Покоління «всупереч»

Як три роки повномасштабної війни змінили українських дітей

17 Лютого

Війна, що змінює нас — серія колонок до третьої річниці повномасштабної війни.  Як війна впливає на нас? Які шрами й відбитки залишає по собі? Наскільки ми з війною зрослися і наскільки війна вросла в нас? Що змінилося за останні три роки?А за одинадцять? Якими ми були і якими вже ніколи не будемо? 

Ми спробували шукати відповіді та попросили поділитися думками колег — істориків, журналістів і активістів, військовослужбовців і правозахисниць, письменниць, культурних менеджерок, науковців та лідерів думок.

§§§

Коли ми говоримо про вплив війни на дітей в Україні, то часто згадуємо невтішні цифри та рейтинги. Так, 44% наших дітей вже зараз мають ознаки посттравматичного синдрому. І так, понад чотири сотні тисяч українських школярів, за даними МОН, не можуть навчатись офлайн, бо їхні навчальні заклади зруйновані, пошкоджені чи не облаштовані якісними укриттями для безпечних занять. Я вже не кажу про дослідження рівня добробуту дітей та іншу статистику, якою щодня оперую в роботі фонду savED. 

Але заглибимося, власне, у сьогодення сучасних дітей, виклики для яких по-своєму різні, а їхні історії часто свідчать про розвиток «всупереч». Як війна за три роки свого повномасштабного виміру глобально змінила нове покоління українців? Який звичний для свого віку досвід наші діти проживають уперше, а хто лише мріє про нього? І наскільки вони вірять у власне успішне майбутнє?

«Онлайн-покоління» українських дітей

Я іноді жартую, що нинішнє покоління українських учнів —  перше покоління дітей у нашій сучасній історії, яке хоче ходити до школи. Так сильно, що деякі з них заради цього їздять на уроки до сусідніх сіл і містечок, бо рідна школа розбомблена або непридатна для офлайн-занять. Таким чином діти відвідують і деякі освітні центри «Вулики» від savED, що стають єдиним простором навчання у громадах. А учні, які пережили окупацію, навіть про це могли лише мріяти, коли ловили слабенький інтернет потайки від росіян і завантажували завдання онлайн від українських учителів. Ці історії ми особисто чули з командою в деокупованих селах Харківщини й Миколаївщини.

На жаль, перший доступ до цього тексту має Спільнота The Ukrainians Media

На щастя, зараз у вас є можливість приєднатися!

Що ви отримаєте

  • Емейл-розсилка «TUM зсередини»
  • Екоторба «Ambassador»
  • Ранній доступ до текстів The Ukrainians
  • Digital-доступ до історій Reporters
  • Доступ до онлайн-зустрічей
  • Доступ до офлайн-подій
  • Книжковий та інші клуби
  • 30% знижки на паперовий Reporters
  • 4 друковані номери Reporters на рік
  • Знижки на книжки TUM Publishing

від 416 грн/міс

Обрати рівень
новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки