[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]
Наш мозок — складна річ. У лівій півкулі мозку міститься наша активна свідомість, це його «наукова» частина, яка визначає значення символів і мови, намагаючись відповісти на питання «як» і «чому».
Ми намагаємося дати визначення своїм думкам і досвіду з допомогою логіки — так ми відчуваємо, що контролюємо себе й навколишній світ.
Права півкуля відповідає за розумовий процес і творчість. Вона формує значення предметів і явищ, що нас оточують, за допомогою емоцій, почуттів і відчуттів. Права півкуля сприймає життя саме в цей момент і допомагає нам реагувати на нього.
У 2011 році в журналі Thinking and Reasoning опублікували результати дослідження про те, як час доби впливає на наші розумові процеси й здатність вирішувати проблеми. Учасники експерименту мали відповісти, у який час доби вони найпродуктивніші, а потім вирішити завдання на аналітичне та інтуїтивне мислення в різні години.
З’ясувалося, що другий тип завдань простіше вирішувати ввечері, коли стає менше світла й наше тіло починає готуватися до відпочинку. Через це активніше працює права півкуля мозку, яка й посилає нам креативні імпульси.
Як управляти креативністю
Уночі права півкуля закидає вас запаморочливими ідеями. Ви з нетерпінням чекаєте ранку, щоб за них взятися.
Але коли ви прокидаєтеся, активується ліва півкуля і закидає вас сумнівами.
«А чи можу я собі це дозволити?».
«Взагалі-то до кінця тижня ще треба зробити звіт».
«А як я буду оплачувати квартиру?».
Ліва півкуля намагається тримати нас в реальності, щоб ми не занурилися в глибини екзистенціальної кризи.
Подолайте свої страхи
Коли я вперше виявив у себе талант до поезії, то не був певен, що знаю, як саме потрібно складати слова, щоб написати щось значуще. Я робив нотатки на телефоні у різний час. Пізніше я повертався до них і намагався зібрати їх в щось ціле.
Мені було страшно показувати свою творчість світу. Багатьох з нас стримує страх. Ми хочемо творити — творчість дає нам свободу і задоволення. Та страх помилитися нас зупиняє. А якщо світ не сприйме мого творчого бачення або воно буде недостатньо хорошим порівняно з чужими ідеями?
Щоб подолати страх, вам потрібно з’ясувати для себе три речі.
Чого саме ви боїтеся?
Що викликає страх?
Що найгірше може з вами трапитися?
Ці питання можуть здатися очевидними, але вони допомогли мені краще пізнати себе. Не бійтеся поглянути своєму страху в очі. Коли я усвідомив, що гіршим результатом буде відмова й втрата мотивації, я зрозумів, що мені просто потрібно навчитися ігнорувати критиків.
Вчіться на помилках
Японське прислів’я говорить: «Впадеш сім разів, встанеш — вісім». Що більше ми помиляємося, то сильніше ми розвиваємося, вчимося й адаптуємося до оточення.
Згідно з твердженням гарвардської дослідниці Шеллі Карсон, у кожного з нас є «внутрішній фільтр», який обробляє наші думки. Якщо ми маємо завищені амбіції, то креативні ідеї навіть не потрапляють до свідомості — ми заздалегідь їх відкидаємо.
Для розкриття свого творчого потенціалу Карсон радить більше звертатися до лівої півкулі й пам’ятати, що геніальні ідеї з’явилися із задумів, що здавалися абсолютно безглуздими.
Дозвольте вашим думкам блукати
Коли я відчуваю, що не можу зібратися з думками, то вдаюся до інших справ: роблю зарядку, малюю, готую або читаю.
Згідно з дослідженнями нейровченого Венді Сузукі, фізичні тренування не тільки зміцнюють м’язи й здоров’я, а й позитивно впливають на креативність та пам’ять.
Тому дозвольте ідеям, які прийшли до вас посеред ночі, перетворитися на щось прекрасне. Вашому мозку потрібно лише трохи мотивації. Цікавтеся й постійно дізнавайтеся нове — чи то академічні знання, чи то інформація про те, як стимулювати креативність.
Оригінал — Anup Sohanta
Адаптований переклад — Віра Курико
Зображення — unplash.com