img

Школи як стартапи

05.01.2016 Іван Примаченко

Ми постійно говоримо про кризу в українській школі. Ми часто згадуємо про необхідність масового запровадження освітніх інновацій, щоби створити нове покоління якісних середніх навчальних закладів. У соціальних мережах сотні й тисячі поширень набирають новини про методичні і технологічні нововведення у школах Фінляндії, США, Сінгапуру та інших країн. Та попри це, ситуація із новаціями в українських школах за останніх 25 років покращилася не суттєво.

Причини цього зрозуміти не складно. По-перше, запровадження радикальних змін у державній освіті наштовхується на опір і байдужість системи. По-друге, створення приватних новітніх закладів потребує великих ресурсів і ризику. Втім, щодо останнього, це якраз ті виклики, з якими зіштовхується кожна інноваційна організація чи компанія в будь-якій галузі.

Новітня ідея може надати конкурентну перевагу, але, з іншого боку, має великі шанси на практиці виявитися нежиттєздатною. І, звичайно ж, кожна інноваційна організація відчуває проблеми із залученням фінансових, людських та інших ресурсів для свого розвитку.

Тож для того, аби долати ці виклики, стартапери з усього світу випрацювали низку практик, які дають змогу таким компаніям не лише виживати, а й процвітати в умовах нестабільності та хронічного дефіциту ресурсів.

Ось перелік найважливіших порад. Насамперед, іще до старту проекту, потрібно вивчити попит на інноваційну послугу завдяки опитуванню потенційних клієнтів. Далі сконцентрувати всі наявні ресурси на створення мінімально життєздатного продукту. Це дасть змогу довести або спростувати перспективи стартапу, понад те — покращити продукт і встановити зворотний зв’язок. 

Створити стартап, а потім сподіватися, що люди почнуть ним користуватися, надто дорого, довго і ризиковано. Але саме так сьогодні по всьому світу — і в тім числі в Україні — ми намагаємося створювати інноваційні школи. Чому ж не застосувати перерахованих вище принципів побудови стартапів для заснування новітніх шкіл наступного покоління?

The Tiny School Project у США займається саме цим. Організація пропонує потенційним засновникам інноваційних шкіл менторство та «стартап-підхід» у створенні нової школи. Що це означає? Розпочинати із крихітного пілотного проекту для кількох учнів, які навчатимуться увечері або у вихідні. Якщо ж це спрацює, проект масштабувати до 10-15 учнів та випробовувати його протягом 2-12 місяців у позиченому чи орендованому приміщенні. І тільки в тому випадку, якщо концепція нової школи витримає всі випробування на практиці, її запускають як повномасштабний проект.

Серед навчальних закладів, що розпочали роботу завдяки цьому підходу, — NOLA Micro Schools. У цих школах дітям допомагають зрозуміти своє покликання за допомогою комбінації проектів (що схожі на квести), сократівського методу та навчання у професіоналів. Інший приклад — Noble Minds Institute — школа для дітей з емоційними та поведінковими проблемами.

Ще один інноваційний навчальний заклад, створений завдяки цьому методу, — Rooted School. Учителі цієї школи намагаються прив’язати знання, що набуваються школярами впродовж навчання, до їх практичного застосування в дорослому житті: алгебру — до створення додатків для мобільних пристроїв, вивчення рідної мови — до створення ефективних маркетингових кампаній в соціальних мережах тощо.

Минуле десятиліття стало періодом розквіту інноваційних, ризикованих і надзвичайно плідних стартапів майже в усіх галузях світової економіки. Здається, настав час, коли випробувані методи стартап-світу потрібно почати використовувати для створення шкіл нового покоління в Україні.

→ Фото автора — Джерело / Головне фото — Startup Stock Photos

→ Чому такі зміни не відбуваються в Україні? Діліться думками у коментарях нижче.

Іван Примаченко

Іван Примаченко

Cпівзасновник платформи масових безкоштовних онлайн-курсів Prometheus

 • Лариса

  А ПОЧЕМУ в украинских школах до сих пор НЕ введут обязательный ПИСЬМЕННЫЙ тест на дисграфию-дислксию как это принято во многих странах?!!!! Слово “дисграфия” большинству учителей даже неизвестно, хотя в каждом классе емть 4-5 учеников с признаками дисграфии-дислексии ( отстающие и двоечники). Если проблемы с УСТНОЙ речью , то родители и учителя знают, что ребенку нужен срочно логопед. А если ребенок пишет ( списывает тексты из учебника или доски; диктанты) с ОДИНАКОВЫМИ ВЕЧНЫМИ ошибками…то получает “вечные двойки за незнание поавил”, а диагностировать и корректировпть эту логопедич.паталогию никто и не собирается…КАК при таком отношении к отстающим может повысится уровень знаний и всего образования?!!!

 • Helen Volkova

  Такие изменения есть в Украине, только они известны не всем. Эта инициатива не чиновников и не школ, а родителей, которые перевели своих детей на семейную форму обучения и организовали учебный процесс для своих детей по альтернативным технологиям.
  Например, один из таких центров альтернативного обучения, является Free School (freeschool.com.ua, facebook.comfreeschool.com.ua). Уникальность Центра состоит в технологиях обучения детей без участия общеобразовательной школы. Таким образом, осваивая быстро и качественно программу средней школы, у детей высвобождается масса свободного времени для занятий другими науками и творчеством, а также время для семьи.

 • Mykhaylo Zhuk

  Дякую. Знаєте, я працюю в системі післядипломної педагогічної освіти (Суми), рік апробував курси за вибором “Дорожні карти НУШ” і вийшов на проблему іннваційного мислення школярів. Планував зразу вийти на стартапи в середній школі, але трохи проблеми із здовор”ям затримали. З досвіду. Коли в “дорожніх картах” виникли питання по стартапам – я запропонував подивтись це на англійській мові на гугл. зображення та ютуб. І зрозумів, що від адаптованої практики простіше виходити на обговорення та створення ласних проектів. Дякую, нормальний матеріал.

Схожі публікації

16476 15

Галина Титиш: «Коли держава не чує батьків, вони беруться творити паралельний світ в освіті»

Співзасновниця «Батьківського контролю» про альтернативні школи, хоумскулінг та надії на зміни у системі державної освіти

23.03.2017 Марічка Паплаускайте
6219 8

Анастасія Примович: «Найголовніше — це мотивація»

Львів’янка про те, як це: навчатися у Гарварді та Оксфорді, а працювати — у Microsoft

11.05.2017 Оксана Левантович
14303 6

Робити науку вдома

Нікіта Гордієнко про те, як розпізнавати втому за допомогою смартфону

29.11.2016 Надія Швадчак

Популярні публікації

50086 3

Чи має клієнт платити за розбитий посуд в ресторані?

8 карток про те, як поводитися, якщо ви випадково розбили посуд у кафе чи ресторані
22.04.2016 Ірина Сало
49555 11

Несистемна міністр

Один день із життя Уляни Супрун: заради чого вона взялася реанімувати українську медицину і чому продовжує, попри спротив пацієнтки
13.07.2017 Марічка Паплаускайте
33299 12

Брія Блессінґ

Розмова з українською співачкою
24.09.2014 Володимир Бєглов

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати