Сила волі не працює

Створіть умови, які зроблять успіх неминучим

28 Лютого 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Якщо ви хочете досягти будь-яких конкретних змін у своєму житті, то лише сили волі буде недостатньо.

Незалежно від бажань — стати здоровішим, проводити менше часу в соцмережах, покращити стосунки з рідними, стати щасливішим, написати книгу або ж розпочати власну справу — сила волі не допоможе вам цього досягти.

Для персонального розвитку та досягнення успіху найкраще обрати підхід, який використовують для боротьби із залежністю. Саме це ви й робитимете. Усі люди страждають від власних залежностей. 

Я публічно визнаю свою залежність від соцмереж, від моєї системи поглядів, від моєї зони комфорту та відмовок. Я також залежний від багатьох інших типів поведінки, які суперечать моїм життєвим цілям. 

Усі ми залежні. І когнітивний дисонанс від цього просто ошелешує.

Якщо ви справді хочете щось змінити, то лише сили волі буде недостатньо. Все навпаки. Саме сила волі стримує вас.

 

Сила волі — це невдалий підхід до процвітання та успіху

«Сила волі потрібна людям, які досі не впевнені в тому, що хочуть зробити»,  —  Helia.

Якщо вам потрібна сила волі для якоїсь справи, тоді ви, найімовірніше, переживаєте якийсь внутрішній конфлікт. Ви хочете з’їсти тістечко, але водночас хочете бути здоровим. Оточення vs ціль.

Напруга зростає…

Що ви робитимете?

Зберете сили докупи і утримаєтесь від спокуси? Чи зламаєтесь?

Психологічні дослідження доводять, що сила волі схожа на м’яз. Це вичерпний ресурс, який зменшується з часом. Наприкінці напруженого дня «м’язи» сили волі також виснажені і ви вже не маєте сил, щоб протистояти нічному бажанню дістатися до холодильника або безглуздому витрачанню часу. 

Як мінімум, вас так вчили.

Зрозуміло, що дослідження сили волі пояснює поведінку людей. Та лише поверхнево ми знаємо про її наслідки. Сам факт потреби сили волі вибудовується з двох основних джерел — причин:

1. Ви не знаєте, чого хочете, тому страждаєте від внутрішнього конфлікту.
2. Ви не присвятили себе якійсь справі і не створили умови які сприяли б вашій роботі.

Чого ви справді хочете?

«Тільки-но ви приймете рішення щось зробити, всесвіт допоможе вам втілити його в реальність»,  —  Ральф Емерсон.

Якщо ваше повсякденне життя вимагає багато сили волі, то це означає, що ви не повністю визначились зі своєю ціллю. Адже одразу після прийняття рішення ваші внутрішні дебати повинні завершитись. Як казав колись Майкл Джордан: «Після прийнятого рішення я ніколи не думав про нього знову»

Після того, як ви визначились, чого хочете, приймати рішення буде дуже просто. І усі пов’язані майбутні рішення теж будуть прийняті майже автоматично. Без жодних запитань.  

Відтак, наскільки серйозно ви ставитеся до цієї справи? Це лише балачки? Ви досі вичікуєте чи вибір уже зроблено?

Без готового рішення ви постійно потребуватимете сили волі та отримаєте лише мінімальний прогрес.

Чи віддані ви своїй ідеї?

Яке значення має взятий на себе обов’язок? Як ви знаєте, чи справді віддані якійсь справі?

Коли йдеться про досягнення цілей, то обов’язок складається з:

— Інвестицій
— Публічних заяв
— Визначених термінів роботи
— Визначених способів зворотного зв’язку та звітності
— Усунення чи зміни будь-чого у вашому оточенні, що перешкоджає обов’язку

Якщо ви справді віддані якійсь справі, то ваш розум сприймає це як успіх. Усі сумніви та зневіра — зникають. 

Якщо ви прийняли остаточне рішення пробігти марафон, то ви зробите усе можливе, щоб це стало реальністю. Ви не орієнтуватиметеся на вдачу.

Ви почнете з того, що зареєструєтесь на забіг (інвестиція). Ви оголосите про це публічно (фаза підзвітності). Ви знайдете собі партнера з бігу, якому будете звітувати. Ви слідкуватимете за своїм прогресом (зворотний зв’язок) і оцінюватимете його разом зі своїм біговим партнером. І наостанок, ви усунете будь-які перешкоди у своєму житті, які заважають регулярному бігу. 

Обіцянка означає, що ви будуєте додаткові системи захисту довкола власних цілей. Ваші таємні рішення не в силах протистояти ворожому середовищу, тому не є реалістичними обіцянками. 

Для чого потрібні інвестиції?

У межах мого докторського дослідження я виокремив одну концепцію, яку я називаю «точкою неповернення». Це момент часу, після якого стає легше рухатись до своїх цілей, ніж уникати їх. Це та мить, коли досягнення ваших найбільших амбіцій стає вашою єдиною опцією.

Як це працює?

Здебільшого «точка неповернення» настає внаслідок значної інвестиції, яка через примус змушує вас рухатися вперед.

Здійснивши інвестицію, після якої ви повинні рухатись далі, ваша особистість та ставлення до ваших цілей повністю змінюються.

Оскільки ви повинні рухатись далі, то вас більше не турбує те, що ви повинні робити. У вас зникає невпевненість щодо того, чи повинні ви діяти. Ви вже зробили перший крок, і тепер повинні рухатись далі до успіху, щоб:

— Не видаватися ідіотом
— Виправдати свою інвестицію
— Щоб ваша поведінка була послідовною
— Тому що ви справді хочете досягти конкретної цілі та створили зовнішні умови, які дозволять вам самостійно втілити «пророцтво» у реальність

Хочу поділитися з вами улюбленим уривком моєї магістерської роботи. Я опитав декількох підприємців та осіб, які хотіли б ними стати. У чому головна відмінність між ними? Підприємці зіткнулись із «точкою неповернення», тоді як інші ще не створили умов, щоб її відчути.

Я опитав одного 17-річного хлопця, який хотів продавати взуття. Він та його «партнер» — один із його шкільних друзів — інвестували $10000 у доставку взуття. Ось як він описує свою «точку неповернення»:

«Так, коли на всі наші гроші ми купили товар, то настав момент, коли або пан або пропав. Мене це справді лякало, адже я розумів, що тепер або все або нічого. Я мусив продавати взуття. Я не міг повернутись назад, не міг позбутись усього взуття і повернути гроші. Мусив рухатися далі».

Далі я запитав, чи щось змінилось після цього.

Ось що він відповів:

«Тільки-но я усвідомив, що ми справді щось робимо, я нарешті збагнув на що був спроможним. У той момент я відчув, що справді відкрив бізнес, що інвестував у нього і що тепер мені потрібно ним керувати. Здається, саме тоді я справді побачив, що керую компанією. Це змінило моє ставлення і перетворило мене на лідера з-поміж моїх партнерів».

Після того, як ви пройшли свою «точку неповернення», ваша справа заволодіє вашим баченням. Ви дали обіцянку. Ваша роль і, відповідно, ваша особистість зміняться. Ви усунете альтернативи, які були нічим іншим, окрім як спробами відволіктися. Відтепер ви повинні рухатись у конкретному напрямку, який ви самостійно визначили. Ви всією головою у справі.

Створіть умови, які зроблять успіх неминучим

Незалежно від того, скільки таємних обіцянок ви собі даєте, ви не зможете змінити свого життя, якщо не зміните свого оточення.

Саме в цьому й слабкість підходу, який зосереджується лише на силі волі. Цей підхід не закликає змінити оточення, а навпаки, твердить про те, що потрібно витратити більше сил, щоб подолати існуюче оточення.

Ваше оточення значно сильніше за внутрішні обіцянки. Люди завжди прагнуть стати природною частинкою оточення, в якому перебувають.

Як наслідок, ваше найкраще рішення — це свідомий вибір середовища, яке сприятиме досягненню ваших цілей. Якщо ви справді віддані якійсь справі, то, безперечно, будете нею займатися.

Якщо ви намагаєтеся відмовитися від алкоголю, то не повинні перебувати в оточенні людей, які його вживають, і в місцях, де його подають. Ваша сила волі невдовзі зазнає поразки, якщо ви й надалі там перебуватимете. Ви повинні прийняти рішення, дати собі обіцянку та створити середовище, яке допоможе зробити вашу ціль неминучою.

Якщо ви хочете стати професійним скелелазом, то повинні оточити себе професійними скелелазами і зосередити усе своє життя довкола цієї цілі.

Саме так і працює еволюція. Ми адаптуємось до нашого середовища. Саме тому усвідомлена еволюція включає в себе свідомий вибір чи створення середовища, яке перетворить нас у особистість, якою ми хочемо стати.

Усе в житті є частиною природного процесу. Ми адаптуємося та еволюціонуємо залежно від оточення, яке обираємо. Середовище робить вас тим, ким ви є. Хочете змінитись? Змініть своє оточення. І перестаньте сліпо вірити у силу волі. 

Оригінал — Benjamin Hardy
Адаптований переклад — Юля Петрів
Зображення — Unsplash

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!