Обнадійливе міжнародне правосуддя

Обнадійливе міжнародне правосуддя

Письменниця про ООН і незадоволену суспільну потребу справедливості

15 Червня 2023

Система міжнародної безпеки остаточно зламалася об Україну, хоча надлами давно були. Це і Афганістан, і Ірак, і Сирія, і Іран. Мільйони вбитих, закатованих, зґвалтованих, ув’язнених і викрадених людей під час збройних конфліктів уже в 21 столітті. 

Є декілька жахливих помилок, які спричинили це. 

Засаднича проблема полягає в тому, що ООН створювалася за правилами переможців у Другій світовій війні. До уваги не брались ані державний лад, ані режим, ані різність геополітичного бачення чи то амбіцій, і тим більше не різниця у ставленні до полонених, політичних в’язнів, свобод і прав людини. А вони вже тоді дуже відрізнялися, якщо говорити про Китай і Францію, про Радянський Союз і Велику Британію, які — постійні члени Ради Безпеки ООН. 

Ця різниця ставала дедалі помітнішою, але реформ не було.

Голосування здійснювали за тими самими процедурами, що й від початку. Жодна країна не отримувала захисту, якщо в цьому була не зацікавлена бодай одна з країн-членкинь Радбезу, а також країни, що перебували під її ідеологічним та/або економічним впливом.

Заблокована безпека є явищем вочевидь дуже небезпечним для утвердження миру в світі, але цим щоразу нехтували.

У звичайному кримінальному праві це можна б було назвати бездіяльністю, халатністю, а подекуди й умисними діями, але критика, що час від часу лунала, ніяк не спричинялася до концептуальних змін роботи міжнародної організації, визначальної для галузі безпеки.

Агресії не помічали або ж помічали вибірково.

Злісні порушники доброї волі і миробудівництва були, але це вважалося прийнятною похибкою і не змінило підходів щодо складання міжнародних договорів.

Договори прописували, зважаючи на принципи доброї волі, добросовісного виконання та превенції, а ще — на рекомендаційний характер вимог і віру в доброчесне ставлення до своїх зобов’язань.

Фактично вся договірна система ООН базується на засадах м’якого права, коли вірять, що сумління й життя за правилами в рази пріоритетніші за систему санкцій та покарань. 

І це дуже здорові правила для функціонування здорових суспільств. Але, як показує навіть реагування ВООЗ: епідемії виникають і з ними варто боротися. Так само існують важко та хронічно хворі державні утворення, які ігнорують усі медичні вказівки та правила здорового глузду. 

Втім, система міжнародного правосуддя все ж творилася так, щоб боротися з тими, хто правилами нехтує, — з міжнародними правопорушниками. Тому вона виглядає обнадійливою, хоча працює повільно і часто лишає по собі відчуття незадоволеної суспільної потреби у справедливості. 

Чому так відбувається?

Зокрема й тому, що міжнародна система правосуддя має зважати на правила, котрі не видаються прийнятними та зрозумілими людям, які зазнали жахливих утрат через воєнні злочини. 

Люди в принципі не розуміють, чому ця система кримінального покарання така неповоротка.

Чому, щоб дійти до висновку, що це зло, що це — чорне, потрібно роками вислуховувати експертів, адвокатів, свідків, розглядати стоси доказів, витрачати велетенські бюджети, зважати на слова злочинців, адже воно й без усього цього зрозуміло: це зло. 

Втім, є правосудне реагування, що йде за своїми правилами і є повільнішим, — а є безпеково-гуманітарне. Люди, що зазнали великої кривди, потребують негайної допомоги, реагування, включення. На жаль, великі міжнародні організації гуманітарного спрямування і далі включають задню. Складають звіти, лишаються у своїх кабінетах, говорять про безпеку працівників і живуть у концепті «все не так однозначно», «треба слухати обидві сторони конфлікту».

Ми це побачили на прикладі підриву окупантами Каховської греблі. Безпекове реагування зламалося, втім, надія на правосуддя як на меч справедливості є тим, за що треба боротися і на що варто спиратися.

Лариса Денисенко, письменниця, правозахисниця.

Цей текст створений завдяки системній читацькій підтримці. Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians і допомагайте нам публікувати ще більше важливих і цікавих історій.

Якщо ви хотіли б поділитися своїми думками, ідеями чи досвідами і написати колонку, то надсилайте листа на емейл — [email protected].

Погляди, висловлені у матеріалі, можуть не співпадати з точкою зору The Ukrainians Media. Передрук тексту чи його частин дозволений лише з письмової згоди редакції. Головне зображення створене за допомогою технології штучного інтелекту у нейромережі Midjourney.

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки