[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Марк завжди був одним з найкращих учнів у класі. Його кар’єру можна вважати непоганою, але коли Марк гортає Facebook, то бачить, що однокласники, які навчалися гірше, досягли більшого. Те ж саме відбувається і зараз: деякі колеги вже давно випередили його. Часом він ставить собі запитання: «Що ж я роблю не так?»
Знайомий сюжет? Можливо, ви самі є в подібній ситуації або маєте співробітника чи близьку людина зі схожою проблемою.
Інтелект — це, безсумнівно, величезна перевага, але його недостатньо. Часом інтелектуально обдаровані люди не досягають усього, чого хочуть, бо заважають самі собі. Якщо ви опинилися в такій ситуації, ми маємо для вас гарну звістку: коли ви зрозумієте свої недоліки, ви зможете їх виправити. Ось п’ять проблем, з якими зазвичай мають справу розумні люди.
1. Розумні люди часом недооцінюють такої навички, як вміння вибудовувати стосунки. Дуже розумні люди іноді вважають, що завдяки їхньому інтелекту успіх є неминучим. Але вони в цей час не розуміють важливості інших навичок. Наприклад, людина, якій важко вдається дипломатія на робочому місці, може списувати її з рахунків як дратівливий чинник. Також люди з високим рівнем інтелекту можуть вважати комунікабельність обов’язковою рисою секретаря, а не керівника. Через це вони не витрачають часу і сил на розвиток подібних навичок.
Такі погляди з’являються не просто так. Більшість людей має природне бажання досягти успіху завдяки своїм сильним сторонам і уникати роздумів на теми, у яких вони не надто обізнані. Тямущі діти зазвичай ще в ранньому віці переконуються, що їхній інтелект цінують. Вони ростуть і бачать, які вони розумні. Під час навчання в школі такі діти досягають успіху легше, ніж їхні однокласники. Зрозуміло, чому, стаючи дорослими, вони продовжують основну увагу приділяти інтелекту.
Але зазвичай для руху кар’єрною драбиною потрібен не лише інтелект. Якщо ви зосереджені на своїх найсильніших сторонах і не намагаєтеся посилити слабкі, ви собі шкодите.
Рішення. Використовуйте свої сильні сторони, щоб подолати слабкі. Якщо ви вмієте добре вчитися, то опануйте ті навички, яких не маєте від природи. Не потрібно змінювати себе. Вам просто потрібен план і конструктивний підхід. Наприклад, оберіть три конкретних моделі дипломатичної поведінки на роботі, які допоможуть вам досягти успіху в цій галузі.
2. Дуже розумних людей може дратувати командна робота. Якщо людина схоплює на льоту й має високі вимоги до своєї роботи, їй важко працювати з людьми, що потребують більше часу на обробку інформації і засвоєння ідей. Якщо людина в школі відчула, що не може розвиватися швидше через менш розумних однокласників, роздратування від командної роботи виникає досить рано. Пригадайте, як ви виконували значну частину роботи в групових проектах або як вас лаяли за те, що ви мріяли на уроці, бо він для вас тягнувся дуже повільно? Схожі ситуації можуть виникати в дорослому житті. Якщо в дитинстві людина була емоційно вразлива, у дорослому віці вона може неадекватно реагувати, коли наступають на хворе місце.
Крім того, розумним людям, особливо схильним до перфекціонізму, іноді важко делегувати завдання, адже вони вважають, що можуть виконати їх краще (незалежно від того, чи є це так насправді).
Рішення. Будьте поблажливі до своїх внутрішніх реакцій і спробуйте зрозуміти їхні причини. Вчіться щиро цінувати різноманіття мислення інших учасників команди.
3. Розумні люди часто пов’язують з інтелектом значну частину самоповаги. Це може зменшувати їхню життєстійкість і змушує уникати певних ситуацій. Якщо значна частина вашої самоповаги залежить від інтелекту, вам нелегко опинятися в ситуаціях, коли у броні виявляються діри. А такі ситуації виникають під час роботи з людьми, які є кваліфікованішими та розумнішими, ніж ви. Таке стається, коли вас критикують. Або в ситуації, коли ви берете на себе ризик і зазнаєте невдачі. Будь-яка ситуація, в якій ви відчуваєте себе недостатньо розумними, здається вам загрозливою. Розумна людина може навіть прагнути уникати подібних ситуацій, що, зрештою, стримує її розвиток.
Рішення. Об’єктивно погляньте на переваги роботи з людьми, які до певної міри розумніші, ніж ви. Правильна стратегія — оточити себе розумними людьми. Адже одна голова — добре, а дві — краще. Розвивайте стосунки з людьми, які можуть дати вам корисний і конструктивний зворотний зв’язок. Якщо ви навчитеся сприймати критику від людей, які вірять у ваші таланти та здібності, розвиватися стане легше.
4. Розумним людям швидко стає нудно. Бути розумним — це не те ж саме, що й бути допитливим. Але якщо ви поєднуєте в собі обидві якості, то можете спостерігати за собою те, що вам швидко стає нудно постійно роботи щось однакове. Часом причина успіху на робочому місці криється у творчому підході, але в інших випадках, щоб стати вузьким фахівцем, треба постійно виконувати набір певних дій. Якщо ви розумні, допитливі й любите вчитися, то часто швидко втрачаєте інтерес до того, у чому вже розібралися. Вам нудно виконувати монотонну роботу, бо ви хотіли б постійно вчитися новому.
Рішення. Спробуйте поглянути на ситуацію з боку й зрозуміти, коли варто перетерпіти нудьгу заради легкої перемоги й успіху в цілому. Замість того, щоб вносити принципові зміни у своє робоче життя, визначте, які короткі періоди нудьги (кілька хвилин або годин) можуть значно посприяти вашому успіху. Наприклад, п’ять годин на тиждень можна присвятити монотонній, але прибутковій діяльності. Також переконайтеся, що у вас є достатньо можливостей компенсувати цю необхідність нудного часу навчанням в різних сферах життя (роботі, хобі, фітнесі, самопізнанні).
5. Розумні люди іноді вважають глибокі роздуми розв’язанням всіх проблем. Здібні люди звикли домагатися успіху за допомогою розумових навичок, але часто випускають з уваги ситуації, коли інший підхід буде вигіднішим. Наприклад, розумна людина може обмірковувати кожну ситуацію занадто глибоко (проводити зайві дослідження з кожного рішення й весь час подумки повертатися до кожної помилки), коли інший підхід до помилок був би кориснішим.
Рішення. Звертайте увагу на те, чи не стали ваші роздуми на ту чи іншу тему хворими і нав’язливими. Подумайте, чи не приведуть вас до успіху інші стратегії. Експериментуйте. Робіть перерви, щоб зрушити з місця. Дозвольте собі вчитися в дії, а не у виснажливих дослідженнях. Збільшуйте свій набір навичок шляхом генерування нових ідей. Не ставайте людиною, якій усі проблеми здаються цвяхами, бо ваш єдиний інструмент — молоток. Зрештою, якщо ви помічаєте, що весь час подумки повертаєтеся до неприємної ситуації, зупиняйте себе, зануртеся на кілька хвилин у цікаве для вас заняття, наприклад, в складання пазлів. Ця стратегія може напрочуд ефективно компенсувати негативні думки.
Яка з цих п’яти ситуацій здається вам найбільш знайомою? Спробуйте розставити їх в порядку важливості для себе. Може бути, у вас є колеги або знайомі, які потрапляють в схожі пастки? Спробуйте позбутися почуття сорому або засудження — вони не потрібні й шкідливі для подолання цих звичок. Пам’ятайте, навіть від глибоко укорінених моделей поведінки можна позбутися, якщо застосувати один з перерахованих вище способів.
Оригінал — Alice Boyes
Адаптований переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com