Змінити світ у два кліки

Змінити світ у два кліки

Про ґендерне співвідношення, жінок-експерток та ініціативу «Спитай жінку»

5 Січня 2016

Є речі невидимі та неочевидні. Силу мають ті, хто першими їх побачать, покажуть іншим та знайдуть розв’язок проблеми. Зайве й згадувати влучний жарт Генрі Форда: «Якби я спитав людей, чого вони хочуть, вони сказали б, що хочуть швидших коней».

Як живеться тим, котрі першими беруться до роботи в новій галузі та пропонують авто замість швидших коней, я нещодавно відчула на власній шкурі. Річ у тім, що мені випала честь долучитися до роботи з кодування майбутнього в рамках ініціативи «Спитай жінку». Цей проект реалізує НДІ за фінансової підтримки уряду Швеції.

У витоках проекту «Спитай жінку» лежать дані моніторингів, які свідчать, що в українських медіа не більш як 30% публікацій присвячені жінкам. Наприклад, у «The Ukrainians» я нарахувала 15 інтерв’ю з жінками. Всього на сайті є 53 лонгріди, за моїм підрахунком. Тобто 15 із 53, що становить 28%. Чи справедливою є така пропорція? Нагадаю, що жінок в Україні близько 54%.

Чому дзеркало українських ЗМІ дещо кривувате? Я не вірю в теорії змови та в свідомо погані наміри редакцій. Моя гіпотеза: в усьому винна інерція. Знову і знову по колу на ефіри ходять одні і ті ж «говорячі голови», одні і ті ж найочевидніші експерти постійно коментують щось у газетах, журналах і онлайн. Так з’являється ідея про «впізнаваних» і «рейтингових» експертів, які на подіумах телестудій мають вигляд параду костюмів. Костюми ж настільки повторювані, що іноді вже й не впізнаєш, який саме канал дивишся.

Я переконана, що Євромайдан створив попит на нові обличчя та нових героїв і героїнь. Це та шпаринка, крізь яку в медіа нарешті можуть просочитися нові мовці. Насправді вони вже тут — їх треба лише трохи підтримати, зробивши видимими. Важливою частиною роботи є саме активізація ширшої жіночої участі.

«Ну і де я вам візьму жінок-експерток? Їх просто нема!» — зауважить уявний випусковий редактор. Але вони є, просто вони невидимі в публічному просторі. Саме тому ініціатива «Спитай жінку» має на меті створити базу даних із можливістю легко сконтактувати з фахівчинями багатьох галузей.

Як це працює? Будь-хто може заповнити анкету та запропонувати до бази даних експертку, якій довіряє (або себе саму). Заповнена форма потрапляє у чорнову таблицю даних — нині там є майже 300 експерток. І їх ставатиме більше.

Уже представлені галузі — PR, політологія, археологія, спорт, право, доброчинність, освіта, державне управління, економіка, паливно-енергетичний комплекс, охорона здоров’я, волонтерство, дипломатія, правозахисна робота, менеджмент культури, соціологія, охорона довкілля, податкова система, краудфандинг, сільське господарство, IT, армія і ще чимало інших.

Легко помітити, наскільки цей спектр ширший за «традиційні» жіночі експертні ролі — світське життя, виховання дітей, краса та здоров’я, поза якими жінок зустрінеш украй рідко.

Наприкінці зими отримані заявки опрацюють, з експертками зв’яжуться та отримають згоду на присутність у базі. Ніхто не роздаватиме нічиїх номерів телефонів та інших персональних даних без дозволу. Натомість команда ініціативи «Спитай жінку» уточнить контактний мейл, за яким журналісти зможуть спілкуватися з наявними у базі фахівчинями.

У результаті отримаємо базу даних із зручними картками, якими легко користуватися, ранжуючи їх за регіоном і/або галуззю знань. Ця база буде безкоштовною та доступною для всіх охочих на сайті кампанії «Повага».

Уся процедура заповнення анкети — це кілька вписаних у поля слів і клік на функції «надіслати».

Робота у «Громадському радіо» навчила мене, що маленькі кроки ведуть до великих змін. Одна заповнена анкета в ініціативі «Спитай жінку» сьогодні — це справедливіше суспільство завтра. Наприклад, справедливіше висвітлення життя сучасної України, де жінки — це щонайменше 50% успіху країни.

→ Фото авторки — Дмитро Ларін / Головне фото — Джерело 

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки