Робота

П’ять кроків до мети

Кроки, які покажуть, що нема нічого неможливого

The Ukrainians
14 Вересня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

На мою думку, індивідуальний розвиток складається з п’яти окремих етапів. Якщо ви навчитеся дотримуватися їх, то ви напевно досягнете успіху. Нижче їхні короткі формулювання.

1. Ставте перед собою чіткі цілі.

2. Виявляйте наявні проблеми і не миріться з ними.

3. Проаналізуйте ці проблеми, щоб зрозуміти причини.

4. Розробіть план, який допоможе вам впоратися з проблемами.

5. Робіть все необхідне, щоб втілити свій план і отримати результат.

По-перше, вам потрібно вирішити, до чого прагнути. Вибір цілей визначить напрямок вашого руху. На шляху до них ви неминуче будете мати справу з проблемами. Деякі з яких змусять вас побачити власні слабкості. Як ви впораєтеся з болем, який виникне, залежить від вас. Якщо хочете домогтися своїх цілей, то вам слід зберігати спокій і дотримуватися аналітичного підходу, щоб точно діагностувати проблеми, розробити план, який допоможе з ними впоратися, і робити те, що необхідно, щоби досягти результату. Після цього у вас з’являться нові цілі, і весь процес повториться. Для динамічного розвитку вам доведеться робити це швидко і постійно, щоразу ставлячи для себе вищу мету.

Для досягнення успіху доведеться якісно виконувати кожен з цих кроків у встановленій послідовності. Відтак, коли ви вибираєте цілі, зосередьтеся на їхньому формулюванні. Не думайте про те, як ви їх досягнете або що будете робити, якщо щось піде не так. Коли ви діагностуєте проблеми, то не зважайте на те, як будете їх вирішувати, просто діагностуйте. Розмивання цих етапів веде до зниження якості результатів, тому що заважає виявленню справжніх проблем. Це циклічний процес: якісне виконання кожного кроку дає вам необхідну інформацію для переходу до наступного етапу і якісного його виконання.

Важливо, щоб до цього процесу ви підійшли холоднокровно і раціонально, були здатні оцінити самого себе з вищого рівня і при цьому чесно. Якщо емоції беруть гору, то зробіть паузу, поки не зможете мислити неупереджено. За необхідності зверніться по пораду до розважливих і холоднокровних людей.

Щоби не втрачати концентрації та ефективності, уявіть, що ваше життя — це бойове мистецтво або гра, мета якої — подолати перешкоду і досягти результату. Як тільки ви приймете правила гри, то звикнете до дискомфорту, який супроводжує постійне відчуття незадоволеності. Вам ніколи не вдасться робити все ідеально: помилки неминучі, важливо усвідомити і прийняти це. Хороша новина в тому, що кожна допущена вами помилка може вас чомусь навчити. Немає меж процесу навчання. Незабаром ви зрозумієте всю безглуздість підходу «це нелегко», або «це несправедливо», або «я з цим не впораюся» і побачите, що наполегливість і цілеспрямованість приносять плоди.

А якщо у вас немає всіх навичок, необхідних для досягнення успіху? Не переживайте: це правильна думка стосовно будь-якої людини. Вам просто треба розуміти, коли вони знадобляться і куди звернутися, щоб їх отримати. Завдяки накопиченню досвіду ви будете грати в цю гру зі спокійною непохитною цілеспрямованістю навіть в несприятливих обставинах. Ваша здатність отримувати бажане буде надихати вас. Розглянемо докладніше кожен з п’яти кроків.

1. Ставте перед собою чіткі цілі.

а. Визначте пріоритети: ви в змозі отримати майже все, що хочете, але ви не можете отримати абсолютно все. Життя схоже на величезний шведський стіл, що ломиться від таких вишуканих страв, які ви навіть не мріяли спробувати. Вибір мети іноді означає, що вам потрібно відмовитися від того, чого вам хочеться, щоб отримати те, чого хочеться ще більше. І ось дехто впадає в ступор: вони не вирішують відмовитися від сприятливої можливості зі страху втратити щось інше і в підсумку гоняться за багатьма цілями одночасно і не досягають нічого або майже нічого. Не впадайте у відчай, і нехай вас не бентежить велика кількість варіантів. Ви в змозі отримати набагато більше того, що вам потрібно для щастя. Робіть вибір і сміливо йдіть вперед.

b. Не плутайте цілей і бажань. Мета — це те, чого ви дійсно хочете досягти. Бажання — це те, чого ви хочете, але що може перешкодити вам в досягненні мети. Зазвичай бажання є наслідками першого порядку. Наприклад, метою може бути хороша фізична форма, а бажання — це спокуса їсти смачну, але шкідливу їжу. Зрозумійте мене правильно: якщо ви хочете весь час проводити на дивані перед телевізором, то заради бога! Серйозно. Ви можете вибрати абсолютно будь-яку мету. Але якщо це не те, до чого ви прагнете, краще відкладіть убік пачку чипсів, яку зараз тримаєте.

с. Вирішіть, чого ви дійсно хочете доcягти в житті, знайшовши золоту середину між своїми цілями та бажаннями. Візьмемо, наприклад, пристрасть. Без пристрасті життя було б прісним. Але головне питання: як ви керуєте своєю пристрастю? Ви дозволяєте пристрасті повністю оповити вас і робите під її впливом необдумані вчинки, або ж вона мотивує вас в прагненні до ваших істинних цілей? Повністю розкритися і реалізувати свій потенціал вам допоможуть ті речі, які здаються вам правильними на обох рівнях — і як бажання, і як цілі.

d. Не плутайте успіху з його зовнішніми атрибутами. Концентрація на досягненнях, безсумнівно, важлива. Але люди, які захоплюються парою туфель за 1200 доларів або красивим автомобілем, рідко бувають щасливими, тому що вони не знають, чого насправді хочуть і, отже, що допоможе їм задовольнити це бажання.

e. Ніколи не відмовляйтеся від мети через те, що вважаєте її недосяжною. Будьте амбітними. Завжди знайдеться найкращий з можливих шляхів. Ваше завдання — визначити його і набратися сміливості йти до цілі. Те, що вам здається досяжним, — це всього лише функція того, що вам відомо станом на зараз. Коли ви почнете рух до мети, ви багато чого навчитеся, особливо якщо об’єднаєтеся з іншими. Перед вами відкриються шляхи, про які ви раніше навіть не думали. Хоча, звичайно, є об’єктивні обмеження, наприклад, вам навряд чи вдасться стати лідером професійної баскетбольної команди, якщо ви маленького зросту, або пробігти півтора кілометра менше ніж за чотири хвилини, якщо вам 70 років.

f. Пам’ятайте, що великі очікування створюють великі можливості. Якщо ви обмежуєте себе тією метою, про яку напевне знаєте, що її досягнете, то ви свідомо ставите занадто низьку планку.

g. Практично ніщо не може зашкодити вашому успіху, якщо ви володієте: а) гнучкістю, б) персональною відповідальністю. Гнучкість дозволяє прийняти те, чого вчить вас реальність (або люди-професіонали). Персональна відповідальність важлива. Якщо ви дійсно переконані, що невдача в досягненні мети — це ваш особистий провал, то почнете трактувати її як показник того, що не виявили достатнього завзяття, гнучкості або творчого підходу. Таким чином, ви будете мотивовані знайти вихід з ситуації, що виникла.

h. Розуміння, як поводитися в разі невдачі, не менш важливе, ніж знання, як рухатися вперед. Іноді ви знаєте, що йдете по хиткому містку над прірвою і іншої дороги немає. Життя сповнене неприємних сюрпризів, і деякі з них можуть здаватися катастрофою. В непевні часи ваша мета може полягати в тому, щоб зберегти те, що маєте, мінімізувати рівень втрат або просто змиритися з неминучими втратами. Ваше завдання — завжди робити найкращий з можливих виборів, знаючи, що в цьому випадку ви будете винагороджені.

2. Визначте проблеми, які стоять на шляху, і не миріться з ними.

a. Сприймайте болісні проблеми як шанс щось поліпшити. Хоча спочатку вам буде здаватися інакше, але кожна проблема, з якою ви маєте справу, являє собою можливість. З цієї причини важливо, щоб ви відкрито їх проговорювали. Більшість людей не люблять цього робити, особливо якщо в процесі стають очевидними їхні слабкості або вразливі місця тих, хто їм дорогий, але успішні люди знають, що без цього не обійтися.

b. Не уникайте проблем через те, що їхнє коріння криється в суворій і непривабливій реальності. Думка про проблеми, які складно вирішити, викликає у вас занепокоєння, але небажання думати про них повинно хвилювати вас ще більше. Коли проблема в нестачі таланту або навичок, більшість людей відчуває сором. Цього почуття необхідно позбутися. Я не втомлюся повторювати: визнавати свої слабкі місця — не означає здатися. Навпаки, це перший крок, щоб їх подолати. Біль, який ви відчуваєте, — це біль зростання: він випробовує вас на міцність, і ви будете винагороджені, якщо витримаєте цей іспит.

c. Точно визначайте проблеми, що виникли. У визначенні характеру труднощів потрібна точність, оскільки в різних проблем є різні рішення. Якщо причина в нестачі навичок, тоді допоможе додаткове навчання. Якщо проблема виникла через вашу внутрішню слабкість, не виключено, що потрібна чиясь допомога, щоб змінити вашу роль. Якщо корінь проблеми — некомпетентність іншої людини, замініть її кимось, хто володіє необхідними знаннями та навичками. Все просто.

d. Не плутайте джерела проблеми і самої проблеми. «Я погано сплю» — це не проблема, це її потенційне джерело (або наслідок). Для прояснення ситуації спробуйте спочатку визначити негативний результат, наприклад, «я не справляюся з роботою». Поганий сон може бути причиною цієї проблеми, або причина може бути в чомусь іншому, але, щоб це зрозуміти, вам потрібно точно знати суть проблеми.

e. Розрізняйте серйозні і незначні проблеми. Ваші час і енергія — це обмежені ресурси, а тому краще витрачати їх на ті проблеми, вирішення яких принесе найпозитивнішу віддачу. У той же час приділяйте достатньо уваги незначним проблемам, щоб переконатися, що вони не є симптомами серйозніших.

f. З’ясувавши, в чому проблема, не миріться з нею. Миритися з проблемою — все одно, що не зрозуміти її суті. Не важливо, з якої причини ви миритеся з ситуацією, – тому що думаєте, що з нею неможливо впоратися, чи не докладаєте достатньо зусиль для її вирішення, бо у вас не вистачає ресурсів або сили волі. У цьому випадку ваша ситуація безнадійна. Вам необхідно розвинути в собі гостру нетерпимість до будь-яких недосконалостей, незалежно від масштабу.

3. Аналізуйте проблему, щоб визначити її причину.

a. Перш ніж шукати вирішення проблеми, зосередьтеся на її причині. Поширена помилка — моментально переходити від визначення проблеми до пропозиції, як з нею впоратися. Стратегічне мислення вимагає поставити діагноз та розробити рішення. Якісний аналіз зазвичай займає від 15 хвилин до години, залежно від ретельності його проведення і складності проблеми. Він включає обговорення проблеми з компетентними людьми і спільний пошук причини. Як і принципи, одні і ті ж причини проблем виникають знову і знову, здавалося б, в різних ситуаціях. Виявлення цих причин і їхнє викорінення дадуть оптимальний результат.

b. Розрізняйте безпосередні причини і вихідні. До безпосередніх причин зазвичай належать дії (або нестача дій), що викликають проблеми; як правило, вони виражаються дієсловами ( «Я спізнився на поїзд, тому що не перевірив розкладу заздалегідь»). Вихідні причини набагато глибші, і зазвичай їх описують прикметниками ( «Я не перевірив розкладу заздалегідь, тому що дуже забудькуватий»). По-справжньому вирішити проблему можна, тільки якщо викорінити вихідні причини. Для цього слід розрізняти симптоми і саму хворобу.

c. Якщо ви будете знати, що являє собою людина (в тому числі ви самі), тоді будете знати, що від неї чекати. Вам доведеться подолати власне небажання оцінювати людей, якщо ви хочете, щоб поруч з вами були ті, що володіють потрібними якостями. Те саме можна сказати і стосовно вас. У більшості випадків людям складно визнавати і приймати власні помилки і слабкості. Іноді, тому що вони їх щиро не помічають, а іноді тому що їм цього не дозволяє зробити власне его. Цілком ймовірно, що близькі не вказують вам на помилки, тому що не хочуть поранити. Через все це потрібно переступити. Людей, які реалізують свій потенціал, від інших відрізняє готовність сприймати себе і навколишніх об’єктивно, а також вміння з’ясувати корені проблем.

4. Розробіть план.

a. Проаналізуйте минуле, перш ніж рухатися вперед. Проаналізуйте, з чого ви почали (або що зробили), що привело вас в точку, де ви перебуваєте зараз, а потім візуалізуйте, що ви та інші повинні зробити в майбутньому, щоб досягти цілей.

b. Подумайте про свою проблему як про результат роботи механізму. Практикуйте мислення вищого рівня: проаналізуйте свій механізм щодо того, як його можна змінити, щоб досягти кращих результатів.

c. Пам’ятайте, що до досягнення цілей веде безліч шляхів. Вам просто потрібно знайти той, який найбільше годиться.

d. Уявіть свій план як сценарій фільму, в якому ви візуалізуєте, хто і що робить протягом певного часу. Спочатку визначте основні положення (наприклад, «наймати найталановитіших»), а потім уточніть їх. Відштовхуйтеся від загальної картини і виділяйте конкретні завдання і їхні тимчасові рамки (наприклад, «протягом наступних двох тижнів вибрати фахівців з персоналу, які знайдуть цих найталановитіших співробітників»). Коли ви будете це робити, неминуче виникнуть проблеми з витратами, часом і персоналом, так що продовжуйте коригувати план, поки всі деталі механізму не почнуть працювати злагоджено.

e. Зафіксуйте план письмово, щоб всі могли з ним ознайомитися і відслідковувати прогрес. Ваш план повинен містити найдрібніші подробиці, хто і що повинен виконувати і коли. Завдання, концепція і цілі — це різні речі, не змішуйте їх. Пам’ятайте: завдання — це те, що пов’язує концепцію і цілі.

f. Для розробки хорошого плану не потрібно багато часу. На те, щоб сформулювати план дій і уточнити його, може піти кілька годин, а може кілька днів або тижнів. Але зробити це необхідно, оскільки план визначає, що вам потрібно зробити, щоб досягти успіху. Дуже багато хто припускається помилки, коли зовсім не приділяє часу плануванню через те, що занадто захоплений виконанням. Пам’ятайте: спочатку планування — потім виконання!

5. Втілюйте план в життя.

a. Люди, які будують великі плани, але не втілюють їх в життя, не досягають нічого. Щоб реалізувати план, потрібно діяти, а це вимагає самодисципліни. Важливо пам’ятати, як пов’язані між собою завдання і цілі, до яких ви прагнете. Якщо ви відчуваєте, що втрачаєте цей зв’язок, зупиніться і поставте собі питання: «Чому?» Якщо ви упустите цей момент, то упустите і свої цілі.

b. Хороші робочі навички сильно недооцінені. У людей, які успішно досягають свого, є списки завдань з певними пріоритетами, і вони послідовно виконують завдання за завданням.

c. Визначте чіткі критерії, щоб знати, що ви виконуєте план. Найкраще, якщо хтось інший буде об’єктивно вимірювати і оцінювати ваш прогрес. Якщо ви не досягаєте цільових показників, це інша проблема, яку необхідно виявити і вирішити. Є багато успішних, нестандартно мислячих людей, яким не дається реалізація задуманого. Вони можуть досягти успіху, якщо в них сформуються симбіотичні відносини з ефективними виконавцями.

Ось, власне, і все!

Пам’ятайте: в основі всіх п’яти етапів лежать ваші цінності. Вони визначають, чого ви хочете, тобто ваші цілі. Крім того, не забувайте, що всі кроки потрібно робити в певній послідовності. Після завершення кожного етапу ви отримуєте інформацію, яка допомагає скорегувати подальші дії. Після завершення всіх п’яти етапів можна почати спочатку, поставивши перед собою нову мету. Якщо процес ефективний, ваші цілі будуть змінюватися повільніше від ваших планів, які будуть змінюватися повільніше від завдань.

І останнє: у вас повинні бути добре розвинені навички аналітичного мислення і формування результату. Перші три кроки — постановка цілей, виявлення проблем та їхній аналіз — вимагають аналітичного мислення (тобто розуміння, до чого ви прагнете і що відбувається). Розробка рішень і контроль їхнього втілення в життя — це і є формування результату.

Слабкості не важливі, якщо ви знайшли рішення.

Майже з упевненістю можу стверджувати: ви не будете так само ефективними на всіх перерахованих етапах, тому що кожен з них вимагає різного типу мислення і мало хто на це здатний. Наприклад, для постановки цілей (тобто для визначення, яким ви хочете бачити своє життя) потрібна здатність мислити на високому рівні, щоб візуалізувати і визначати пріоритети. Виявлення проблем і небажання з ними миритися вимагає сприйнятливості, аналітичних навичок і прихильності високим стандартам. Постановка діагнозу — логічного мислення, вміння бачити численні варіанти і готовності до жорсткого спілкування з іншими. Для розробки плану необхідні вміння візуалізувати і практичність. Для його реалізації потрібні самодисципліна, хороші робочі навички та орієнтація на результат. Чи багато ви знаєте людей, що володіють всіма цими якостями одночасно? Ймовірно, жодної. При цьому, щоб досягти успіху, потрібно пройти всі п’ять кроків. Що ж робити? Насамперед – бути смиренними, щоб отримати те, що вам треба, від інших! Слабкості є у кожного. Зазвичай вони проявляються в характері помилок, яких припускається людина. Усвідомлення власних слабкостей і спостереження за ними — перший крок до успіху.

a. Проаналізуйте характер своїх помилок і визначте, на якому з п’яти етапів ви зазвичай зазнаєте невдачі. Дізнайтеся думку оточення, позаяк ніхто не може оцінити себе об’єктивно.

b. У кожного є хоча б одне серйозне слабке місце, яке заважає йому досягти успіху. Знайдіть своє і навчіться з ним справлятися. Напишіть, де ваша ахіллесова п’ята (виявлення проблем, розробка рішень, реалізація плану) і чому вона існує (вас охоплюють емоції, ви не здатні візуалізувати потенційні можливості). Швидше за все, у вас, як і у більшості людей, не одна слабкість, але якщо ви визначите найсерйознішу і спробуєте її позбутися, якість вашого життя значно підвищиться. Якщо ви візьметеся за це завдання, то фактично досягнете результату.

Ви зможете або позбутися слабкості, або ж будете потребувати допомоги інших, щоб впоратися з цим завданням. Є два способи досягнення успіху: а) мати те, що необхідно для успіху, самому; б) отримати це від інших. Другий спосіб вимагає смиренності. Смирення не менше (а може бути, і більше) важливе, ніж власні сили. Найкраще мати і те, й інше… Коли ви зрозумієте, чого вам не вистачає, і знайдете неупередженість, яка дозволить вам приймати допомогу від інших, ви побачите, що для вас немає практично нічого неможливого.

Оригінал — Рей Даліо 
Адаптований переклад — Ліля Гук

Зображення — unplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.