[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Ми живемо в епоху необмежених можливостей.
Ніколи раніше ми не спостерігали такого швидкого зростання кількості молодих підприємців, які працюють на себе. Від розробників додатків до письменників-фрілансерів, бізнес-консультантів, креативних продюсерів, засновників стартапів – зараз вистачає людей, які готові ризикувати задля втілення власних мрій та кар’єрних амбіцій.
А чому б і ні? Кожного дня підприємці перетворюють свої маленькі організації на величезні компанії.
Але, не зважаючи на такі оптимістичні прогнози, більшість потенційних власників бізнесу, як і раніше, стають жертвами страху перетворити свою ідею на реальність.
Нещодавно проведене Університетом Бентлі дослідження показало, що більш як 66% молодих людей віком від 18 до 34 років виявили бажання започаткувати власний бізнес. Але станом на 2013 рік лише 3,6% компаній перебували у власності осіб віком до 30-ти.
І йдеться не про брак таланту чи відсутність освіти.
Вільний доступ до безкоштовних і недорогих освітніх інтернет-ресурсів на зразок CreativeLive, Skillshare чи General Assembly допоміг різко скоротити тривалість навчання і подолати бар’єри для виходу на ринок у багатьох індустріях. За допомогою доступних навчальних онлайн-програм можна підібрати безліч нових оптимальних концептів і напрацювати необхідні навички.
Все залежить від бажання. За останні кілька років я пройшов шлях від першого провального бізнесу до фрілансера, який започаткував чотири успішні компанії, — і це при тому, що працював full-time.
З огляду на свій досвід, я виокремив би три загальні причини, через які люди не наважуються розпочати власну справу:
— Недостатня впевненість у собі.
— Нестача необхідних ресурсів.
— І найчастіше — відсутність мотивації.
Розпочати власну справу, продовжуючи працювати повний робочий день, важко. Але є певні переваги, які ви втрачаєте, коли залишаєте роботу задля просування власної бізнес-ідеї.
З-поміж усього іншого слід зазначити, що, працюючи на роботі, ви маєте стабільний прибуток, який можете витрачати на розвиток своєї справи.
Але перш ніж зробити рішучий крок, ви повинні розробити надійний план.
Ось мої 10 кроків, які раджу зробити для того, щоб відкрити власну справу, при цьому працюючи на full-time роботі:
1. Скоротіть кількість видів вашої щоденної діяльності та зобов’язань
Це буде непросто.
Вам доведеться увесь час приймати жорсткі рішення, а ваші стосунки з колегами можуть стати доволі напруженими.
Складіть перелік усіх видів діяльності та зобов’язань на тиждень, вказавши кількість часу, яку ви щодня витрачаєте на них. Зверніть увагу на ті, в яких можете зменшити власну участь, чітко поясніть, що змушені вдатися до таких кроків, щоби зосередитися на новому проекті, який для вас дуже важливий.
Потім починайте відмовлятися від дрібних занять, які забирають багато вашого часу: перегляд телепрограм, відеоігри, інтернет-серфінг, Facebook, Instagram тощо. Що більше часу ви зможете вивільнити, то швидше побачите результати.
2. Чітко визначте власні сильні сторони та інтереси
Якими вміннями ви повинні володіти, щоб успішно реалізувати свою бізнес-ідею?
Дуже ймовірно, ви вже опанували більшість навичок, які необхідні для реалізації вашої ідеї. Якщо ні, то перед вами постане нелегкий вибір: витратити час на навчання чи витратити гроші на фахівця, який допоможе вам із вирішенням питань, що перебувають не у зоні вашої компетенції.
Якщо ви хочете стати успішним підприємцем, вам потрібно визначити ваші сильні та слабкі місця, щоб зрозуміти, чи зможете ви подолати жорстку конкуренцію. Пам’ятайте, якщо ви відчуваєте брак певних навичок, то це не катастрофа. Зараз є безліч талановитих фрілансерів, які готові працювати з вами.
3. Провалідуйте свою бізнес-ідею
Коли журналісти Fortune запитали засновників стартапів, які зазнали поразки, про причину невдачі, то виявилося, що головною проблемою була відсутність ринкової потреби в їхньому продукті (така ситуація спричинила крах майже половини компаній, які брали участь у опитуванні).
На початкових етапах планування вам необхідно знайти підтвердження того, що на ваш продукт буде попит. Тобто що ви зможете залучити реальних платоспроможних клієнтів. Засновник «Basecamp» Джейсон Фрід колись писав: «Єдиним реальним доказом успішності вашого продукту можуть бути лише гроші, витрачені покупцями на придбання цього товару. Це єдине, що має значення».
Дуже часто ми хочемо вважати, що мали рацію, і переконані в тому, що наші ідеї — завжди чудові. Але, на жаль, наші бізнес-концепції та ідеї продуктів часто не надто продумані, корисні чи досліджені.
Вибудовуючи концепцію розвитку свого продукту, опираючись на дослідження потреб вашої цільової аудиторії, вам поступово вдасться знайти рішення, яке гарантовано задовольнить їхні потреби. І ви зможете розвиватися далі.
4. Створіть конкурентну перевагу
Вам потрібно розробити свій продукт так, аби він мав якусь унікальну перевагу в порівнянні з продуктами ваших конкурентів. Це дасть змогу вашому бізнесу генерувати більше продажів або прибутку, а також отримувати більше клієнтів.
Ви можете цього досягти через ефективно побудовану структуру витрат, особливу пропозицію, мережу збуту, стратегічні зв’язки, клієнтську підтримку чи будь-що інше.
Тут важливо бути чесним із собою. Того, що ваш бізнес чесний і ви задовольняєте потреби частини ринку, недостатньо. Ви повинні зробити так, щоби він кардинально відрізнявся від тих бізнесів, які вже існують.
5. Ставте перед собою чіткі, вимірювані та реалістичні цілі
Не поставивши перед собою цілей та не визначивши дедлайнів, ви витратите занадто багато часу на підготовку до втілення тієї чи іншої ідеї. Ставлення щоденних, щотижневих та щомісячних цілей працює найкраще. Постійна підзвітність допомагає вам дотримуватися як короткострокових, так і довгострокових цілей.
Спочатку ваші щоденні цілі, швидше за все, схожі на невеликі виграші чи список справ або речей, які вам треба зробити, але згодом вони перетворюються на гігантські прориви, що привели вас впритул до запуску вашої бізнес-ідеї.
6. Створіть «дорожню карту»
Одна річ — ставити цілі, та зовсім інша — визначити, як саме ви збираєтеся потрапити в точку B, C, D і за їхні межі. На цьому етапі вам потрібно бути особливо активними та регулярно адаптуватися до змін, що виникатимуть.
Ніхто не може запустити вашого бізнесу за вас, але ви не будете в змозі зробити це самотужки.
Ваша здатність вирішувати проблеми та долати перешкоди вплине на рівень успішності вашої справи.
7. Нехай фахівці виконують те, що вам вдається найменше
Тут йдеться перш за все про фокусування.
Спробуйте делегувати виконання всіх можливих, на ваш розсуд, видів діяльності іншим фахівцям. Зрозуміло, що вам не хочеться, аби хтось інший думав про цілі вашої компанії, малював «дорожню карту» та розповідав вам про те, який вигляд повинен мати ваш продукт або послуга.
Вам слід робити тільки те, що вам вдається найкраще.
«Зосередьтеся на своїх сильних сторонах, а не на слабких… На своїх силах, а не проблемах», — Пол Меєрс.
Звичайно, було б чудово, якби ви могли розробити власний веб-сайт, аби протестувати свою ідею. Але якщо ви не маєте навичок розробки, то вам доведеться витратити декілька місяців тільки на те, аби зрозуміти лише основне.
8. Активно шукайте об’єктивний зворотний зв’язок
Ваша мета полягає у створенні продукту або послуги, яка матиме попит серед людей. Тому важливо знайти об’єктивний зовнішній зворотний зв’язок, аби переконатися, що ви робите те, що справді має цінність для користувачів.
Робіть це щодня і ніколи не зупиняйтеся.
Щоб отримати чесні відгуки, вам слід поспілкуватися із людьми, яких ви знаєте і думці яких можете довіряти. З цією метою я користуюся відгуками близького оточення моїх друзів та кількох підприємців, з якими постійно підтримую зв’язок.
Також можна шукати фідбек у тематичних Facebook- та LinkedIn-групах, на Reddit, HackerNews, ProductHunt, GrowthHackers і т. ін.
9. Не стирайте кордонів між роботою і своїм бізнесом
Вам може здатися привабливою ідея створити «кращу версію» компанії, де ви працюєте, але якщо ваш роботодавець не пропустив кількох важливих уроків у процесі побудови власного бізнесу, то, ймовірно, що у вашому контракті чітко визначено, що ви не будете робити цього.
На додаток до всього, це невдала практика, що здатна зруйнувати багато відносин, які одного дня можуть стати вам у пригоді.
Саме тому найкращими є ті бізнес-ідеї, які підвищують продуктивність вашої праці, а також дають вам змогу продовжувати вдосконалювати свої сильні сторони за межами офісу. Але якщо ви підписали угоду про нерозголошення, про неможливість співпраці із конкурентами чи щось схоже, то вам краще отримати приватну консультацію у адвоката.
Це очевидно, але не слід працювати над власними проектами у робочий час. Вам також необхідно утриматися від використання ресурсів компанії для своєї справи, незалежно від того, наскільки спокусливо це може бути. Тут йдеться також і про заборону використання робочого комп’ютера, онлайн-інструментів, програмного забезпечення, передплат, ноутбуків або допомогу інших співробітників під час робочого дня.
10. Досягніть критичного рівня, перш ніж залишити роботу
Не зрозумійте мене неправильно. Я вважаю, що варто робити тільки те, що цікавить, і витрачати на це 100% своєї енергії.
Але для того, аби переконатися у цінності своєї ідеї, я повинен витратити чимало часу на тестування, дослідження ринку, попиту тощо.
А ще вам потрібен буде час на те, аби добре обдумати своє рішення, порадитися з досвідченими людьми та поглянути на власну справу з іншого кута.
Починати бізнес, працюючи повний робочий день, безперечно, важко. Але можливо. В цьому світі існує стільки ж шляхів підприємництва, скільки і самих підприємців. Проаналізувавши й дослідивши їхній досвід, ви станете хорошим керівником своєї компанії. Тільки уявіть собі це дивовижне відчуття.
Оригінал — Ryan Robinson
Адаптований переклад — Лілія Лаврук
Зображення — Li Yang