Що гірше, то краще

Як використовувати «неправильне мислення»

26 Квітня 2019

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи № 1 в Україні]

Серед значної кількості художніх засобів, якими користуються дизайнери, не знайдеться жодного менш очевидного, ніж «неправильне мислення» (також відомого як «зворотне мислення»). Мислити неправильно означає навмисно шукати найгірше рішення, щось діаметрально протилежне загальноприйнятному або логічному. Ідею, з якої будуть сміятися, через яку ви можете втратити роботу, але яка дозволить вам, йдучи від протилежного, знайти нові способи виконання старих завдань.

Перш ніж зробити одне з найважливіших відкриттів у секвенуванні генома, Фред Сенгер змінив традиційний підхід на протилежний. У своїй книзі «The Gene» Сіддхартха Мукерджі описує, як Сенгер «перевернув власну стратегію з ніг на голову і, замість розчленовувати ДНК, спробував його зібрати». У 1980 році його «неправильне мислення» принесло йому другу Нобелівську премію з хімії.

Знаменитий аргентинський шеф-кухар Френсіс Маллманн, відомий своєю появою на каналі Netflix в шоу «Chef’s Table», змінив затишок свого ресторану на подорож разом із групою молодих кухарів, щоби готувати їжу на природі в нетрях Патагонії. «Неправильне» розуміння того, що і як повинен робити шеф-кухар, допомогло Маллманну провести унікальні кулінарні експерименти, які ніколи б не відбулися в традиційному ресторані.

Під час проведення воркшопу «Design the Work You Love» («Створи роботу мрії») учасник дослідження AutoDesk і президент Maya Design Міккі Мак-Манус розповів про проведений ним експеримент зі зворотного мислення, який мене дуже зацікавив. Мак-Манус обмінявся ролями зі своєю стажеркою Лізою Ротцінгер: Ліза стала босом, а Мак-Манус — «стажером із великим досвідом роботи». Міккі пояснив свій вчинок так: «Роль керівника — бути супергероєм, літати й рятувати становище. Але найкраще, що ви можете зробити, — це допомогти іншому: стати його правою рукою і, долаючи перешкоди, навчити його літати». Коли Ліза почала працювати в AutoDesk, Мак-Манус вручив їй аркуш із темами, які вона мала дослідити: інтернет речей, машинне навчання й генеративний дизайн. Він сказав, що її завдання — «дізнатися про речі, які йому невідомі», і дозволив їй бути босом протягом двох тижнів, поки він подорожував.

Повернувшись, Мак-Манус виявив, що знахідки Лізи були навіть цікавішими, ніж він очікував. Пізніше вони застосували їх у дослідницькому проекті під назвою Primordial. Мак-Манус наполіг, щоби саме Ліза виступила з презентацією перед 400 керівниками вищої ланки і клієнтами.

Почате Мак-Манусом переосмислення ідеї керівництва (стажер як супергерой і керівник як його права рука) втілює три ключових принципи, які сприяють інноваційним рішенням і новим відкриттям.

1. Будьте новачком. Улюблений коан майстра дзен-буддизму Сюнрю Судзукі говорить: «Новачок бачить безліч можливостей, знавець — лише кілька». Стаючи новачком, ми змінюємо кут зору і, як каже коан, відкриваємо свою свідомість для нових можливостей. Ми більше слухаємо, більше виявляємо інтерес і охочі дізнаватися щось нове від усіх, зокрема від тих, хто молодший від нас або володіє меншим досвідом. Ми не припиняємо вчитися. Як переконався Міккі, такий підхід приносить цінні плоди.

Цікаві спостереження Лізи, що народилися завдяки її статусу новачка, відкрили розум Мак-Мануса до нових ідей, надихнули його. Мак-Манус називає свою нову посаду «стажер із великим досвідом роботи» (на противагу «стажеру без досвіду роботи»), тобто той, хто відкритий для нових знань. Щоби зрозуміти, наскільки цей підхід інноваційний, уявіть, як говорите своєму стажеру, що з наступного тижня ви станете його помічником.

2. Дозволяйте іншим брати на себе ініціативу. Слухаючи людей, замість віддавати розпорядження, ви стимулюєте їх проводити власні дослідження, застосовувати свої ідеї на практиці й робити висновки. Які перешкоди стоять на шляху вашої команди? Поглянувши на ситуацію з висоти пташиного польоту (або в нашому випадку — очима помічника), ви зможете легше розрізнити ці перешкоди і труднощі. Подолати ж їх зможуть члени вашої команди, яких ви зробите супергероями.

Дара Дотц зі своєю неурядовою організацією Field Ready займається тим, що надає допомогу постраждалим під час гуманітарних катастроф. Field Ready не розраховує на повільні й дорогі ланцюжки поставлень у райони лиха. Натомість вона пропонує жителям навчання й технології для виробництва необхідних для порятунку й підтримки життя припасів та матеріалів. Перш ніж допомогти жертвам катастроф власноруч відновити колишній спосіб життя, команди Field Ready слухають їхні ідеї. Так несподівано постраждалі стають супергероями, а дизайнери та інженери — їхніми помічниками, які разом із ними шукають найкращий вихід із нелегкої ситуації. Якщо ви дасте можливість членам вашої команди проявити ініціативу, вони зможуть запропонувати свої ідеї та інновації. Так вчинив і Мак-Манус, вислухавши звіт Лізи і надавши їй сцену для фінальної доповіді.

3. Позбавтеся від ієрархії. Стосунки «супергерой-помічник», які Мак-Манус вибудував зі своєю стажеркою, усунули ієрархію. На зборах він посадив Лізу поруч з CEO і дозволив їй вільно ставити всім присутнім будь-які запитання, які її цікавлять. Він попросив її навчити його чомусь новому, надавши право виступити за підсумками їхнього дослідницького проекту. Мак-Манус задоволений тим, що Ліза відмінно впоралася із завданням. За його словами, їй усього 23, але вона не розгубилася, виступаючи перед аудиторією з 400 людей, серед яких були ключові клієнти. Надихаючи людей на нижчих щаблях кар’єрної драбини брати на себе роль супергероя, відступаючи на задній план і навчаючись у них, ми допомагаємо з’явитися найкращим ідеям.

Ліза пропрацювала в AutoDesk ще один семестр, а потім повернулася до університету. Закінчивши його, вона влаштувалася в компанію на повну ставку і працює менеджером зі стратегічного розвитку. Мак-Манус продовжує бути супергероєм, який часто стає помічником. Він не боїться визнати, що чогось не знає, і ніколи не перестає вчитися. Пам’ятайте, що мислити «неправильно» — означає знаходити погані, на перший погляд, рішення, які ламають стереотипи, змушувати себе висувати нові підривні ідеї, що розсіюють ваші власні упередження. Якщо ви не боїтеся поганих ідей, повз вас не пройдуть хороші.

Оригінал — Ayshe Bersel
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

 

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!