Денис Жаданов

Віце-президент із маркетингу Readdle — про амбіції, конкуренцію з Microsoft і Adobe, а також про місію команди — зробити людство продуктивнішим

26 Травня 2017

У свої 21 Денис Жаданов уже поєднував навчання в Англії з маркетингом для ReaddleЗа десять років компанія пройшла шлях від «офісу» на кухні до однієї з найвідоміших продуктових компаній світу, продукти якої стають прикладом на конференціях і представлені в багатьох магазинах Apple.

Вже в ролі віце-президента з маркетингу Денис оголосив про 65 мільйонів завантажень продуктів компанії, яка роками зберігає місце в топі App Store та на шпальтах найбільших світових ЗМІ.

Павло Кузнєцов поспілкувався з Денисом Жадановим про амбіції, конкуренцію одеської компанії з Microsoft і Adobe та місію команди — зробити людство набагато продуктивнішим.

Please check the link below to read the article in English Denys Zhadanov, Readdle.

 

Нещодавно ти побував на острові Річарда Бренсона. Про що ви спілкувались?

Коли я прилетів, Річард був доволі втомленим — він приймав на острові Обаму. Всі хотіли його уваги, тож наш діалог не був довгим. Я подякував за його благодійність і підтримку України, додавши, що багато молодих українців сприймають його як мотивацію для створення власної компанії. Річард оживився і поцікавився, яка ситуація в країні зараз. Я чесно відповів, що якісь сфери життя змінюються на краще, а щось, на жаль, залишилося без змін.

Бренсон, як і Обама, — це приклад того, якими можуть бути успішні люди — без награної зайнятості та зверхності

Бренсон, як і Обама, — це приклад того, якими можуть бути успішні люди — без награної зайнятості та зверхності. Мені дуже імпонує Річард, бо, досягши успіху, в нього все одно є щирий інтерес до життя і бажання позитивно вплинути на нашу планету. Він знаходить час, щоби започатковувати кампанії із очищення океану, а його благодійні проекти рятують лемурів і фламінго від вимирання. Я поважаю людяність в успішних людях. Вони мають багато можливостей відокремити себе від усіх інших, але не роблять цього.

Світові медіа пишуть про продукти Readdle — і вас знають по всьому світу. Кажучи про позитивні зміни в Україні, що, на твою думку, заважає нам мислити масштабніше? Як боротися зі скептицизмом до товарів, створених тут?

Я ніколи не відчував себе гіршим за інших. Звичайно ж, точка старту в усіх — різна. Але, за моїми спостереженнями, погані умови життя часто стають сильним стимулом досягати великих успіхів ще швидше. Людина, яка росте «на всьому готовому», доволі рідко має достатньо мотивації, щоби швидко прорватися. Наш голод — це наша перевага.

Проте українці зовсім не вміють продавати себе. В американській системі освіти учні починають робити презентації, починаючи з четвертого класу. Їх вчать чітко та зрозуміло показувати свої сильні сторони, розповідати власні історії та аргументовано відстоювати власну думку.

Погані умови життя часто стають сильним стимулом досягати великих успіхів ще швидше

DSC_8143

Ти бачиш нашу країну зсередини і знаєш, що навколо нас багато талановитих людей, якісних товарів і винаходів. Проте будь-яка поява чогось українського на глобальному ринку відразу стає великою подією. У нас є всі потрібні елементи для успіху, окрім вміння розповісти про них. Страх проявити себе і відстояти своє «Я» заважає розвиватися глобально. Тому успішні українці борються з цим страхом і перевиховують себе.

Мені розвинути ці якості допомогло навчання в Англії. Під час підготовки і захисту проектів нас ділили на групи по сім людей, які були представниками різних національностей та мали абсолютно різні досвіди. Ми вчилися відстоювати свою думку та працювати разом, маючи різні погляди на світ.

Як ти потрапив на навчання в Англію?

Коли мені було 19, я приєднався до Readdle, щоб поєднувати допомогу з маркетингом і навчання в Одесі. Readdle тоді була маленькою компанією, заснованою моїм братом і його партнерами, а я допомагав лише частину дня.

Чесно кажучи, спочатку я не вмів привернути уваги авторів із великих світових ЗМІ до наших продуктів. Далека до ідеалу англійська не давала мені змоги правильно пояснити журналістам, чим ми займаємось і чому саме наш продукт є найкращим у світі. Мої емейли були занадто детальними та довгими, тому я не отримував відповіді. Думаю, ніхто навіть не міг дочитати ті листи до кінця, а мені було образливо, що мене ігнорують.

Смішно згадувати, але мій рівень розмовної англійської виріс завдяки грі World of Warcraft. Я грав її онлайн зі шведами, у яких був чудовий рівень англійської. Їхній акцент набагато краще сприймається за британський, і я спілкувався із ними в грі щодня.

Відсутність екосистеми навколо, умов, в яких можна було б дізнаватися про досвід інших маркетологів або поділитися своїм, залишала шанс вчитись тільки на своїх помилках. Відсутність ментора, важливість якого я зрозумів лише з роками, також негативно впливала на якість роботи.

Цей досвід підштовхнув до рішення поїхати з Одеси і отримати хорошу освіту в галузі маркетингу, щоб краще розуміти, як працює індустрія. Я продав машину, позичив грошей у родичів і поїхав у місто Бірмінгем для навчання у Aston Business School.

Aston Business School — це невеликий університет, не такий відомий, як, скажімо, Оксфорд. Але на той час програма, на якій я навчався, — Masters in Business and Management — була 5-ю у рейтингу найкращих бізнес-програм у Британії і 17-ю в Європі.

Розкажи про своє життя в Бірмінгемі. Легко все вдавалося?

Ні, було доволі складно. Aston радше показував напрям для руху, аніж давав інформацію. Щоб розвивати потрібні навички, нам давали книжку та казали, де приблизно потрібно «копати», щоб знайти потрібні знання. Студенти були відповідальними за свій прогрес. Пам’ятаю, що учні, які приїздили з Євросоюзу, платили за навчання в два рази менше, ніж українці, індуси чи представники інших країн. Відповідно, мотивації до навчання у нас було вдвічі більше. Я бачив повагу в очах інших, якщо виявляв ініціативу або сидів в бібліотеці до четвертої години ранку. Так і жив, балансуючи між навчанням, лідерством у маркетинг-спільноті університету та роботою для Readdle.

Поступово і рівень моєї роботи почав підвищуватися. Чесно кажучи, набагато легше бути маркетологом у класній компанії, аніж просувати непотріб. Якість продуктів Readdle стала нашою візитівкою.

Одного ранку ми прокинулися і побачили на моніторах аналітики фантастичні цифри — зростання продажів на більш ніж 800% за день. Ми почали шукати причину росту та знайшли її на сторінках Wall Street Journal

Одного ранку ми прокинулися і побачили на моніторах аналітики фантастичні цифри — зростання продажів на більш ніж 800% за день. Ми почали шукати причину росту та знайшли її на сторінках Wall Street Journal. Як виявилося, нас згадав в своїй статті Уолт Моссберг.

Масштаб персони Уолта як піонера бізнес-журналістики — це інтерв’ю з Ілоном Маском, Стівом Джобсом, Біллом Гейтсом і Джеффом Безосом, тому та стаття додала нам чимало впевненості. Звичайно ж, в такі моменти з’являється відчуття, що весь світ — твій і тепер ти точно не помреш бідним.

Тоді я зрозумів найважливіше: щоби збільшити прибутки компанії, нам потрібно потрапити на сторінки топових світових ЗМІ. Важко переоцінити користь роботи з пресою, але вона не береться штурмом. Вся індустрія працює завдяки класному продукту та історії, яку ти можеш донести, спілкуванню і готовності щиро витрачати багато часу на інших людей.

DSC_8143

І медіа, і бізнес тримаються не на уявних «знайомствах» і номерах у твоєму телефоні, а на відносинах із цими людьми. Варто запастись терпінням, коли ти будуєш такі відносини.

Цей досвід змінив мою тактику роботи з пресою і підштовхнув до персонального дослідження кожного автора. Стало важливо, що цікавить журналіста, де він живе, про що пише, що його нервує, а на що йому байдуже. Моєю метою завжди були настільки точні і зрозумілі пояснення, щоб на їхній основі можна було відразу написати цікаву статтю, навіть не спілкуючись зі мною.

Чому після навчання ти повернувся в Одесу? Ти був впевнений, що Readdle стане успішною компанією?

Після закінчення навчання я вирішив, що, перш ніж повернутись у Readdle, мені варто закріпити отримані знання на практиці. Саме тому почав шукати роботу в великих компаніях. Було дві корпорації, з якими я дійшов майже до фінішу в процесі співбесід, — це банк HSBC і туристичний холдинг TUI. Але в результаті мені відмовили обидві компанії.

Аналізуючи цю ситуацію зараз, я розумію, що це було везінням, а не провалом. На противагу можливості працювати на низькій позиції в компанії з повільним ростом і маленькою зарплатнею, я отримав можливість навчитися будувати маркетинг команди «з нуля» і зробити додатки Readdle популярними.

Звісно, у мене не було впевненості, що компанія стане успішною. Прогнозувати успіх можна було лише з часом, аналізуючи помилки та досягнення. Але із самого початку я вірив у те, що здатен вплинути на успіх компанії.

І сталося так, як ти й очікував, — продукти компанії стали популярними. Readdle тепер у списку конкурентів Adobe й Microsoft.

Пам’ятаю прогнози швидкої смерті нашого PDF Expert, коли в Adobe вийшов безкоштовний аналог. Але згодом сталося навпаки — продажі зросли на 40%. Реальність у тому, що конкуренти збільшують розмір ринку, а не забирають наш шматок. Коли Adobe запускає продукт, готується величезний фундамент. Вони розповідають про проблему і не шкодують бюджетів, коли інвестують у рекламу. Як наслідок, у сотні разів зростає кількість людей, які шукають рішення та порівнюють аналоги.

Причина, чому наші розробки можуть бути кращими, — це фокусування. Для корпорацій не вся лінійка продуктів є пріоритетною. А для нас — усі продукти є життєво важливими

Причина, чому наші розробки можуть бути кращими, — це фокусування. Для корпорацій не вся лінійка продуктів є пріоритетною. Одні життєво важливі, а інші отримують значно менше ресурсів і уваги. А для нас — усі продукти є життєво важливими.

Успіх кожного без винятку продукту є «сенсом життя» компанії, тому ми приділяємо достатньо уваги кожній розробці та швидко вносимо зміни. Фокусування має ще одну корисну особливість — воно допомагає правильно розставляти пріоритети. У час заснування компанії ми були в правильний час і в правильному місці, коли ринок тільки з’являвся. Минуло багато років, а вміння розставляти пріоритети і не робити того, що не має сенсу, досі у ДНК компанії.

Цей підхід впливає і на людей. У Readdle унікальний, навіть специфічний, підхід до підбору людей в команду. Нас цікавить мікс любові до свого заняття з бажанням брати відповідальність на себе і свою роботу. Якщо кандидат не вміє розставляти пріоритетів та не «горить бажанням» працювати до ночі заради кожного користувача — йому в нас не сподобається.

Тепер, коли компанія стала успішною, якою ти бачиш свою наступну місію?

Є величезна різниця між поняттями «працювати багато» та «працювати ефективно». Я цікавлюсь тематикою емоційного інтелекту і бачу свою місію в тому, щоби зробити людей суттєво продуктивнішими, щасливішими та прожити яскраве повне життя. Хочу показати, як можна побудувати щось велике, мріяти та увесь час намагатися бути кращим, аніж вчора.

Уяви, що роботу, яку ти зараз виконуєш за 12 годин, зможеш зробити за 4, а решту дня будеш насолоджуватись життям або навчатися та вдосконалювати свої навички. Ефективність дій підвищиться, тому зросте і задоволеність життям. Це моя амбіція. Я впевнений, що зможу допомогти багатьом стати набагато продуктивнішими та емоційно задоволеними.

У Readdle є окрема команда, яка працює в сфері штучного інтелекту. Вони шукають можливості перетворити наші продукти з інструментів у помічники. Уяви, що додатки будуть проактивними і допомагатимуть тобі працювати краще. Це лише перший крок до досягнення глобальної мети і перетворення в мільярдну компанію.

Разом з іншими лідерами думок технологічного ринку, Білл Гейтс стурбований тим, що штучний інтелект може зробити багатьох людей безробітними, якщо вони не встигнуть змінити кваліфікацію. Ти погоджуєшся із цим твердженням?

Я впевнений, що ми на порозі революції в автоматизації життя. Нам ще далеко до Матриці і Skynet, але AI швидко стає альтернативою для деяких сфер людської праці. Банки звільняють трейдерів, щоб замінити їх машинами, в рекламних агентствах можна побачити програми, які виконують роботу креативних директорів. Буквально декілька днів тому Ілон Маск оголосив, що Tesla запустить лінійку своїх безпілотних вантажних автомобілів, а далекобійник — найпопулярніша професія в США.

Уяви, що роботу, яку ти зараз виконуєш за 12 годин, зможеш зробити за 4, а решту дня будеш насолоджуватись життям або навчатися та вдосконалювати свої навички. Це моя амбіція

Машини можуть впоратись із великою кількістю завдань у коротший за людей термін, але я не думаю, що людству щось загрожує. Розвиток штучного інтелекту — це стимул активніше використовувати наші сильні сторони в роботі — емпатію, нераціональне мислення, сенсорику, соціальні зв’язки, інтуїцію тощо. Те, що робить нас людьми, є нашою перевагою над комп’ютером. Саме тому ми повинні ним керувати, а не він нами.

Що допомагає тобі бути продуктивним?

Правильно спланований ранок. Я намагаюся не перевіряти пошти і не занурюватися в роботу відразу після сну, а змінити стан тіла — розім’ятись, прийняти контрастний душ. Біг також допомагає прокинутись.

Щоб запустити когнітивні процеси мозку, я пишу тексти під час сніданку. Наприклад, можу дописувати статтю або відповідати на листи. Лише потім планую свій день і починаю роботу. Здебільшого ставлю перед собою 3-5 завдань на день, і якщо ранок був ідеальним — день піде як по маслу.

Нещодавно перечитував твій допис про те, що українці — далеко не найпродуктивніша нація, а наш рівень сервісу дуже часто низький через те, що в працівників мало мотивації.

Отже, є якесь замкнене коло — багато людей навколо нас погано роблять свою роботу, бо отримують низьку зарплатню, і отримують низьку зарплатню, бо погано виконують свою роботу. Який вихід?

Це не проблема України. По всьому світу я зустрічаю фінансово успішних людей, у очах яких зовсім немає запалу. Для тих, хто почувається «на своєму місці», оплата перестає бути основним стимулом працювати краще. Кожному, хто не може назвати себе щасливим, варто поставити собі питання, ким саме він хоче бути і що може давати світу із задоволенням.

DSC_8143

Можна ненавидіти фінанси та займатись ними, а можна вкладати всю душу в приготування бургерів, стати найкращим в світі за створенням соусів і котлет, але що важливіше — стати щасливим.

Знаю, що для багатьох це може звучати як радикальна зміна життя. Часто так і є. Можна почати з двох важливих кроків. По-перше, впевненості в собі можуть дати знання. В інтернеті сотні способів отримати їх безкоштовно — виступи TED, курси на Coursera, публікації у світових ЗМІ.

Другим кроком стане зміна оточення. Якщо в оточенні є люди, які не підтримують зміни в житті або завжди оцінюють амбіції негативно, то вони тягнуть на дно. Вже давно відомо, що негатив — заразливий. Часто, щоб стати тим, ким мрієш, потрібно розірвати старі контакти.

Як ти підтримуєш вогонь у своїх очах?

Він горить, бо я щиро хочу внести вклад в розвиток людства — допомогти прожити продуктивніше, наповнене сенсом життя. Цікаво, що це не уявний «внесок», який неможливо виміряти, а чіткий план дій. Мене драйвить відчуття, що найкраща робота ще попереду, і я відчуваю, наскільки швидкоплинне життя. Мій найбільший страх — не реалізувати свого потенціалу.

Інше джерело мого вогню — це середовище. Мене мотивують люди, які мислять масштабно і вірять у свої сили щось змінити. Вони говорять про життя через тисячу років, про рішення проблем харчування та екології, їх цікавлять інновації та космос. Коли тебе оточують такі люди, то вони й мотивують щодня ставати кращою версією себе.

Минулого місяця до вашої команди приєднався Террі Бленчард, який був лідером розробки поштового додатка Apple. Наскільки складно було переконати його звільнитись із Apple та перейти в українську компанію?

Найкраща візитівка — це коли твій додаток встановлений на телефоні співрозмовника. Террі став фанатом нашого email-клієнта Spark та слідкував за ним з перших днів. Йому сподобалось, як ми змогли вирішити проблему переповненої поштової скриньки, а також темпи росту продукту.

За словами Террі, рішення залишити комфортні умови роботи в найбагатшій компанії світу було нелегким, але він щиро хоче сформувати майбутнє електронної пошти та вірить, що саме ми можемо це зробити. Всі переговори тривали всього два тижні. Ми швидко зрозуміли, що Террі зможе допомогти нам збудувати щось грандіозне, і я дуже чекаю вересня, щоби показати всьому світу, якою повинна бути електронна пошта майбутнього.

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!