Що робити, якщо керівник не захищає вас

Tри поради для тих, хто вважає, що їх недооцінюють

24 Липня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Хороший начальник — подарунок з неба, потенційно здатен змінити ваше життя на краще. І навпаки, багато хто з нас знає, що поганий керівник може стати причиною переживань, головного болю й стресу. Легко любити чудових начальників і намагатися уникати поганих, однак існує тип керівника, з яким набагато складніше вибудувати відносини. Ідеться про начальника, який не готовий відстоювати ваші інтереси.

Ви можете навіть не здогадуватися, що маєте з ним справу. Більшість випадків заступництва відбувається без вашої безпосередньої участі. Існує вислів: 80% того, що про вас говорять, вимовляють в іншій кімнаті. Начальники, які не готові заступитися за підлеглого, можуть не згадувати вашого імені в сприятливому контексті, обговорюючи майбутні підвищення. Вони можуть приховати від вас важливі критичні зауваження й гальмувати ваш професійний ріст. Крім того, вони можуть відверто шкодити вашій кар’єрі.

Часто, коли стає зрозуміло, що ваш начальник не готовий відстоювати ваші інтереси, першим імпульсивним бажанням стає самому розповісти про свої переваги. Найчастіше така реакція є помилковою. Надлишок неприхованого самовихваляння на робочому місці може обернутися проти вас і створити враження, що ви — нарцис, якого аніскільки не хвилює загальне благо. В ідеалі вам потрібно, щоб вас хвалили колеги. Але перед початком роботи з нестачею позитивних характеристик спробуйте зрозуміти, чому начальник не хоче позитивно про вас відгукуватися.

Спочатку подумайте про те, що проблема може бути у вас. Іншими словами, є ймовірність, що ваш керівник не такий і поганий. Просто ви поки що не розвинули або не продемонстрували своїх здібностей, які потрібні для того, щоб начальник почав допомагати вашому просуванню. Поспостерігайте за характерними рисами й досягненнями успішних колег, щоб зрозуміти, над чим варто попрацювати.

Зробіть крок на випередження і запитайте керівника, які якості вам необхідно продемонструвати, щоб заручитися його підтримкою. Ви можете також звернутися до коуча, який може допомогти вам досягти позитивної оцінки від керівника. Якщо ви попросите у начальника поради й застосуєте його рекомендації, можливо, він стане схильним до того, аби сказати за вас кілька слів.

Коли я тільки почав викладати в Школі менеджменту ім. Келлога в Північно-Західному університеті, то зустрівся з деканом, щоб скласти уявлення про її сподівання щодо мене і правильно вибудувати траєкторію професійного зростання. Без подібних зустрічей може виявитися, що ви не відповідаєте очікуванням керівництва, які потрібні для підвищення, і навіть не знаєте про це.

Припустімо: ви — відмінний працівник, продуктивність якого перевершує всі очікування. У такому випадку, якщо ваш бос не дбає про ваш кар’єрний ріст, можливо, справа в керівнику. Це не обов’язково ваша провина, але точно — ваша проблема. У ваших інтересах розробити дієву стратегію просування службовою драбиною. Щоб ліквідувати нестачу позитивних характеристик, ви можете зробити три наступні кроки.

Позбавтеся розчарування. Якою б несправедливою й дратівливою не здавалася ситуація, коли начальник не допомагає у просуванні, у ваших інтересах не брати це близько до серця. Відсутність підтримки начальника може мати безліч причин. Можливо, він не впевнений в собі і бачить у вас конкурента. Або страждає від неусвідомленої упередженості, що провокує несправедливу оцінку вашої роботи і потенціалу до зростання. А може, він все ж намагається допомогти вам отримати підвищення, але йому не вистачає соціального капіталу й кредиту довіри, щоб успішно досягти цього. Можливо, керівник дійсно не хоче дбати про ваші інтереси. У будь-якому разі, марно намагатися змушувати його, маніпулювати ним або волати до його совісті. Відмовтеся від злості чи образ.

Знайдіть іншого захисника. В ідеалі ваш безпосередній начальник повинен спочатку дбати про ваші інтереси, але він — не єдина людина в компанії, здатна це робити. Є безліч інших авторитетів, що можуть вас підтримати. Спробуйте знайти й заручитися підтримкою високопоставлених працівників, щоб впоратися з нестачею позитивних характеристик. Ідеальний поручитель — впливова людина на відповідальній посаді. У відповідний момент він може згадати про вас у розмові з потрібними людьми. Ваш поручитель має стати вашим прихильником на роботі, а іноді — і за її межами.

Багато хто плутає таких людей з менторами. Якщо говорити коротко, ментори — ваші радники. Поручителі ж допомагають прискорити ваш професійний ріст. Уникайте небезпеки опинитися під гнітом наставництва й разом з тим недоотримати підтримку захисників. Це особливо важливо для жінок і представників етнічних меншин. Дослідження показують, що для цих людей лише старанної роботи недостатньо, щоб керівництво їх помітило.

Поручителі зазвичай самі вибирають своїх протеже, тому вам слід зробити низку стратегічних кроків і спробувати їх зацікавити, а не просити про заступництво. Наприклад, почніть демонструвати винятково високі показники ефективності. Беріть участь у проектних групах, приєднуйтесь до багатофункціональних команд з різних відділів організації. Приносячи користь і допомагаючи здійснювати важливі стратегічні проекти, ви отримаєте корисні навички й новий досвід, познайомитеся з новими людьми. Так ви створюватимете собі репутацію надійного, орієнтованого на зростання лідера, зацікавленого в реалізації цілей компанії. Доведіть, що запропонувати вам підвищення – в інтересах самої компанії.

Заведіть корисні контакти на роботі й поза нею. Найуспішніші лідери мають рису, яку я називаю «всебічною підтримкою». Вони отримують її з боку керівників, колег і безпосередніх підлеглих. Можливо, ви недооцінюєте важливість позитивних характеристик з вуст ваших колег або співробітників. Якщо ви добре ставитеся до інших, можливо, вони стануть відстоювати ваші інтереси. Також ви можете отримати собі додаткові бали, якщо станете активним громадянином, який бере участь у житті галузі або своєї спільноти. Ніколи не знаєш, хто і які має зв’язки. Часом створення позитивного іміджу за межами офісу допомагає компанії зрозуміти вашу цінність.

Нам всім потрібні люди, готові замовити за нас слово, коли ми не можемо самостійно нагадати про свої позитивні якості. І ситуація, у якій ваш начальник відмовляється взяти на себе цю роль, може стати важливим викликом. Однак він не має гальмувати ваше професійне зростання й просування кар’єрними сходами. Імовірно, що лише один проект або розмова відокремлює вас від того, щоб начальство помітило вас, зацікавилося вашою роботою й побачило у вас потенціал.

Оригінал — Nicholas Pearce
Переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!