Як стати майстром у будь-якій справі максимально швидко

Але 1% щодня — це 3800% у рік. Це в 37 разів краще, ніж на початку року

18 Березня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Я ненавиджу вчитися.

Я хотів зрозуміти, як торгувати акціями і втратив свій будинок. Я хотів навчитися краще грати в шахи, і на одному з перших турнірів скинув всі фігури на підлогу і заплакав. Я хотів навчитися грати в покер і втратив близько $20 тисяч за перші десять ігор.

Я хотів дізнатися, як відкрити свій бізнес. Хотів більше дізнатися про інвестування. Навчитися програмувати, створювати телешоу, писати книги, розмовляти з великою аудиторією, робити гумористичні стендапи.

Коли я був дитиною, то хотів навчитися танцювати брейк-данс. Дізнатися, як цілуватися з дівчиною.

Хотів знову і знову. Кожен раз, коли закінчував плакати.

А потім я навчився вчитися.

1) Забудьте про правило 10000 годин

Це, розроблене Андерсом Еріксоном, правило стало популярним завдяки Малкольму Гладуеллу. Воно роками додавало мені зневіри, змушуючи думати, що мені потрібно 10000 годин, аби досягнути успіху в чомусь. Адже воно свідчить, що саме стільки годин «навмисної практики» необхідно для оволодіння якоюсь навичкою на рівні майстра.

Наприклад, у книжці «Генії та аутсайдери» Гладуелл пише (але Еріксон оскаржує це в своїй книзі «Максимум»), що Beatles набрали свої 10000 годин, граючи по 20 годин на день у стриптиз-клубах Німеччини, перш ніж записали свій перший альбом.

Моцарт відіграв на фортепіано 10000 годин до 12 років.

Історія за історією.

Тому я був пригніченим. Я і зараз пригнічений. Мені 50. Іноді мені здається, що для мене вже занадто пізно.

Мені подобається вчитися, лише якщо я можу бути одним із найкращих. Якщо я зможу розкрити весь свій потенціал.

Я помру після ще 10000 годин навчання.

Але тепер переконаний, що 10000 годин можна уникнути.

І ось як.

2) Плюс, мінус, дорівнює

Знайдіть наставників.

Наставник може бути реальним (хтось, хто хоче допомогти вам проаналізувати ваші помилки) або віртуальним (книги).

Обидва варіанти — і реальні, і віртуальні, — хороші.

У рік ви повинні прочитати 100 книг про те, що вас цікавить. Ви повинні подивитися 100 відео.

У нас є дзеркальні нейрони, які навчаються, коли ми спостерігаємо за наставниками або читаємо. І це наче ми завантажили їхні життя в наш мозок і їхній досвід, умовно кажучи, стає і нашим.

Наприклад, коли я хотів покращити своє вміння виступати перед публікою, то дивився відео з виступами найкращих ораторів перг ніж виступати.

Коли я брав участь у шахових турнірах, то намагався повторити ігри чемпіонів світу, щоб краще зрозуміти хід їхніх думок.

І після кожного програшу я розбирав гру з гросмейстером, якого найняв щоб потренуватися. Він створював такі ж позиції, в яких я програвав, і ми проводили матч за матчем, поки я не опанував нюанси.

Коли я хотів навчитися інвестуванню, то прочитав усі книги на цю тему, які зміг знайти, і поговорив із сотнею великих інвесторів.

Щоб підсилити ефект від книжок, записуйте «десять речей, які дізналися», відразу після прочитання. І майте на увазі, що ви в будь-якому випадку не запам’ятаєте більше однієї-двох із них.

Зараз я намагаюся навчитися робити комедійні стендапи. Для мене це важливо. Цей навик дається мені складніше за інші, яких я коли-небудь навчався.

Я займаюся цим другий рік поспіль. Переглядаю, здається, щодня по 20 відео. Знімаю себе на сцені 4-6 разів на тиждень. І читаю автобіографічні книжки про коміків.

На щастя, у мене є подкаст. Я запрошую хороших коміків і можу поставити їм будь-яке питання, яке мене цікавить.

Дорівнює

Це заслуговує на окремий пункт. Лише ця категорія коштує десь 4000 годин.

Знайдіть людей, які люблять те саме, що і ви, і розмовляйте з ними про вашу спільну пристрасть стільки, скільки можете.

Якщо ви однаково прагнете вивчити цей новий навик і шукаєте власний шлях, то вам вдасться побудувати співтовариство та вчитися разом.

Коли я вчився грати у покер, то ми з друзями порівнювали замітки по кожній складній комбінації, яку розігрували за вечір.

Коли вчився інвестувати, то спілкувався з друзями зі всіх сферах інвестування (торгівля, арбітраж, кількісний трейдинг тощо). Ми ділилися нотатками і швидко вчилися на досвіді один одного.

Чому не робити те ж саме з наставниками?

Тому що наставники настільки давно проходили через цей етап, що не завжди можуть розібратися в цих бур’янах так само, як ті, хто знаходиться з вами на одному рівні.

Мінус

Пояснюйте, що ви вивчаєте, поки ви це робите. На це є дві причини:

якщо ви не може пояснити щось просто, то вам потрібно в цьому краще розібратися. Мислення новачка.

люди, які перебувають на ще нижчому рівні у вивченні цієї навички, будуть ставити вам елементарні питання, і вам потрібно буде повторювати їх знову і знову. Це теж мислення новачка.

3) Мікронавички

Кожна навичка, яку варто освоїти, складається з десятків мікронавичок.

Наприклад, коли я почав свій перший успішний бізнес, у мене були деякі природні навички у продажах і технологіях (це був технологічний бізнес), але мені потрібно було опанувати ще безліч мікронавичок, щоб досягти успіху. Мені здавалося, ніби я вмираю і терплю невдачі майже щодня.

Ось деякі мікронавички у бізнесі: мистецтво продажу, управління командою, переговори, продаж і пітчинг, розробка продукту, стабільність і виконання продукту, мотивація, емоційна стабільність тощо.

Ці навички не пов’язані одна з одною. Переговори — це не те ж саме, що й продажі. Розробка продукту — це не те ж саме, що керівництво персоналом. Але щоб домогтися успіху, потрібно розвивати кожну навичку.

Мікронавички у шахах: відкриття, середина партії, ендшпіль, тактика, позиційна гра (яку теж можна розділити приблизно на 50 мікронавичок, також як і різні типи ендшпілів), атаки, захист, психологія і тд.

Мікронавички стендапу: симпатія, прихильність, робота з натовпом (20-50 різних типів натовпу), робота з мікрофоном, стимулювання глядачів, контроль над сценою і, нарешті, гумор, який включає в себе власне жарти, преамбули, сторітелінг і тд.

Чим би ви не цікавилися, складіть список мікронавичок. Подумайте, що вам добре вдається і що не дуже, а також як можна стати найкращим у кожній із них.

4) Провал

Незалежно від того, що ви візьметеся вивчати, ви помилитеся. Сильно помилитеся.

Уявіть перший день, коли ви граєте у шахи: вам може це подобатися, ви можете бути талановитими, впевненими у собі, але при цьому ви — цілковита катастрофа в порівнянні з будь-ким, хто має достатній досвід.

Те ж саме стосується бізнесу. Інвестування. Акторства. Мистецтва. Творчості. Всього, чого варто навчитися.

І невдача буде болючою.

Ніхто не хоче втрачати гроші під час гри у покер. Або в інвестиціях. Ніхто не хоче витратити місяці або роки на книгу, яку ніхто не прочитає.

Але, якщо ви щось любите і хочете повністю реалізувати свій потенціал, неминуча невдача розіб’є вам серце. Але ви потерпіть велику і жахливу невдачу, і вам буде здаватися, ніби ваш мозок і серце розірвані навпіл.

Але це хороша новина, тому що тепер ви можете вивчити свій провал. Ви можете звернутися до наставника (плюс) або соратника (так само), щоб зрозуміти, в який момент справа пішла не так.

Успіх не дасть вам такої можливості вчитися, тому що в цьому випадку складніше визначити, де були помилки (і це означає, що ви не використовуєте достатньо можливостей).

Рей Даліо, найбільший в історії керівник хедж-фондів, розповідав у моєму подкасті: «Біль + осмислення = прогрес».

Біль необхідна.

У випадку зі стендапом я завжди кажу «так» викликам. Показати номер у вагоні метро? Так. У понеділок увечері в заметіль для глядачів з Норвегії? Так. Вийти на сцену з температурою 38 градусів і захриплим голосом? Так.

Кілька тижнів тому я розмовляв з одним із найкращих коміків світу. Він сказав мені, що все ще знімає кожен свій вихід на сцену і продовжує вчитися.

Щороку, щомісяця він стає кращим, аніж був.

З бізнесом це складно, тому що бізнес може потребувати років. Але спробуйте використовувати міні-провали.

Випробуйте себе дедлайнами, киньте собі виклик по залученню клієнтів, по їх обслуговуванню тощо.

Подумайте, де ви можете зазнати невдачі, зробіть це, вивчіть, а потім повторіть.

5) Енергія

Цей елемент повинен був бути першим. Бо він найважливіший.

Без енергії ви не зможете вчитися.

Якщо ви недостатньо спите, то втома не дасть вам вчитися.

Якщо у вас важкі відносини, ваші думки будуть зайняті ними, і ви не зможете вчитися.

Якщо ви не працюєте над своїм творчим потенціалом, ви не зможете комбінувати ідеї та використовувати «секс ідей».

Якщо ви занадто стурбовані чимось, то витратите багато розумової енергії, турбуючись про майбутнє, замість того, щоб вчитися зараз.

Коли я розорився вчетверте або вп’яте, то мені нарешті довелося озирнутися і запитати: «Що я робив правильно щоразу, коли намагався заробити?» і «Що я робив неправильно?» Все це зводилося до:

Фізичного здоров’я: їсти, рухатися, спати;
Емоційного здоров’я: усунути ВСІХ токсичних людей зі свого життя;
Творчого здоров’я: записувати десять ідей щодня. Ідеї можуть бути присвячені чому завгодно;
Духовного здоров’я: зрозуміти, як боротися із занепокоєнням і жалем. Не намагатися контролювати речі, які ви не в силах контролювати.

Ці чотири речі дали мені стільки енергії, що, ймовірно, замінили ще 1000-2000 годин з тих самих 10000.

6) Правило 1%

Спробуйте покращувати те, що ви вивчаєте, хоча б на 1% щодня. Здається, це зовсім небагато. Всього один відсоток! Але 1% щодня — це 3800% у рік. Це в 37 разів краще, ніж на початку року.

У мене був друг, з яким я завжди грав у шахи. Він грав цілими днями. Але він не прочитав жодної книги про шахи і не вчився у когось іншого.

Він просто робив одні й ті ж ходи, одні й ті ж помилки матч за матчем. Я запитав його, чому він нічого не робить, щоби стати кращим?

Адже потрібно всього-на-всього робити кілька базових кроків щодня, щоби ставати кращим на 1%.

Він сказав: «Ах, я просто люблю грати». І це нормально.

Але він так і не навчився грати краще. Грати в шахи набагато приємніше (та й будь-яка інша справа набагато приємніша), коли ви стаєте кращим, коли ви вчитеся і можете оцінити тонкощі й нюанси.

Все це види мистецтва. У найбільших художників є свого роду «словник», в якому 100 000 прикладів зі сфери.

Використання цього словника приємне, тому що ви можете сильніше насолоджуватися видом мистецтва, досягти більшого успіху, отримати схвалення свого успіху, подружитеся з іншими, які також успішні, тому що ви говорите на їхній мові, але це вимагає щоденного поповнення «словника».

Подивіться, як інвестує Уоррен Баффет. Або як Боббі Фішер розігрує староіндійський захист. Або як Річард Прайор використовує свою унікальну мову. Або як Річард Бренсон створює й управляє 400 підприємствами.

Або випробуйте себе, переживаючи маленький провал кожного дня, щоб розширити свою зону комфорту.

1% щодня = 3800% у рік.

7) Робіть це

Ви не навчитеся краще грати в шахи, просто читаючи про це. Вам потрібно грати. І грати у стресових ситуаціях (наприклад, брати участь у турнірі).

Ви не можете стати кращим в бізнесі, просто прочитавши про Річарда Бренсона.

Вам потрібно відкрити свою справу (або попрацювати в стартап, або навіть у великій компанії і звернути увагу на їхні невеликі успіхи та невдачі).

Ви не можете стати класним коміком, просто переглядаючи відео. Ви повинні виходити на сцену. Щодня.

Щодня.

Оригінал — James Altucher
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — Unsplash

Текст
новини

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки