Хороші новини від науковців: «сови» розумніші та креативніші

Спіть довше та досягайте успіху

30 Травня 2017

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Усі ми знаємо, що сон часто асоціюється з лінню. У мене теж колись була жахлива звичка лягати спати на світанку. Інколи я працювала всю ніч, а інколи — читала статті в інтернеті. Мені завжди не вистачало годин у добі. Понад те, я була значно бадьорішою о 2 ночі, ніж о 9 ранку. І поки більшість людей солодко спала, я сиділа з широко розплющеними очима перед монітором.

Я прокидалася наступного дня і шкодувала про те, що більша частина ранку вже минула. Окрім того, люди часто вважали мене лінивою через мою звичку пізно прокидатись. Якщо ви коли-небудь опинялись у схожій ситуації, то у мене є хороші новини для вас.

Люди, які пізно прокидаються, зазвичай розумніші.

Психолог Сатоші Каназава прагнув дізнатись, чи існує зв’язок між режимом сну у дітей та їхнім інтелектом. Для проведення експерименту він залучив 20 745 підлітків з 80 старших та 52 середніх шкіл.

Перша зустріч з учасниками відбувалась у них вдома, де їх попросили пройти тест на оцінку рівня інтелекту. Через п’ять років він опитав 15 197 колишніх учасників експерименту. Цього разу вони розповіли про те, коли лягали спати та прокидались протягом робочого тижня та у вихідні.

Каназава дізнався, що серед «сов» було значно більше осіб з високим рівнем інтелекту. Ця тенденція існувала незалежно від різноманітних демографічних змінних, таких як національність, освіта та релігія. Науковець пояснює цей феномен тим, що для наших предків пізнє пробудження було рідкісним явищем, тому це є своєрідним кроком вперед з точки зору еволюції.

Такий еволюційний прогрес, на думку автора дослідження, є хорошим явищем, адже він передбачає, що освіченіші люди зможуть з більшою імовірністю адаптуватись до такої поведінки. Але це ще не все.

«Сови» жвавіші протягом дня, ніж «жайворонки».

Люди часто думають, що «сови» — непродуктивні особистості, оскільки вони люблять поспати зранку, тоді як «жайворонки» вже сидять за робочим місцем. Але дослідження 2009 року стверджує про інше.

У лабораторії Льєзького університету в Бельгії досліджували 15 «сов» та 16 «жайворонків». Мозкову активність учасників вимірювали спершу через 1,5 години після пробудження, а потім ще раз через 10,5 годин після пробудження.

Під час ранкового тесту «сови» та «жайворонки» продемонстрували приблизно однаковий результат завдання на швидкість реакції. Однак під час другого тесту «сови» показали значно кращий результат: їхня реакція була значно швидшою, і вони загалом були бадьорішими за «жайворонків».

Зовнішній вигляд може вводити в оману. Люди схильні вірити, що «жайворонки» наполегливо працюють протягом усього робочого дня, однак «сови» рівномірніше розподіляють свої сили для продуктивної роботи.

Робота вночі сприяє пошуку креативних рішень.

Науковці Католицького університету Маямі дійшли висновку, що люди, які надають перевагу роботі в вечірні години, креативніші за людей, які ефективніше працюють зранку чи протягом дня. Професор Маріна Джамп’єтро пояснює це тим, що нічна атмосфера «сприяє розвитку нестандартного мислення під час пошуку альтернативних та унікальних рішень».

«Сови» не лише розумніші, їхні нестандартні звички також допомагають їм знайти креативні рішення та альтернативи. Хіба не чудово мати унікальне бачення світу? Хто б не хотів тоді бути «совою»? Однак тут я мушу вас трохи розчарувати. Ваша схильність працювати в ранкові чи нічні години визначається генами, а не вашим особистим вибором. Виявляється, у нашому мозку є невелика група клітин, яка керує нашим внутрішнім годинником і, відповідно, надає перевагу тій чи іншій половині дня. 

Отож, які можна зробити висновки?

Працюйте відповідно до рівня своєї енергії.

Я вважаю себе «совою», але мене часто змушують працювати у «нормальні» години — з 9 до 17. Однак не всі люди можуть ефективно працювати в цих вузьких рамках. Декому краще працювати опівночі, тоді як інші виконують левову частку роботи рано-вранці. Звісно, є ще ті, хто перебуває десь посередині. Але якщо ви зазвичай придумуєте свої найкращі ідеї в конкретну пору доби, скористайтесь цим і використовуйте цей період часу для роботи над своїми найважливішими завданнями. 

Уникайте почуття вини через те, що ви повинні спати чи працювати відповідно до конкретно встановлених кимось норм робочого дня. Звісно, це не так складно зробити, якщо ви фрілансер або ж працюєте на себе. Можливо навіть, що ваш шеф дозволить вам інколи працювати дистанційно, якщо ви зазвичай працюєте в офісі.

І найголовніше: слідкуйте за рівнем своєї енергії протягом дня, і замість того, щоб прагнути щось змінити, використовуйте ці знання з користю.

Наступного разу, коли хтось критикуватиме вас за пізнє пробудження, нагадайте цій особі, що з точки зору еволюції ви не ліниві, а прогресивні. Ніч — пора творців, інноваторів та всіх, хто вміє мислити поза звичними рамками.

Оригінал — Melissa Chu
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — unsplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!