Як вчинити, якщо робота більше не приносить радості

Визначтеся, чого ви чекаєте від своєї роботи на теперішньому етапі життя

29 Січня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

В ідеальному світі наше життя на роботі приносить лише задоволення, воно наповнене сенсом і мотивує. Але що робити, якщо це не так? Що робити, якщо ви не можете залишити роботу або кар’єру, якою так колись горіли, але тепер часи змінилися?

Так живе набагато більше людей, ніж ви думаєте. Згідно з дослідженням Інституту Геллапа, лише 1/3 найманих працівників у США щиро цікавиться тим, що виконує на роботі. Отже, тільки один із трьох співробітників виявляє досить високий рівень ініціативності, відповідальності, захопленості та продуктивності, а значна частина працівників не особливо задоволена своєю роботою.

Треба зізнатися, причин почуватися не у своїй тарілці чимало. Можливо, ви зайшли в глухий кут через те, що доводиться постійно робити одне і те ж? Чи ви починаєте сумніватися у сенсі виконаної роботи? Можливо, ви втомилися від дріб’язкових деталей? Може, керівники компанії не знають про вас і не піклуються про ваше навчання і кар’єрний ріст? Або розвиток вашої особистості спричинив зміну особистих пристрастей і життєвих пріоритетів?

Я завжди бачу приклади незадоволеності людей своєю кар’єрою: коли читаю лекції співробітникам корпорацій, коли обговорюю ними сказане, коли спілкуюся з родичами і друзями. Деякі з нас в такій ситуації, швидше за все, просто усміхнуться і будуть тягти лямку далі, але сучасні наукові дослідження пропонують способи переосмислення або перегляду життєвих установок у ситуаціях, коли професія перестала бути джерелом натхнення.

Визначтеся, чого ви чекаєте від своєї роботи на теперішньому етапі життя

Не всі прагнуть досягти кар’єрних висот. Насправді, за даними досліджень професорки Єльського університету Емі Вжеснєвські, людей, як правило, можна поділити на три категорії: перші розглядають роботу як спосіб побудови кар’єри; другі бачать в роботі тільки роботу; а треті ставляться до роботи як до покликання. І саме представникам цієї третьої категорії, що не дивно, характерні вищі показники ефективності і почуття задоволеності роботою.

Головне — визначити, що вас справді турбує: що керує вами, чим ви захоплюєтеся і яку маєте мотивацію. Потрібно відштовхуватися від цих чинників. Цілком можливо, що кар’єрні стимули, які цікавили в 20-річному віці, втратили свою привабливість. Не змушуйте себе в 40, 50 або 60 років відповідати амбіціям двадцятирічної людини. Навіть якщо ви не знайдете свого справжнього покликання, ви, між іншим, збільшите шанси знайти щось значуще у вашій роботі.

Подумайте, чи можете ви частково «переосмислити» вашу роботу

Є чимало досліджень про «переосмислення роботи», коли ви змінюєте деякі аспекти вашої діяльності таким чином, щоби підвищити задоволеність робочим процесом. Дослідження, проведене фахівцями з організаційної поведінки Джастіном Бергом, Джейном Датоном і Емі Вжеснєвські, показало, що люди можуть бути цілком винахідливими і налаштованими на результат, якщо змінять своє уявлення про сенс роботи і підлаштують її під себе.

Наприклад, якщо вам цікавішою видається аналітика, а не продажі, то, можливо, варто так скорегувати перелік своїх посадових обов’язків, щоби вони більше відповідали вашим інтересам? Якщо вам подобається взаємодіяти з іншими людьми, а почуття самотності вас не залишає, то чи можна знайти способи збільшити кількість партнерів під час роботи з проектом?

Одна з учасниць дослідження, проведеного Бергом, Датоном і Вжеснєвські, перебудувала свою роботу в сфері маркетингу так, щоби більше займатися плануванням заходів, хоча ця функція спочатку не входила у її обов’язки. Причина доволі проста: їй це подобалося, вдавалося і таким чином вона могла одночасно принести користь компанії і збагатити свій персональний досвід.

Або ось іще приклад. Уявіть, що ви розробник посадової інструкції і складаєте короткий опис ваших обов’язків «до» і «після», де «до» — це опис нудної нинішньої ситуації, а «після» — опис майбутніх можливостей. Які інноваційні зміни ви можете запровадити, щоби перебудувати свою роботу хоча б частково? Іноді навіть невелике коректування може привести до якісних і значних змін.

Шукайте джерела творчості поза роботою

Тут вам допоможе хобі, на яке (як ви переконували себе раніше) завжди не вистачало часу, або особистий проект, який не має відношення до роботи або кар’єри, але може бути і підробітком. За допомогою таких проектів ви зможете експериментувати з творчими або підприємницькими ідеями в меншому масштабі. Реалізація творчих ідей поза роботою допоможе прикрасити монотонність щоденної праці «від дзвінка до дзвінка». Спроби ж спровокувати креативність можуть мати позитивний вплив на роботу, надихати, давати сили на її переосмислення або доповнювати тим, що справді подобається.

Якщо нічого не допомагає, то починайте зі змін. Подумайте про кар’єру так, наче ви думаєте про зміну житла. Уявіть, що при купівлі будинку у вас були до нього певні вимоги, але пріоритети могли змінитися або, можливо, ви їх просто переросли. Отже, ви будете переселятися, зробите ремонт або залишите все як є? Точно так само можна ставитися до роботи та кар’єри. Ваші пріоритети і потреби змінилися? В такому разі подумайте, що краще: трохи змінити, «реконструювати» свою роботу або рухатися далі.

Звичайно, стосовно зміни кар’єри необхідно добряче подумати. Спробуйте познайомитися з представниками професій, які вам можуть бути цікавими, владнайте свої фінансові справи і спробуйте себе у новій справі (наприклад, на вихідних або ж увечері) до того, як розпочнете зміни. Іноді страшно змінити все відразу, але, якщо ви дійсно почали відчувати на роботі сильний дискомфорт, важливо розглянути всі можливості.

Якщо ваш інтерес до роботи слабшає, найважливіше не втрачати надії. Ви можете знайти спосіб знову розпалити свої почуття — або, принаймні, внести невеликі зміни, щоб позбутися відчуття безвиході. Ступивши на стежку кар’єрних змін, ви самі здивуєтеся своїй стійкості та винахідливості.

Оригінал — Енді Молінські
Адаптований переклад — Ліля Гук
Зображення — Unsplash

Текст

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки