Українська мрія

Аїда Нурієва — про те, як англійська мова відкриває світ

3 Травня 2018

[Кожна дитина заслуговує на можливості для розвитку, самореалізації та здійснення мрій. І якщо постійно створювати ці можливості, підтримувати українських підлітків у їхніх прагненнях і починаннях, то результати не забаряться — нове покоління змінить країну на краще.

У спецпроекті «Борись за свою мрію!» разом із освітнім проектом «Школа успіху» Klitschko Foundation розповідаємо про талановитих, амбіційних та сміливих молодих українців. Це історії тих, хто не боїться мріяти і впевнено й наполегливо йде до мети.]

***

«Мрії люблять наполегливих», — каже 17-річна Аїда з Фастова. Ці слова вона промовляє з-за океану — нині дівчина ходить до школи в США, волонтерить, грає на саксофоні. Мрія перенесла Аїду до містечка Бруклін-Парк, що в штаті Міннесота. Але не одразу. Каже: є позитив у тому, що бажання не здійснюються з першого разу — так перевіряєш їх на міцність.

Аїді Нурієвій знадобилося дві спроби, аби стати переможницею програми обміну майбутніх лідерів FLEX, яка передбачає навчання в американській школі та проживання в місцевій родині. На іншому континенті дівчина збагнула: знання англійської мови дає відчуття, ніби весь світ — для тебе. Але без праці цього не було б.

 

Програмування на успіх

Саме перша невдача спонукала Аїду до подальшого навчання: коли два роки тому дівчина не пройшла першого туру відбору до FLEX, пообіцяла собі, що вивчить англійську. Участь у програмі не була самоціллю. Щойно дівчина почала посилено вчитися, як зрозуміла: можливостей є море, головне — мати вдосталь наполегливості, щоб їх утілювати.

У 2016-му в житті Аїди з’явився освітній проект «Школа успіху», а з ним — нове оточення, натхнення й віра в себе. Запрошені лектори й учасники — однолітки Аїди, які весь час поривалися робити щось корисне, передали часточку свого ентузіазму дівчині.

— Учасники проекту стали моїми найкращими друзями. Маю велику певність, що в майбутньому вони зроблять щось корисне для України. Ці люди наче запрограмовані на успіх: у них горять очі, коли говорять про улюблену справу, — каже дівчина.

Очі загорілися і в неї самої. Після «Школи успіху» Аїда разом із подружкою організувала триденний освітній фестиваль, відвідувачі якого дізнавалися про можливості волонтерства й навчання за кордоном та про останні тенденції розвитку дизайну і менеджменту. Дівчата самостійно знайшли безплатне приміщення для заходу та залучили спонсорські кошти, щоб почастувати гостей чаєм та печивом. Зробили розголос про прийдешню подію у соцмережах. Це був перший самостійний проект Аїди. У той період для неї не було більшої радості, як чути від ровесників: «Клас, ти нашого віку, а вже створила такий крутий проект!».

Щойно дівчина почала посилено вчитися, як зрозуміла: можливостей є море, головне — мати вдосталь наполегливості, щоб їх утілювати

DSC_8143

Кожен випускник «Школи успіху», який реалізував власний задум, був запрошений на спеціальну лекцію. Там Аїда дізналася, як вдосконалити свою ідею та якнайкраще реалізувати власний проект. Тоді ж і повернулася до давньої мрії — навчатися в Штатах.

Аїда взяла участь у програмі Model United Nations, організованій волонтерами Корпусу миру. Упродовж семи днів на морському березі в Одесі для учасників організовували різні активності з використанням англійської, тож в Аїди з’явився новий поштовх вивчити мову.

Повернувшись додому, вона відточить свої знання англійської з базових до таких, що дозволять перемогти в конкурсі на навчання в Штатах. Візьметься за навчання без додаткових вчителів або репетиторів. Читатиме блоги учасників FLEX, дізнаватиметься з них про школи, менталітет, подорожі, шопінг американців. І, врешті, зможе переконатися, як воно насправді, на власні очі.

Аїда подолає три етапи відбору й отримає щасливий дзвінок від комісії. Спакує валізи й полетить за океан. У серпні 2017-го приземлиться на іншому континенті й почне новий етап життя.

 

Джаз і усмішки

Сьогодні перебування Аїди в Бруклін-Парку можна означити двома словами: музика й усмішки. Музика, бо в школі дівчина з-поміж інших вибрала урок гри на саксофоні. Щоденно вправляючись, вдосконалила свою майстерність і навіть створила власний бенд. Тепер вони з командою — постійні гості шкільних заходів.

— Обожнюю джазову музику, завжди мріяла грати. На перший погляд, саксофон — легкий, проте, щоб оволодіти грою, потрібно чимало зусиль. Саксофон — це краса у всьому: від зовнішнього вигляду до звучання. Коли беру до рук інструмент, наче стаю сильнішою, — усміхається дівчина.

А усмішки — тому що вони всюди. Усі навколо всміхаються, вітаються з незнайомцями, запитують про життя. Цю звичку американців було б добре перейняти і українцям, вважає дівчина. Не дивина, що завдяки такій відкритості в Аїди з’явилося багато нових друзів.

Та не відразу все йшло легко. Знадобилося трохи часу, щоб призвичаїтися до нових умов: школи, оточення, друзів, мови, зрештою, до нової сім’ї. Хост-мама і хост-тато хоч і допомагають у всьому та підказують, як діяти в складних ситуаціях, проте, за правилами проекту, Аїді слід виховувати в собі незалежність. Це було для дівчини незвичним.

— Доти я ніколи не збирала самотужки валізи, навіть зубної пасти не вибирала сама — зі всім допомагала мама. А тут треба надіятися на себе, — каже Аїда.

DSC_8143

Тепер вона призвичаїлася до самостійного життя. І навіть допомагає іншим: програмою передбачена певна кількість годин волонтерства. Аїда роздавала цукерки дітям у парку на Гелловін та вручала водонепроникні плащі учасникам марафону.

Основне завдання дівчини — вчитися. І тут вона встигає на кілька фронтів. Аїда відвідує американську школу, де, окрім частини обов’язкових предметів, може вибрати уроки на власний розсуд. Багато занять — прикладні: як-то ораторське мистецтво, кулінарія, обробка відео тощо. Окрім уроків, у межах шкільної програми можна вибрати активності до смаку. Так Аїда вже брала участь у мюзиклі, а тепер ходить у спортивний зал.

Також дівчина дистанційно навчається в Україні, за спеціальною програмою міжнародної школи. А ще — готується до ЗНО. Поза поточними справами має плани на перспективу. Днями Аїда відправила заявку на участь в проекті організації Ukraine Global Scholars, яка допомагає талановитим українським школярам здобути освіту за кордоном, здебільшого в США.

Якщо перший та наступні етапи будуть для дівчини успішними, вона впродовж року готуватиметься з тренерами до вступу в американський університет. Мріє стати фахівцем із міжнародних відносин. Програма не гарантує вступу, але забезпечує добру підготовку: викладачі готують до співбесід, іспитів, мовних тестів, вчать писати есе, допомагають обрати виш, який найкраще годиться . Затим учасник програми самостійно подає документи. Належна підготовка збільшує шанси виграти грант або стипендію на освіту.

Разом із тим Аїда готується до заочного вступу в український виш — медичний університет Богомольця.

— Раптом не пощастить зі США, в Україні я б хотіла стати фармацевтом. Але для мене це означає не рекомендувати препарати за аптечною стійкою, а розповідати про напрацювання своєї компанії у різних країнах світу, приміром, знайомити людей із корисним дитячим харчуванням. Тобто поєднувати роботу з фахом маркетолога, — ділиться планами.

 

Довести собі

У червні Аїда повернеться до України. Що б їй хотілося привезти з собою?

Передусім запозичити підходи до навчання. Це стосується і взаємин між педагогом та учнем, які в Америці рівноправніші, і якості викладання англійської, бо знання цієї мови засвідчує не лише інтелект, а й інтегрованість у глобальний світ.

DSC_8143

— Звісно, хочеться, щоб дороги в Україні були такими ж рівними, як і в Америці. Але самотужки не можу на це вплинути. Інша річ — англійська мова, що має стати другою рідною для українців. І в цьому напрямку бодай щось змінити власними силами.

Саме знання англійської відкрили перед Аїдою світ, дозволили їй пожити в Штатах не як туристці, а як громадянці, побачити багато зсередини. Рік тому вона ставила собі за мету вивчити англійську хоча б до такого рівня, який би дозволив пройти перший тур програми FLEX. Вдалося навіть більше, тож тепер Аїда ставить глобальніші цілі. Наступною є американський університет.

У рідному Фастові, каже, тим часом багато хто не вірить, що їхня землячка чесно пройшла відбір. Мовляв, це нереально — навчатися у Штатах безплатно, тільки завдяки власним знанням. Аїда на це лише знизує плечима:

— Головне: я довела це собі. Якщо знатиму для себе, що досягла всіх задуманих цілей, то більше ні перед ким звітувати не потрібно.

Фотографії надані героїнею тексту.

***

«Школа успіху» — безкоштовний літній проект, покликаний розкрити особистісний потенціал у підлітків і розвивати навички самостійних активних дій та відповідальної й цілеспрямованої поведінки. Підтримати проект можна за цим посиланням.

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!