Що робити, якщо ваш друг підводить вас на роботі

Як і в більшості складних ситуацій, в цьому випадку не існує єдиної правильної відповіді. Ваша поведінка залежить від низки факторів

The Ukrainians
31 Травня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Добре, коли на роботі є друг, який піклується про вас і ваші інтереси. Згідно з деякими дослідженнями, така дружба навіть впливає на ступінь вашої залученості в робочий процес. З перевагами все зрозуміло, але чи є недоліки? Що відбувається, коли ваш друг припускається помилок? Як вчинити, якщо ви зауважите, що він не встигає впоратися з робочими завданнями? Чи варто прикривати його перед керівництвом?

Як і в більшості складних ситуацій, в цьому випадку не існує єдиної правильної відповіді. Ваша поведінка залежить від низки факторів. По-перше, наскільки катастрофічні помилки вашого друга? Чи здатні вони створити серйозні проблеми для вашої команди чи навіть клієнтів?

По-друге, як ваш друг пояснює  свою контрпродуктивну поведінку і чи розуміє її вплив на інших? І нарешті, яких заходів вживає керівник вашого друга в ситуації, що виникла? Чи помітив взагалі цю ситуацію хтось, окрім вас? Відповівши на ці запитання, ви зможете вирішити, коли варто втрутитися і наскільки швидко доведеться переходити від одного з нижче перелічених сценаріїв поведінки до іншого.

Перші кілька разів, коли ваш друг припускається помилки, абсолютно нормально прикрити його. Під «прикрити» я не маю на увазі необхідність «зам’яти» подію. Але ви можете допомогти та виконати завдання замість нього. Наприклад, якщо ваш друг мав влаштувати клієнту невелику екскурсію, а потім раптово зник, ви можете самі показати клієнту офіс.

Ви також можете допомогти впоратися з будь-якими негативними наслідками, виступивши в ролі свідка захисту, що дає показання про особу обвинуваченого. Наприклад, можна сказати: «Мені сьогодні кілька разів знадобилася допомога, тому у Пріта не вистачило часу зайнятися звітом, над яким він працює. Я знаю, що зараз він віддає цьому всі сили». У таких ситуаціях важливо не брехати. Це не тільки нечесно, а й може негативно  вплинути на вашу репутацію, якщо обман розкриється.

Якщо вам доведеться вдруге прикрити свого друга перед начальством, обов’язково дайте йому зрозуміти, що його поведінка не залишилася непоміченою. Не варто робити це занадто офіційно, але потрібно звернути увагу вашого друга на його ставлення до своїх обов’язків. Можна сказати, наприклад: «У тебе була запланована екскурсія в полудень. Я тебе підмінив. Де ти був?» Якщо відповідь викличе у вас занепокоєння, можна копнути глибше і спробувати дізнатися, чи не відбувається в його житті щось неприємне. Для цього згодиться і просте запитання: «Все гаразд?».

Якщо ваш друг продовжує ігнорувати свої робочі обов’язки, це означає, що настав час для різкішої критики. На цій стадії слід згадати всі приклади тривожної поведінки і її вплив на вашу роботу. У розмові варто перейти на офіційніший тон. Навіть зміни у вашій мові та інтонації допоможуть зрозуміти, що щось не так: «Сьогодні вранці ти запізнився на нараду на 30 хвилин. Я помітила, що Мері робила записи в щоденнику, коли ти увійшов. Швидше за все, саме про це вона і буде говорити на вашій наступній зустрічі. Що відбувається?».

Якщо ваш друг починає зловживати вашою готовністю прийти на допомогу, слід сказати йому про те, як його поведінка впливає на вас: «Цього ранку ти запізнився на нараду на 30 хвилин. Мені довелося прикрити тебе і самому представити поточний звіт. Через те, що мені довелося робити це на ходу, мені було некомфортно. Чому ти затримався?».

Якщо ваші спроби не спрацюють, вам знадобиться змінити стратегію поведінки. Якщо кожного разу, коли ваш друг робить помилки, ви будете поряд і будете завжди готові врятувати становище, він не зможе усвідомити всю серйозність ситуації і не захоче нічого змінювати. Все, що вам вдасться досягти своєю допомогою, — це показати йому, що він завжди може перекласти відповідальність на вас. Настав час змінити своє ставлення.

Уважно ставтеся до вибору зручного моменту; не потрібно йти на загострення ситуації в момент, коли ваші дії можуть негативно позначитися на роботі команди або будуть очевидні для клієнтів. Якщо ваш друг ігнорує терміни виконання завдань або забуває про цілі розділи презентації, над якою працює його команда, не поспішайте бігти на допомогу.

Зробіть зауваження і дозвольте йому самому виправити ситуацію. Наприклад, скажіть: «Я помітив, що у вашій презентації поки що немає розділу, присвяченого конкурентному аналізу. Я знаю, Френк хотів би бачити його в чернетці». Якщо у відповідь ваш друг благально подивиться на вас і попросить допомогти йому з цим розділом, просто скажіть «ні» або «не можу». Не влаштовуйте скандалу, але проявіть твердість.

Якщо вас дійсно зв’язують міцні дружні стосунки, вам захочеться дізнатися, що відбувається в житті вашого колеги. Можливо, щось негаразд вдома? В такому випадку можна порадити другу попросити допомоги у його колег по команді, а не кидати всіх напризволяще. Якщо ситуація серйозніша, наприклад, йдеться про проблеми зі здоров’ям, то вашому другу стане легше, якщо у нього буде хтось, кому він зможе довіритися. Не тисніть на нього, якщо він не захоче ділитися своїми проблемами. В такому випадку можна порадити йому звернутися по допомогу до фахівців.

У цей момент є сенс подумати про те, щоб довести це до відома керівника вашого друга, якщо він зарекомендував себе як співчутлива людина, зацікавлена в тому, щоб допомогти команді досягти успіху. Не обов’язково влаштовувати серйозну розмову — достатньо просто сказати про свої побоювання, не нагнітаючи паніки. Наприклад, можна сказати: «Я помітив, що цього місяця мій друг не здав кілька звітів про виконану роботу. Я запитав у команди, в чому річ, але ніхто нічого не сказав. Я турбуюсь. Чи не могли б ви поговорити з ними цього тижня?»

Як тільки невиконання вашим другом службових обов’язків почне загрожувати фінансовому та юридичному становищу компанії або її репутації, вам доведеться змінити своє ставлення до ситуації. Потрібно буде поставити інтереси компанії вище від почуття обов’язку до вашого друга. Як і у всіх перерахованих сценаріїв, слід заздалегідь попередити його про ваші подальші дії: «Я не можу заплющувати очі на те, що відбувається. Клієнту відправили чуже замовлення, і потрібно виправити ситуацію, поки у всій компанії не почалися проблеми».

Всі перераховані варіанти поведінки можуть змусити вас відчути дискомфорт. Це ознака того, що ви дбаєте про вашого друга і хочете зберегти відносини. Не забувайте: справжні друзі — це люди, які чинять правильно, щоб захистити вас в довгостроковій перспективі, а не ті, що говорять те, що ви хочете від них почути.

Якщо у вас є друг, який не справляється з обов’язками, зробіть йому зауваження, коли вам доведеться прикривати його перед керівництвом. Дайте зрозуміти, як його поведінка впливає на вас обох. Дозвольте ситуації розвиватися  природним шляхом і за необхідності попередьте керівника, якщо вважаєте, що помилки друга можуть мати негативні наслідки для команди, компанії або клієнта. Справжні друзі роблять саме так.

Оригінал — Lian Devi
Адаптований переклад — Ліля Гук
Зображення —  unsplash.com 

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки