Як створити щось видатне

Як створити щось видатне

Як лінощі мозку заважають вигадувати творчі рішення і як це обійти

21 Лютого 2019

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Джеймс Ван Дер Бік грає в одному з епізодів «Кімнати 104» на HBO. Нині показують середину першого сезону, але серіал виявився настільки успішним, що HBO вже готує другий сезон.

Це цікаве шоу, тому що дія кожної серії відбувається в готельному номері. В одному й тому ж готельному номері знову і знову, знову і знову. Ця кімната — нецікава. Коли команда дизайнерів звернулася до Марка Дюпласа, творця шоу, з безліччю ідей про те, який вигляд може мати номер, Марк відкинув усі.

«Ні, я хочу, щоби номер був настільки безликим, наскільки це можливо».

То як же Марк Дюплас створив таке цікаве й успішне шоу з обмеженою палітрою?

Наш мозок ледачий — тобто він чудово дає собі раду зі збереженням енергії.

Він еволюціонував, щоби зберегти свіжість, необхідну для боротьби з новими речами в нашому середовищі, які потенційно змінюють життя. Тому ми насолоджуємося й запам’ятовуємо деталі кожного нового місця, яке відвідуємо, але повторні візити стають нудними. Вони починають зливатися в шаблон.

Також ми вигадуємо ідеї. Томас Уорд, професор психології з Університету Алабами, запропонував назвати модель, з допомогою якої ми вигадуємо нові ідеї, рухом шляхом найменшого опору. Коли ми генеруємо нові ідеї, ми часто починаємо з речей, категорій та прикладів того, що ми вже знаємо, адже так простіше.

Однак Пейдж Моро, професорка маркетингу в бізнес-школі Університету Вісконсіна, вирішила з’ясувати, чи можемо ми зійти з цього шляху і стати креативнішими.

В одному з її досліджень учасники розробляли дитячу іграшку, використовуючи 20 можливих об’єктів. Трюк був у тому, що одна група учасників могла сама вибрати 5 з цих об’єктів, а інший довелося використовувати 5 об’єктів, обраних для них заздалегідь.

Група, для якої предмети були обрані, виявилася трохи креативнішою, ніж люди, які обирали самостійно.

Потім ввели ще одне обмеження. Деяким учасникам дозволили використовувати кілька з п’яти об’єктів, а інших попросили використовувати всі 5.

Й ось тоді це стало дійсно цікаво. Люди, які використовували обрані для них предмети й мали застосувати всі 5 з них, були креативнішими.

Іншими словами, що більше обмежень мали люди, то вигадливішими вони були. Обмеження збивали їх зі торованого шляху з менш творчими і знайомими рішеннями.

Я неодноразово намагався знайти телесеріал, який зміг би підтримувати в мені інтерес. Занадто багато всього схожого між собою. Група друзів у їхніх квартирах. Супергерої, що борються з мега-босом.

Учора я вимкнув телевізор, коли сцена на екрані стала нагадувати стандартний сюжет: «Герой скептично ставиться до проблеми й хоче піти. Йому потрібно, щоб інші персонажі його переконували».

Але «Кімната 104» привернула багато уваги. Чому? Це обмеження. Той факт, що весь серіал відбувається в цій одній порожній кімнаті, допомагає команді творців зійти зі шляху найменшого опору.

І це не єдине обмеження. Джеймс Ван Дер Бік знявся тільки в одному епізоді, тому що номер у кожному епізоді залишається тим самим, але все інше змінюється. Новий акторський склад. Нова ера. Навіть новий жанр. Одна серія — це жахи, інша — комедія, ще одна — мелодрама. Я навіть не можу сказати вам, у якому жанрі знімався Джеймс, оскільки він змінюється під час епізоду.

Марк Дюплас, зрозумів він це чи ні, намацав те, що відкрила Пейдж Моро. Додавши ці додаткові обмеження в серіал, він змусив усіх відмовитися від легких творчих шляхів, щоби нарешті створити щось цікаве й оригінальне.

Отже, наступного разу, коли зіштовхнетеся з недоліком варіантів, просто пам’ятайте, що більший вибір — насправді формула для нудного і вже зробленого. Оберіть обмеження для свого вибору. Заженіть себе в рамки. І ви зможете звернути зі шляху ледачого мислення і створити щось видатне.

Оригінал — Nathan Kontny
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

 

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки