У грудні видавництво «Меридіан Черновіц» опублікує новий роман українського письменника Юрія Андруховича «Радіо Ніч». За словами літературного редактора книжки Олександра Бойченка, це «найгостросюжетніший, а водночас найліричніший твір автора. Простір, у якому авантюрний роман зустрічається з фентезі, а Девід Бові – з мандрівними музикантами Середньовіччя».
Ідея написати подібну книжку з’явилась давно. «У 2005 році у мене було інтерв’ю у Варшаві на студентській FM-радіостанції, – розповідає Юрій Андрухович. – Серед іншого, в них було таке питання: «Уяви собі, що ти перестанеш писати, чим тоді будеш займатися?». Я відповів, що в такому разі хотів би заснувати власну радіостанцію, винятково нічну. Я не буду спати вночі, крутитиму в ефірі свою улюблену музику і щось розповідатиму. Й оскільки надаю перевагу мінорній музиці, то звідси й назва радіостанції – «Радіо Смуток». На цьому історія завершилась, аж поки я не пригадав цього епізоду наприкінці 2017-го року, коли очікував виходу роману «Коханці Юстиції». Тоді й вирішив, що наступний твір буде називатися «Радіо Смуток» і там буде герой, який має свою нічну радіостанцію. Це був той рідкісний момент, коли я ще не дочекався виходу попереднього роману, а вже захотілося починати новий. Згодом, щоправда, його назву довелося змінити».
В оформленні обкладинки використано картину Влода Костирка «Перепочинок під час утечі в Єгипет» (2020). На звороті книжки ви знайдете QR-код, за яким отримаєте доступ до музичної програми «Rotsky’s List – Список Ротського». Рекомендовано для нічого слухання.
Як і в «реальній дійсності», ще одна революція зазнала поразки. Можливо, тому, що втратила свого загадкового лідера. Йосип Ротський (не плутати ні з Йосіфом Бродським, ні з Йозефом Ротом), музичний герой барикад, змушений хоч кудись утікати, приміряючи на себе долю багатьох інших Йосипів. Його переслідують, і режимні спецслужби – це лише пів біди. Є ще недоречна любов, з якою не звладати, і банківська таємниця, з якою не впоратися. В’язничний досвід і мимовільно успішний теракт. А також розум і забуття, сміх і темрява, холод і пекло, іронія і щем. Останній сховок, звідки дозволено вести нічний етер. Чи справді останній?..
***
Юрій Андрухович
Уривок з роману РАДІО НІЧ для The Ukrainians
Ви все ще слухаєте Радіо Ніч? Як мило з вашого боку – не йти, залишатися.
Деякі тут від самого початку, тобто вже протягом семи годин. Я, щиро кажучи, не очікував і тому не маю слів, щоб гідно подякувати.
Інші приходять лише тепер. Дякую й вам. Доброго ранку, доброї ночі, доброго вечора – залежно від того, що там на цей час у ваших краях. Сідайте ближче. Ми ще трохи побудемо разом.
Зараз – інтимний іспит моєї пам’яті. Візуальної й тактильної. Пам’яті пальців, язика, перенісся, надбрівних дуг. Усього, чим я торкався й бачив.
Своє перше тату вона обережно вибила на лівому передпліччі, з тильного боку. Воно являє собою двоїну сонця й місяця, тобто поєднання протилежних сил. У ньому добро і зло, розум і забуття, сміх і темрява, холод і пекло, іронія і щем. Ряд антитез можна продовжувати цілком довільно.
Друге її тату на ребрах зліва. Це силуети вовчої зграї. Ні, не собачої, а таки вовчої – я добре роздивився. Мабуть, символ її сім’ї, де вона всім здавалася вовченям.
Потім настала черга правої ключиці. Під нею тягнеться лінія гірського хребта – як орієнтир устремління, напрямок руху і водночас нерухомість. Або кордон, обов’язковий для порушення.
Я теж порушував кордони, коли торкався її.
Під грудьми, посередині, вона вирішила розмістити третє око, завжди широко відкрите. Воно мало стати (та, мабуть, і стало) охоронцем її ментального світу й тілесної невразливості.
Там, де вона свого часу пройшла кількамісячний досить суворий вишкіл, її навчали проникати без ключів у приміщення чужої свідомості і вбивати пальцем. Звідти вона і привезла на собі всю ту символіку. Як і знання про жіночу енергію. Про те, що енергія взагалі буває жіночою.
Будду на її спині вигадала місцева татуювальниця вже після її повернення. В неї він разюче нагадує Ґанді, що загалом і не дивно, коли враховувати родинні зв’язки. Потім, коли тату вже набили, зненацька стало видно, що за Буддою – вісім якихось дивних планет. І тоді вона вирішила, що це неспроста, бо вірить, що світів саме вісім – у згоді не тільки з буддизмом, але й зі скандинавськими мітами. Я завжди сумнівався, що саме вісім. На мій погляд, вісім з половиною було б цікавіше. Але як зобразити половину світу? Як півкулю? Півкулю мозку?
Мандруймо далі. Пару сантиметрів нижче від лівої ключиці в неї чорний птах, і це безсумнівний крук. І він безсумнівний друг.
Зате на правому боці, переважно схована раменом, мала би знайтися Принцеса Мононоке, дуже схожа на неї саму, про що мені часом хотілось їй сказати. Але я не казав, бо вирішив, що вона й без мене це знає.
Так само справа, але нижче, в околиці живота, допитливе око зауважить потрійну спіраль, і це знак жіночої сили трискеліон. Жіноча сила, жіноча енергія – вона була добряче на цьому поведена. Їй не було рівних у тайському боксі та боях без правил.
На внутрішньому боці правої руки, майже біля ліктя, мені пригадується тіло плавчині, яку обплітають сині, мов іриси, водорості. Це вірш Берта Брехта з назвою, ніби в якогось учнівського реферату: «Про плавання в озерах і річках». Можливо, як спогад про єдине літо, коли ми довго подорожували разом і де лиш могли купалися. Ви вже чули цей вірш від мене.
Те, що в нас виходило – така ж річка. Чудова штука для борсання й потопання.
Я нічого не забув?..
Ах, так. Анх! Єгипетський хрест на правому передпліччі ззовні – Анх. Я називав його Нах – чи то з неуважності, чи зі злості.
Пальці обох рук. Якась уже зовсім мілкота: планети, зірочки, рибки, музичні ноти…
Щось іще на лівій ступні між п’яткою та щиколотком. Не відомий мені символ. Пригадується, вона казала, що це про нашу близькість. Я не завжди бував достатньо уважний до її натяків. Точніше, я вдавав неуважність. Це було зовсім нове тату: вона його, як і чорного птаха під ключицею, як і плавчиню в ірисних водоростях, набила вже за наших спільних часів.
Окреме значення мало ще історично-культурне підґрунтя. Кельтське вона поєднувала з коптським, а індійське з індіанським. Хоч і тут я багато чого з її пояснень пустив повз вуха. Або вдав, ніби пустив.
Знаю лиш те, що її тату містили в собі чи не всю її. Вони стали її символічним продовженням. Або атласом її Я. Атласом її А. Її Атласом.
Треба було тільки навчитись його читати.
А це означало любити.
Ви думаєте, я зараз поставлю Баха? Ви справді цього хочете?
***
Онлайн презентація книжки відбудеться 12 грудня о 22:00. Модерує Володимир Єрмоленко. Онлайн-стрім презентації можна буде переглянути на сторінках Meridian Czernowitz та UA: Культура на Facebook, а також на YouTube.
Цього ж дня опівночі відбудеться “Радіо Ніч: перфоманс Юрія Андруховича в ефірі нічного шоу на Українському радіо та Радіо Культура”. Перформанс можна дивитися наживо з 00:00 на сторінках Meridian Czernowitz та Радіо Культура на Facebook, на YouTube Українського радіо, а також в прямому ефірі Радіо Культура та Українського радіо.
Запросіть друга до Спільноти
Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити
Придбайте для друга подарунок від TUM
Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку
Майже готово
Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.
Дякуємо і до зв’язку незабаром!
Дякуємо за покупку!
Вхід в кабінет
Відновлення пароля
Оберіть рівень підтримки
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше499 грн/міс
Амбасадорський
digital & print
на 17% дешевше416 грн/міс
499 грн/міс
При оплаті 4999 грн за рік