Олег Романчук: «Психологічна стійкість подібна до м’язів: тренуєш їх правильно — вони ростуть»

Психотерапевт — про тренування психологічної стійкості й культуру скасування

14 Квітня 2022

Майже 20 років тому, ранньою студенткою, я прочитала книжку «Жити серцем». Я була вражена її мудрістю, глибиною і простотою, хоч там були й терміни з психології, які я запам’ятала на все життя, вони добре пояснювали мотиви людей.

Автор книжки Олег Романчук, психотерапевт, дитячий та підлітковий психіатр, автор низки документальних фільмів, фахових і популярних книжок. Сьогодні він — директор Інституту психічного здоров’я Українського католицького університету та Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії, засновник центру «Коло сім’ї». 

Ми зустрілися з паном Олегом, щоб поговорити про те, як бути психологічно стійкими у часі війни; чи культура у чомусь винна; про стан психотерапії в Україні сьогодні. 

§§§

[Це інтерв’ю створене завдяки підтримці Спільноти The Ukrainians — людей, які системно підтримують якісну українськомовну журналістику. Приєднуйтеся тут.]

§§§

З якими проблемами працюють сьогодні, у часі війни, українські психотерапевти і наскільки ці проблеми різняться в різних категорій потерпілих?

Війна є великим викликом, який торкається абсолютно всіх. Напевно, в Україні немає людини, яка б сказала, що спокійно реагує на сьогоднішні новини, — всім притаманні тривога і лють, які, звісно, виснажують, порушують сон, викликають дратівливість. І це — нормальна реакція на ненормальну подію. Сьогодні у мене були клієнти — мама з дітьми. Маму хвилює, що діти малюють танки, стали дратівливіші, часто плачуть. Вона їм пропонує бавитися ляльками, а вони ні, бавляться у війну, імітують ракети. Моє завдання було у тому, щоб запевнити маму: це — нормальна реакція на ненормальну подію. І часто робота психотерапевтів полягає зараз у тому, щоб допомагати дорослим справлятися з цими емоціями та допомогти батькам підтримати їхніх дітей. І головне завдання у відповідь на цей загальний стрес — плекати психологічну стійкість.

Сьогодні багато хто каже: у перші дні я думав, що ми всі помремо, а тепер якось адаптувався, почав спати, міркую, де моє місце у спільній роботі на перемогу. Саме так стійкість і виробляється.

Стійкість — це не щось вроджене, це радше подібно до м’язів: тренуєш їх — вони ростуть. Тренуєш їх правильно — вони міцнішають, викривляєш — можуть бути розриви зв’язок.

Але є друга категорія пацієнтів — це ті люди, які пережили щось справді жахливе. Наприклад, їхали машиною, був обстріл, хтось із машини загинув, а вони вижили. Чи маму розстріляли, а хлопчика поранило — тепер його привезли до Львова, в нього перед очима вдень і вночі розстріляна мама, і, хоч діагноз посттравматичного стресового розладу (ПТСР) можна поставити лише через місяць після події, але ми розуміємо, що в хлопчика вже є ознаки цього розладу і він потребує помочі. У часі війни посттравматичний стресовий розлад зростає в кілька разів. Це не значить, що всі, хто бачили війну, матимуть цей розлад, але міжнародні дослідження свідчать: ПТСР стається у 20-25 % людей, які були в зоні бойових дій, тоді як у мирний час його мають лише 7 % людей.

Тобто чи буде, чи не буде розлад, залежить не так від того, чи людина стійка, як від того, наскільки об’єктивно важка подія?

Розвиток ПТСР залежить від взаємодії кількох факторів: сили і тривалості психотравмуючої події, стійкості особи, ресурсів підтримки. Це як перелом руки — він залежить від сили удару і від міцності кістки. Водночас, яка б не була міцна кістка, є удари такої сили, що все одно перелом буде. Та й наслідки психотравмуючих подій бувають різні — деякі рани душі невеликі і швидко загоюються, а з деякими треба йти до фахівця, вони потребуватимуть терапії.

ПЛЕКАТИ РЕЗИЛІЄНТНІСТЬ

Якщо стійкість подібна до м’язів, то як тренувати м’яз стійкості? Є курси домедичної допомоги — а чи існують курси психологічної допомоги, що вчать допомагати і собі самому, і близьким, які страждають?

Пон

На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media

На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!

Що ви отримаєте

  • Емейл-розсилка «TUM зсередини»
  • Екоторба «Ambassador»
  • Ранній доступ до текстів The Ukrainians
  • Digital-доступ до історій Reporters
  • Доступ до онлайн-зустрічей
  • Доступ до офлайн-подій
  • Книжковий та інші клуби
  • 30% знижки на паперовий Reporters
  • 4 друковані номери Reporters на рік
  • Знижки на книжки TUM Publishing

від 416 грн/міс

Обрати рівень
новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки