Втома від прийняття рішень: що це і як вона руйнує ваш фокус, мотивацію та силу волі

Cпростіть рішення, які ви повинні приймати впродовж дня

18 Лютого 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Обирайте лише найважливіше. Автоматизуйте все інше.

Скільки разів за день ви відкриваєте нову вкладку в браузері, щоб швиденько щось проґуґлити? Або перевіряєте пошту? Чи заходите «лише на хвилинку» на Facebook чи Medium?

10 разів? 20? 100?

Проаналізувавши 225 мільйонів годин робочого часу у 2017 році, ми дізнались, що середньостатистичний користувач переключається між завданнями більш як 300 разів на день  (і це лише під час роботи!)

Постійні зміни контексту руйнують нашу здатність концентруватись, а кожен перехід між завданнями потрохи з’їдає нашу силу волі. Врешті-решт ми зіштовхуємося із втомою від вибору: тоді нестача енергії та уваги спричиняє ситуацію, коли ми приймаємо погані рішення. В цьому й суть проблеми.

Наші кар’єри все більше і більше залежать від вміння приймати правильні рішення. І лише подолавши втому від постійної потреби обирати, ми зможемо переконатися, що працюємо сповна впродовж всього дня.

Що таке втома від прийняття рішень?

Якщо коротко, то втома від вибору — це погіршення наших умінь приймати хороші рішення після тривалого часу прийняття рішень.

Іншими словами, що більше рішень вам доводиться приймати, то складніше вам буде оцінювати усі можливі опції і робити розумний та базований на попередньому аналізі вибір. 

Наприклад, у рамках одного з досліджень науковці проаналізували більш як тисячу судових рішень про дострокове звільнення у США. Вони дійшли висновку, що найважливішим фактором, від якого залежало дострокове звільнення, був не злочин, тривалість перебування за ґратами чи походження особи. Найважливішим був час слухання. 

«Ув’язнені, чию справу слухали із самого ранку, отримували право на дострокове звільнення у майже 70% випадків, тоді як шанси тих, чию справу слухали дещо пізніше, сягали менш як 10%».

Незалежно від того, наскільки ви раціональні чи розумні, ви не в силах приймати одне рішення за іншим без впливу на ваше психічне здоров’я. На відміну від фізичної втоми, яку ми цілком усвідомлюємо, втоми від прийняття рішень ми не помічаємо.

Ми просто втомлюємось. Або «перегораємо». Нам байдуже. Просто дайте нам що-небудь.

Цитуючи професора Стенфорда  Джонатана Левава: 

«Втома від вибору допомагає нам зрозуміти, чому звичайні освічені люди… не можуть відмовити автодилеру, коли він пропонує покрити нову машину додатковим захистом від іржі». 

Втома від вибору настає не лише від великої кількості опцій

Втома від вибору — це частина того, що соціальний психолог Рой Ф. Баумейстер називав «виснаженням еґо». Його ідея полягає ось у чому:

1. У вас є обмежений запас сили волі, тому коли він вичерпується, ви починаєте приймати погані рішення.
2. Тривалий період роботи чи робота, яка змушує вас приймати численні комплексні рішення, вичерпують ваші запаси ще швидше.

Я впевнений, що у вашому житті були моменти, коли ви відчували, що запаси вашої енергії настільки низькі, що  приймати розумні рішення стає майже неможливо.  У такі моменти стає цілком зрозуміло, що ви вичерпали якийсь обмежений когнітивний ресурс. Однак не все так просто.

Чимало досліджень не змогли підтвердити впливу втоми від вибору. Зокрема, результати одного з нещодавніх досліджень стенфордського психолога Керол Двек показали, що люди, які переконані в тому, що у них більше сили волі, ніж насправді, можуть покращити свою здатність приймати хороші рішення, навіть якщо вони страждають від втоми вибору.

«Ми не стверджуємо, що люди не потребують сил для напруженої роботи, але переконані, що вони не потребують їх постійно, — заявила Двек. — Люди мають набагато більше ресурсів під рукою, ніж вони можуть уявити».

Отже, якщо ми здатні активно боротися зі втомою від прийняття рішень, то як це зробити?

Як вберегти себе від втоми вибору та приймати ефективніші рішення

Якщо ваша робота полягає у постійному прийнятті рішень та пошуку компромісів, то ви врешті-решт ризикуєте «вигоріти» на роботі та почати приймати погані рішення.

Щоб змінити свою ситуацію на краще, недостатньо просто сказати: «Перестань вірити у те, що ти втомлений».

Натомість нам варто детальніше розглянути те, як ми можемо захиститись від усіх тих факторів, які впливають на втому від вибору. Ми спробуємо зрозуміти, як вберегти наш фокус та силу волі, а також переконатись, що у нас достатньо енергії протягом усього дня. 

 

1. Cпростіть рішення, які ви повинні приймати впродовж дня

Колишній президент США Б. Обама носив лише сині чи сірі костюми протягом усього свого 8-річного терміну у Білому домі. Стів Джобс прославився своєю «уніформою» з гольфів та голубих джинсів.

Головна ідея обмеженого гардеробу доволі проста: якщо вам доводиться приймати чимало важливих рішень впродовж дня, то чи справді варто починати з вибору одягу?

Обама та Джобс взяли собі за зразок солдатську форму і вирішили спростити одні з найпростіших своїх щоденних рішень. 

Для когось така простота може полягати у тому, щоб працювати щодня в одному і тому ж місці, дотримуватись строгого розпорядку дня чи мати детально розплановане меню на тиждень. Зменшення кількості рішень, які вам доводиться приймати щодня, створює простір для рішень, які справді мають значення.

Джеймс Клір називає це теорією чотирьох конфорок. Уявіть, що ваше життя — це звичайна плита, в якій кожна з конфорок здатна підтримувати лише щось одне: вашу родину, друзів, стан здоров’я чи роботу. Джеймс пояснює:

«Для того, щоб бути успішним, вам потрібно вимкнути одну з конфорок. А для того, щоб стати надзвичайно успішним, слід перекрити одразу дві».

Саме тому ви повинні визначити свої пріоритети. Якщо важливими для вас є щоденний вибір одягу та макіяж, то витрачайте свою енергію саме на це. Якщо ви хочете правильно харчуватись впродовж усього дня, то позбудьтеся необхідності постійно приймати це рішення і харчуйтесь щотижня однаково.

Оберіть рішення, на які ви хочете витрачати свої сили, і спростіть або автоматизуйте усе інше.

2. Ставте перед собою реалістичні цілі у першій половині дня

Як і у прикладі з достроковим звільненням, ваша здатність приймати складні рішення найсильніша саме на початку дня.

Сплануйте свої найважливіші справи на ранок — незалежно від того, чи це робота над особистим проектом, складним завданням чи певною справою, яку ви маєте схильність постійно відкладати на потім.

Один із особливо корисних прийомів для моєї продуктивності полягає у обмеженні мого щоденного списку справ до 5 пунктів і формування справ увечері напередодні.

Це змушує мене встановити пріоритети щодо того, що найбільше потребує моєї уваги та енергії. Комплексні завдання займають три перші позиції, а більш «бездумні» я переношу на другу половину дня. 

3. Імпульс важливіший за силу волі

Втома від прийняття рішень змушує нас почуватись так, наче все вийшло з-під контролю. Знайдіть у собі поштовх взятись за справи, адже це найкращий спосіб опанувати ситуацію.  Якщо ви об’єднаєте схожі завдання в одне, то менш імовірно, що матимете потребу «прийняти рішення, щоб почати роботу».  

Психологи називають це ефектом Зейгарнік. Як тільки ми починаємо роботу над завданням, наш мозок охоплює одержимість його закінчити. Найпростішим прикладом цього ефекту є звичка Ернеста Хемінгуея завжди завершувати свій робочий день на півслові:

«Найкращий спосіб — це завжди зупинятись тоді, коли все йде добре і ти знаєш, що буде далі. Якщо ви робитимете так щодня… то ніколи не застрягнете…

Таким чином, ваша підсвідомість буде постійно працювати. Але якщо ви постійно свідомо думаєте про щось чи переживаєте, то ваш мозок втомиться ще до того, як ви розпочнете». 

Випробуйте різні способи самостійно підштовхувати себе до дій впродовж дня. Скористайтесь прикладом Хемінгуея або ж групуйте схожі завдання і беріться за їхнє вирішення за допомогою 5-хвилинного правила. 

4. Зосереджуйтесь на важливих рішеннях тоді, коли ваша мотивація та сила волі максимальні

Для того, щоб не залежати від перепаду своїх сил впродовж дня, приймайте  найважливіші рішення у час, коли ваша енергія на максимальному рівні.  

Наприклад, можете виділити певний час у неділю для приготування їжі, щоб впевнитися, що ви не прийматимете поганих харчових рішень впродовж тижня. Або ж можете скористатись додатком компанії FocusTime, щоб визначити години, що призначені для роботи, і автоматично заблокувати веб-сайти, які вас відволікають.

Один із найбільш вражаючих прийомів, які я для себе відкрив, полягає у тому, щоб проводити одну щоденну сесію з FocusTime із самого ранку. Таким чином мені вдається як мінімум 1,5 години працювати без відволікань на соцмережі, новини чи різноманітні розважальні веб-сайти. 

Знаєте, якою є його найбільша перевага? Оскільки я спланував це наперед, мені не доводиться щоразу приймати це рішення. 

5. Скористайтесь силою післяобіднього сну

Дослідження показали, що короткий денний сон є чимось на зразок льодового комбайна для нашого мозку, адже він допомагає йому позбутись вcілякої погані, яка там накопичилась.

Науковці називають цей феномен теорією домоведення. Поки ми спимо, наш мозок руйнує деякі зв’язки між нейронами, щоб звільнити місце для нової інформації, яку ми почнемо накопичувати після пробудження. 

Якщо ви відчуваєте результати втоми від прийняття рішень, то короткотривалий сон допоможе вам перезапустити свій розум.  Ви не відновите сили до максимуму. Але ви з більшою імовірністю прийматимете вдалі рішення як мінімум впродовж певного часу.

Ця зайнятість має свою ціну. Що більше рішень ми повинні приймати, то більша імовірність ситуації, що ми станемо жертвою втоми від прийняття рішень. Для того, щоб приймати вдалі рішення, ми повинні дослухатися до наших думок, помічати, коли наша енергія майже вичерпалася, і відповідно діяти.

Розуміння того, як сила волі впливає на нашу здатність приймати рішення, може суттєво допомогти тоді, коли нам треба впевнитися, що ми робимо саме правильний, а не найпростіший вибір.

Оригінал — Jory MacKay
Адаптований переклад — Юля Петрів
Зображення — Unsplash

Текст
новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки