img

Як створити щось видатне

21.02.2019 The Ukrainians

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Джеймс Ван Дер Бік грає в одному з епізодів «Кімнати 104» на HBO. Нині показують середину першого сезону, але серіал виявився настільки успішним, що HBO вже готує другий сезон.

Це цікаве шоу, тому що дія кожної серії відбувається в готельному номері. В одному й тому ж готельному номері знову і знову, знову і знову. Ця кімната — нецікава. Коли команда дизайнерів звернулася до Марка Дюпласа, творця шоу, з безліччю ідей про те, який вигляд може мати номер, Марк відкинув усі.

«Ні, я хочу, щоби номер був настільки безликим, наскільки це можливо».

То як же Марк Дюплас створив таке цікаве й успішне шоу з обмеженою палітрою?

Наш мозок ледачий — тобто він чудово дає собі раду зі збереженням енергії.

Він еволюціонував, щоби зберегти свіжість, необхідну для боротьби з новими речами в нашому середовищі, які потенційно змінюють життя. Тому ми насолоджуємося й запам’ятовуємо деталі кожного нового місця, яке відвідуємо, але повторні візити стають нудними. Вони починають зливатися в шаблон.

Також ми вигадуємо ідеї. Томас Уорд, професор психології з Університету Алабами, запропонував назвати модель, з допомогою якої ми вигадуємо нові ідеї, рухом шляхом найменшого опору. Коли ми генеруємо нові ідеї, ми часто починаємо з речей, категорій та прикладів того, що ми вже знаємо, адже так простіше.

Однак Пейдж Моро, професорка маркетингу в бізнес-школі Університету Вісконсіна, вирішила з’ясувати, чи можемо ми зійти з цього шляху і стати креативнішими.

В одному з її досліджень учасники розробляли дитячу іграшку, використовуючи 20 можливих об’єктів. Трюк був у тому, що одна група учасників могла сама вибрати 5 з цих об’єктів, а інший довелося використовувати 5 об’єктів, обраних для них заздалегідь.

Група, для якої предмети були обрані, виявилася трохи креативнішою, ніж люди, які обирали самостійно.

Потім ввели ще одне обмеження. Деяким учасникам дозволили використовувати кілька з п’яти об’єктів, а інших попросили використовувати всі 5.

Й ось тоді це стало дійсно цікаво. Люди, які використовували обрані для них предмети й мали застосувати всі 5 з них, були креативнішими.

Іншими словами, що більше обмежень мали люди, то вигадливішими вони були. Обмеження збивали їх зі торованого шляху з менш творчими і знайомими рішеннями.

Я неодноразово намагався знайти телесеріал, який зміг би підтримувати в мені інтерес. Занадто багато всього схожого між собою. Група друзів у їхніх квартирах. Супергерої, що борються з мега-босом.

Учора я вимкнув телевізор, коли сцена на екрані стала нагадувати стандартний сюжет: «Герой скептично ставиться до проблеми й хоче піти. Йому потрібно, щоб інші персонажі його переконували».

Але «Кімната 104» привернула багато уваги. Чому? Це обмеження. Той факт, що весь серіал відбувається в цій одній порожній кімнаті, допомагає команді творців зійти зі шляху найменшого опору.

І це не єдине обмеження. Джеймс Ван Дер Бік знявся тільки в одному епізоді, тому що номер у кожному епізоді залишається тим самим, але все інше змінюється. Новий акторський склад. Нова ера. Навіть новий жанр. Одна серія — це жахи, інша — комедія, ще одна — мелодрама. Я навіть не можу сказати вам, у якому жанрі знімався Джеймс, оскільки він змінюється під час епізоду.

Марк Дюплас, зрозумів він це чи ні, намацав те, що відкрила Пейдж Моро. Додавши ці додаткові обмеження в серіал, він змусив усіх відмовитися від легких творчих шляхів, щоби нарешті створити щось цікаве й оригінальне.

Отже, наступного разу, коли зіштовхнетеся з недоліком варіантів, просто пам’ятайте, що більший вибір — насправді формула для нудного і вже зробленого. Оберіть обмеження для свого вибору. Заженіть себе в рамки. І ви зможете звернути зі шляху ледачого мислення і створити щось видатне.

Оригінал — Nathan Kontny
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

The Ukrainians

Текст The Ukrainians

Схожі публікації

124 10

Гігієна тексту: 7 правил ділового листування

Автори бестселера «Пиши, скорочуй» – про те, як писати листи й відповідати на них

05.12.2018 The Ukrainians
102 4

Чому успішні люди витрачають десять годин щотижня на роздуми

Завантаженість роботою — не завжди показник якості

20.01.2019 The Ukrainians
350 3

Три способи зробити те, на що немає бажання та сили

Як нарешті зробити те, чого робити ви не хочете

23.01.2019 The Ukrainians

Популярні публікації

29213 5

7 відмінностей між професіоналами й аматорами

Письменник і підприємець Джеф Гоінз про аматорів і професіоналів
07.12.2016 The Ukrainians
40026 7

Марина В’язовська

Українська дослідниця, яка розв’язала математичну задачу століть
03.11.2016 Олег Фея
34602 11

Анна Петрова

Розмова із молодою підприємицею, засновниця та генеральною директоркою Startup Ukraine
02.07.2014 Юліана Паранько

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати