованих, ув’язнених і викрадених людей під час збройних конфліктів уже в 21 столітті. 

Є декілька жахливих помилок, які спричинили це. 

Засаднича проблема полягає в тому, що ООН створювалася за правилами переможців у Другій світовій війні. До уваги не брались ані державний лад, ані режим, ані різність геополітичного бачення чи то амбіцій, і тим більше не різниця у ставленні до полонених, політичних в’язнів, свобод і прав людини. А вони вже тоді дуже відрізнялися, якщо говорити про Китай і Францію, про Радянський Союз і Велику Британію, які — постійні члени Ради Безпеки ООН. 

Ця різниця ставала дедалі помітнішою, але реформ не було.

Голосування здійснювали за тими самими процедурами, що й від початку. Жодна країна не отримувала захисту, якщо в цьому була не зацікавлена бодай одна з країн-членкинь Радбезу, а також країни, що перебували під її ідеологічним та/або економічним впливом.

Заблокована безпека є явищем вочевидь дуже небезпечним для утвердження миру в світі, але цим щоразу нехтували.

У звичайному кримінальному праві це можна б було назвати бездіяльністю, халатністю, а подекуди й умисними діями, але критика, що час від часу лунала, ніяк не спричинялася до концептуальних змін роботи міжнародної організації, визначальної для галузі безпеки.

Агресії не помічали або ж помічали вибірково.

Злісні порушники доброї волі і миробудівництва були, але це вважалося прийнятною похибкою і не змінило підходів щодо складання міжнародних договорів.

Договори прописували, зважаючи на принципи доброї волі, добросовісного виконання та превенції, а ще — на рекомендаційний характер вимог і віру в доброчесне ставлення до своїх зобов’язань.

Фактично вся договірна система ООН базується на засадах м’якого права, коли вірять, що сумління й життя за правилами в рази пріоритетніші за систему санкцій та покарань. 

І це дуже здорові правила для функціонування здорових суспільств. Але, як показує навіть реагування ВООЗ: епідемії виникають і з ними варто боротися. Так само існують важко та хронічно хворі державні утворення, які ігнорують усі медичні вказівки та правила здорового глузду. 

Втім, система міжнародного правосуддя все ж творилася так, щоб боротися з тими, хто правилами нехтує, — з міжнародними правопорушниками. Тому вона виглядає обнадійливою, хоча працює повільно і часто лишає по собі відчуття незадоволеної суспільної потреби у справедливості. 

Чому так відбувається?

Зокрема й тому, що міжнародна система правосуддя має зважати на правила, котрі не видаються прийнятними та зрозумілими людям, які зазнали жахливих утрат через воєнні злочини. 

Люди в принципі не розуміють, чому ця система кримінального покарання така неповоротка.

Чому, щоб дійти до висновку, що це зло, що це — чорне, потрібно роками вислуховувати експертів, адвокатів, свідків, розглядати стоси доказів, витрачати велетенські бюджети, зважати на слова злочинців, адже воно й без усього цього зрозуміло: це зло. 

Втім, є правосудне реагування, що йде за своїми правилами і є повільнішим, — а є безпеково-гуманітарне. Люди, що зазнали великої кривди, потребують негайної допомоги, реагування, включення. На жаль, великі міжнародні організації гуманітарного спрямування і далі включають задню. Складають звіти, лишаються у своїх кабінетах, говорять про безпеку працівників і живуть у концепті «все не так однозначно», «треба слухати обидві сторони конфлікту».

Ми це побачили на прикладі підриву окупантами Каховської греблі. Безпекове реагування зламалося, втім, надія на правосуддя як на меч справедливості є тим, за що треба боротися і на що варто спиратися.

Лариса Денисенко, письменниця, правозахисниця.

Цей текст створений завдяки системній читацькій підтримці. Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians і допомагайте нам публікувати ще більше важливих і цікавих історій.

Якщо ви хотіли б поділитися своїми думками, ідеями чи досвідами і написати колонку, то надсилайте листа на емейл — [email protected].

Погляди, висловлені у матеріалі, можуть не співпадати з точкою зору The Ukrainians Media. Передрук тексту чи його частин дозволений лише з письмової згоди редакції. Головне зображення створене за допомогою технології штучного інтелекту у нейромережі Midjourney.

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!