Три правила успіху працівників, які не люблять конкуренції

кілька способів, які допоможуть піднятися кар’єрними сходами, навіть якщо ви не дуже любите змагання

26 Грудня 2017

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Не потрібно бути суперконкурентною людиною, щоб досягати успіху. Ось кілька способів, які допоможуть піднятися  кар’єрними сходами, навіть якщо ви не дуже любите змагання.

 

Зробіть співпрацю значною частиною свого особистого бренду

Сьогодні офісне середовище зовсім не таке, як декілька десятиліть тому. У ньому набагато більше мобільності, люди значно менше часу затримуються на одній роботі, і це хороші новини для тих, хто не любить конкуренції.

Перш за все, це підвищує цінність вашої соціальної мережі. Коли люди починають новий проект, то шукають тих, хто здатен швидко сформувати команду і досягти результату. Якщо ви розвиватимете і постійно демонструватимете свої навички колаборації, то будете затребуваними в таких проектах.

Що більше наша робота будується на проектній основі, то менше успіх нагадує «гру з нульовою сумою». І схоже, що рекрутери та менеджери сьогодні роблять на це ставку, з огляду на те, наскільки наполегливо вони шукають людей з високим емоційним інтелектом та іншими навичками, що стосуються взаємодії з людьми.

Будьте хорошим ментором

Сприяння кар’єрному розвитку ваших колег і підлеглих — чудовий спосіб розширити сферу вашого впливу. Це також питання нової мобільності: ті, кого ви навчаєте сьогодні, через кілька років працюватимуть на когось іншого або в іншому підрозділі вашої організації. Але люди пам’ятають своїх наставників, тому ті зусилля, які ви вкладаєте в їхнє навчання, сприятимуть появі людей, які зацікавлені у вашому успіху. В цьому також полягає сенс професійної мережі контактів. Але багато людей, особливо ті, які націлені на конкуренцію, приділяють недостатньо уваги ролі менторства.

Люди, ментором яких ви є сьогодні, відкриють вам нові можливості у майбутньому. Вони можуть порекомендувати вас тим, кого ви не знаєте і хто шукає потрібного спеціаліста. І ефективне лідерство — це те, що засноване на підтримці «знизу», а не на здатності битися за владу. Поступливіші люди мають в цьому сенсі перевагу.

Знайдіть комфортні способи говорити про себе

У конкуренції є дві основні складові. Одна — необхідність рознести вщент інших, щоб вони не випередили вас. Друга — робота над вашою репутацією, завдяки якій вас зможуть помітити.

Від приниження колег ніколи не отримаєш користі. Але це не означає, що ви в жодному разі не повинні піарити свої досягнення. Коли ваша команда досягає успіху, визнайте заслуги інших, але домагайтеся і того, щоб інші знали про ваш внесок. Це не вимагає особливих фанфар. Навпаки, потрібно зробити так, щоб це було звичайним процесом. Регулярно звітуйте про свою роботу перед керівниками, щоб вони бачили, що все рухається добре. І тоді в тих особливих випадках, де ви зіграли ключову роль, вам не буде так ніяково скористатися цією можливістю і домогтися визнання.

Люди часто ухиляються від визнання своїх заслуг. А якщо ці люди ще й інтроверти, то вони не тільки не люблять конкуренції, а й не хочуть бути в центрі уваги. Але інтроверти також можуть навчитися просувати себе. Це дозволить вам досягти належного визнання і знаходити можливості, не зіштовхуючись з іншими людьми «в лоб» і не знищуючи їх. Воно ж і на краще, правда?

Оригінал — Art Markman
Адаптований переклад — Ліля Гук
Зображення — Pexels

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!