Гейміфікувати лекції, зробити інтерактивну презентацію та використовувати студентські смартфони на парах. Це лише кілька опцій, завдяки яким викладачі в університетах можуть модернізувати власні курси.
Разом із командою спільноти для професійного розвитку викладачів «Вище» розповідаємо про кілька онлайн-курсів на світових платформах та щойно створений курс українською, які допоможуть зорієнтуватися у сучасних трендах взаємодії зі студентами.
Курс: Teaching and Learning Strategies for Higher Education
Завдання: навчити створювати позитивне навчальне середовище, залучати технології, планувати власні курси. Курс розрахований на викладачів будь-якого академічного рівня. Стартує 1 серпня, реєстрація відкрита до 24 липня.
Тривалість: 8 тижнів.
Вартість: 2,400 доларів.
На платформі GetSmarter зібрано курси з різних тем від провідних університетів світу. Усі вони платні та передбачають інтенсивну взаємодію із викладачами. Заняття відбуваються у режимі реального часу, ментори курсу регулярно перевіряють завдання, дають фідбеки і модерують процес.
Викладачка Києво-Могилянської академії та Українського католицького університету Анастасія Нуржинська проходила вищеописаний курс від Гарвардського університету. Він тривав вісім тижнів, і кожен тиждень був присвячений окремій темі. Наприклад, як створити інклюзивне навчальне середовище, як спланувати заняття, як змотивувати студентів, як поліпшити викладання за рахунок фідбеків, як підготувати викладацьке портфоліо.
«У нас були і викладачі, і так звані менеджери з успіху. Вони визначали час, коли ми займалися разом і коли могли отримати консультацію. Так само вони коментували всі домашні завдання, а їх було близько шести на тиждень. Виконувати всі було обов’язково, причому не порушуючи дедлайнів», — розповідає Анастасія.
Крім того, можна було безпосередньо попрацювати над розробкою власних курсів. Серед завдань були такі, де потрібно було записувати власні лекції. Згодом їх оцінювали та залишали відгуки викладачі Гарварду.
На основі цього Анастасія розробила курси із комунікацій у Києво-Могилянській академії та УКУ.
«Цей курс змінив моє ставлення до викладання взагалі. Я змінила структуру, змістила акценти, скоротила лекційну частину та змінила ставлення до інклюзивності. Простий приклад: у мене була студентка з проблемами мовлення. До курсу я була переконана, що необхідно створити рівні умови та забезпечити однакове оцінювання. Але насправді тут потрібно було створювати рівний доступ до знань, а інструменти та засоби можуть бути різними», — пояснює викладачка.
Курс: Effective Online Tutoring
Завдання: Онлайн-курс від Оксфордського університету для освітян будь-яких рівнів.
Вартість: 845 фунтів стерлінгів.
Тривалість: 9 тижнів.
Платні курси від світових університетів можна знайти і безпосередньо на їхніх сайтах. Скажімо, Оксфорд пропонує курс із онлайн-навчання для викладачів. Його студентами можуть стати освітяни будь-якого рівня, які хочуть міксувати онлайн-навчання з аудиторним, проводити онлайн-тренінги абощо. Розробники наголошують, що основна мета цього курсу — не розробляти курси, а бути ефективним тренером онлайн. Цього вчать через групові обговорення, рольові ігри, тематичні дослідження.
Ви навіть не помічаєте, що перебуваєте не в одній кімнаті. Можна використовувати спільний екран, щось презентувати і говорити, брати участь в дискусіях, писати на спільний форум
Анастасія Нуржинська успішно закінчила і цей курс. Протягом трьох місяців навчання вона мала змогу спілкуватися з сотнею викладачів з усього світу, які стали її онлайн-однокурсниками. Це дозволило також ознайомитися з освітньою системою інших країн.
«Ви навіть не помічаєте, що перебуваєте не в одній кімнаті. Можна використовувати спільний екран, щось презентувати і говорити, брати участь в дискусіях, писати на спільний форум. Фактично, ти вчишся навчати студентів онлайн і одразу ж це практикуєш».
По закінченню учасники отримують оксфордські сертифікати, якщо успішно виконали завдання та брали участь у груповій роботі. Цього року на курс записатися вже не можна, наступний прийом студентів проводитимуть на початку 2019 року.
Курс: Leading Ambitious Teaching and Learning
Завдання: орієнтований для лідерів навчальних закладів та керівників, які хочуть змінювати систему освіти.
Тривалість: 4 тижні.
Вартість: безкоштовно. Але ті, хто захоче отримати офіційний сертифікат, мусять заплатити 200 доларів.
На платформі EdX є курс, розроблений Мічиганським університетом спільно з Microsoft. Він розрахований на лідерів, які хочуть змінювати навчальне середовище у власних університетах чи школах. Фактично, він про те, як налагодити ефективну співпрацю між студентами та викладацьким складом, як ефективно адмініструвати навчальний процес та як створити ініціативне середовище. Важливо, що цей курс, на відміну від усіх попередніх, має не таку широку цільову аудиторію. Він не про те, як викладати, а швидше про те, як організувати.
Декан факультету освіти Мічиганського університету пояснює: головною метою курсу є підготовка лідерів змін, які зможуть комплексно трансформувати освітню систему. Саме тому його пропонують проходити не лише окремим лідерам, а і командам з різних навчальних закладів, які зможуть співпрацювати.
Курс складається з чотирьох модулів, які розробили професори та професорки з Мічиганського університету. Так, один модуль присвячено навчанню за допомогою цифрових технологій, ще один — амбітному та ініціативному навчанню.
Курс: The Science of Learning — What Every Teacher Should Know
Завдання: курс про те, як наш мозок сприймає та засвоює інформацію і як це використати під час викладання.
Тривалість: 6 тижнів.
Вартість: безкоштовно (сертифікат коштує 50 доларів).
Ідея ще одного безкоштовного курсу на EdX — показати, як взагалі відбувається процес навчання з точки зору когнітивної науки. Тобто як наш мозок зберігає інформацію, запам’ятовує і забуває.
Власне, в межах курсу можна розібратися, як мозок кодує спогади, навіщо взагалі потрібно вивчати пам’ять, як її не перевантажити, яку стратегію викладання та оцінювання обрати, щоб студенти вчилися краще, і так далі.
Курс: University Teaching
Завдання: курс орієнтований на викладачів, які перебувають на початку своєї університетської кар’єри.
Тривалість: 4 тижні.
Вартість: безкоштовно (сертифікат коштує 50 доларів).
Курс від Університету Гонконгу розрахований на викладачів-початківців або на тих, хто хоче розібратися в тонкощах вищої освіти. Тут детально розберуть, у чому особливість університетського навчання, як покращити результати студентів, які методики ефективні, як оцінювати студентів та давати їм фідбек. Фактично, цей курс можна назвати вступом у викладання, у якому пояснюють про потенційні проблеми та можливості професії, аналізують різні погляди вчених на роль викладача і так далі.
Але, разом з тим, кілька модулів присвячено детальному аналізу методик та їхньої ефективності. Тобто вже на початку кар’єри можна зрозуміти, що насправді працює, а що вже давно застаріло.
Теорію підкріплюють аналізом практики. Наприклад, обговорюють реальні навчальні плани з різних дисциплін. Причому їх теж можна обрати самостійно. Якщо ви спеціалізуєтеся на технологіях, то вам не обов’язково буде заглиблюватися в аналіз гуманітарних програм. І навпаки.
Загалом на Coursera, найбільшій платформі онлайн-освіти, є близько 300 курсів, що стосуються викладання. Список можна зменшити, якщо обмежити пошук до певної спеціалізації. Але є і універсальні. Наприклад, як створити творчу атмосферу в аудиторії за допомогою музейних стратегій, як навчати дітей з проблемами слуху, як працює психологія пам’яті.
Курс: Ефективні презентації на платформі «Вище»
Завдання: український курс для викладачів різних академічних рівнів.
Вартість: безкоштовно.
Тривалість: кілька годин.
На платформі «Вище» розробили онлайн-курс для викладачів українською мовою. Курс допоможе викладачам створювати більш ефективні презентації та утримувати увагу студентів.
«У наших викладачів є навички робити презентації, які вписуються в формат університету, що зароджувався в минулому. Але новий формат передбачає, що студент не зобов’язаний брати знання в лектора. Знання з тієї чи іншої теми він може знайти в іншого лектора, в численній кількості онлайн-курсів, інтернеті абощо. Проте у викладача він може більше переймати його досвід, бачення, підхід, філософію, лайфхаки. І це передбачає зовсім інший підхід у комунікації. Старий спосіб зараз не працює, бо середовище змінилося, умови змінилися», — пояснює розробниця курсу Дзвенислава Новаківська.
Формат курсу простий та лаконічний. Це п’ять відеолекцій, конспекти та тести. Фактично за кілька годин можна дізнатися, як структурувати власну промову, як не загубити суть у безлічі інформації, як підібрати шрифти, за рахунок чого сфокусувати аудиторію і як, власне, зробити естетично красиву презентацію.
У наших викладачів є навички робити презентації, які вписуються в формат університету, що зароджувався в минулому. Але новий формат передбачає, що студент не зобов’язаний брати знання в лектора
Але важливо розуміти, каже Дзвенислава, що це не про спрощення серйозної інформації та не про фан. Це про те, як структурувати та презентувати, тобто про зміщення акцентів та новий підхід.
«Ефективні презентації — це не про вміння робити презентації, а вироблення абсолютно нової методики донесення ідеї до цільової аудиторії. Ми не навчатимемо вас користуватись інструментами для презентацій, а пропонуємо вам по-новому поглянути на процес створення презентації», — наголошує Дзвенислава Новаківська.
Курс безкоштовний та доступний постійно, без реєстрації. Він не передбачає постійної взаємодії з тренеркою та виконання домашніх завдань (крім тестів), але пояснює, як передавати знання зрозуміло, цікаво та інтерактивно.
Курс із створення презентацій — перший із майбутньої серії уроків для викладачів. Планують також створити курс про викладача як тренера. Тобто про монетизацію власних знань: як передавати їх бізнесу чи громадському сектору та виходити на інші рівні. А також планують попрацювати над темою інклюзивності: як викладачу працювати з людьми з інвалідністю, щоб вони могли максимально розкритися.
Курс: Критичне мислення для освітян від Prometheus
Завдання: Навчити викладачів мислити критично та розробляти власні методики, засновані на теорії критичного мислення.
Тривалість: 5 тижнів. Матеріали курсу доступні постійно.
Вартість: безкоштовно.
Курс орієнтований перш за все на освітян: шкільних вчителів, університетських викладачів, освітніх тренерів та всіх, хто хоче впроваджувати новітні методики в українську освіту.
Заняття курсу тематично згруповані. Спершу лектори пояснюють, навіщо взагалі потрібне критичне мислення як для вчителів, так і для учнів, а також, як навчитися розуміти інформацію, читати та викладати критично. Пояснюють, що таке медіаграмотність, як розпізнавати фейки та правильно формулювати запитання.
Після кожної лекції слухачам курсу пропонують пройти текст. Загалом таких тестів 26, не рахуючи творчих завдань, які не впливають на фінальну оцінку за курс, але їх можна завантажувати на спільну платформу. Тоді автори курсу зможуть дати фідбек. Одне із завдань, наприклад, полягає в тому, що потрібно переглянути два сюжети у вечірньому випуску новин на будь-якому телеканалі, та проаналізувати їх за спеціальною схемою. Наприкінці кожен має зробити висновок, чи відповідають ці сюжети журналістським стандартам. Разом з тим, деякі практичні кейси вмонтовані в лекційну складову.