Чому ми витрачаємо своє життя на те, що нам не до вподоби та як це змінити

Увага визначає ваш досвід, а досвід — життя, яке ви проживаєте

29 Квітня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Одну з найкращих ідей про те, що означає справжня продуктивність в XXI столітті, можна знайти в книзі 1890 року. У «Принципах психології» Вільяма Джеймса є проста і змістовна фраза: «Мій досвід — це те, на що я погоджуюся звернути увагу».

Увага визначає ваш досвід, а досвід — життя, яке ви проживаєте. Або, інакше кажучи, щоби контролювати своє життя, необхідно контролювати свою увагу. Ця думка дуже актуальна в сьогоднішньому світі. У світі, в якому настільки перемішані різні аспекти нашого життя. У світі, в якому ми можемо працювати з дому (або поїзда, літака, лежачи на пляжі) або спостерігати з роботи за дітьми за допомогою відеоняні. У світі, де так легко відволіктися від важливого.

Управління увагою

Щоби підтримувати продуктивність і ефективніше управляти стресом, ми повинні зміцнювати навичку управління увагою. Управління увагою — це практика контролю відволікаючих чинників, стану присутності тут і зараз, входження в потік і максимальної зосередженості, що дозволяє розкрити в собі генія.

Суть у тому, щоби діяти цілеспрямовано, а не реагувати на обставини. Це здатність розпізнавати ситуації, коли вашу увагу крадуть (або потенційно можуть вкрасти) і зосередитися на вибраній вами діяльності. Замість того, щоби дозволяти відволікаючим факторам збивати вас зі шляху, ви в будь-який момент часу повинні концентрувати увагу, з огляду на пріоритети та цілі.

Управління увагою допомагає підвищувати рівень продуктивності, але це щось більше, ніж контроль за справами зі списку. Найголовніше — ви можете вибирати, яким життям жити, зосередившись на тому, що для вас найважливіше. Ви не просто підтримуєте увагу. Ви повертаєте собі контроль над своїм часом і пріоритетами.

Прагнення та реальність

Керівники, з якими я працюю, кажуть так: «Я вірю в силу наставництва. Найважливіше, що я можу зробити як лідер — підтримати людей і надихнути їх на зростання. Це мій внесок у зміну картини світу, і це приносить мені задоволення від роботи».

Але в наступних розмовах я чую, як насправді минають їхні дні: «Я витрачаю багато часу на електронну пошту та термінові справи. На початку року я розробив план коучингу моєї команди, але він змістився з першої позиції через інші справи. Я зустрічаюся з членами команди тет-а-тет не настільки часто, як цього мені хотілося б і ми більше говоримо про конкретні речі, ніж про картину загалом».

Навіть якщо ви вважаєте себе палким прихильником наставництва, ви не досягнете бажаного ефекту, якщо ваші дії не будуть відображати ці цінності. Як говорив Джеймс, ваш досвід — це те, на що ви згодні звернути увагу. І досвід стає життям. Тому якщо ви продовжуєте відволікатися, витрачаючи дні на електронну пошту, зустрічі та термінові справи, то так і не встигнете оглянутися, як минуть тижні та місяці, а життя буде наповнене «досвідом», якого ви не хотіли мати.

То чому ж ми не робимо те, що хочемо, і не живемо бажаним життям? Чому між нашими прагненнями і тим, на що ми в реальності витрачаємо час, така велика різниця?

Той факт, що Джеймс думав про це ще в XIX столітті, демонструє, наскільки давно триває конфлікт між нашими цілями, цінностями та спокусою відволіктися. Хоча, очевидно, ми живемо у світі, де відволікаючих факторів набагато більше, ніж було в 1890-х. Коли «Принципи психології» були опубліковані, телефон був чимось новим. Сьогодні телефони та інші пристрої, підключені до інтернету, забезпечують такі обсяги інформації та комунікацій, які Джеймсу навіть не снилися. Конкуренція за нашу увагу як ніколи висока.

Давайте повернемося до нашого прикладу наставництва. Можливо, ви починаєте кожен день із наміром зосередитися на розвитку своєї команди. Але потік термінових справ швидко змітає зі шляху ваші наміри. І в цій божевільній обстановці не вистачає часу на те, що здається важливим. Ви не можете покластися на випадковості. Щодня перед вами постає вибір на що звернути увагу — і яким буде ваш досвід.

Вибирайте, на що звертати увагу

Управління увагою пропонує рішення. Підготувавшись, ви зможете повернути контроль. Практикуючи управління увагою, ви боретеся з відволікаючими факторами та протягом дня створюєте можливості, підтримуєте власні пріоритети. По-перше, контролюйте зовнішні чинники.

Контролюйте засоби комунікації. Пам’ятайте, вони мають працювати на вас, а не навпаки! Закрийте електронну пошту і відключіть сповіщення, які створені для того, щоби привертати вашу увагу. Таким чином ви зможете бути більше сфокусованими та цілеспрямованими, працювати над вибраними завданнями. Якомога частіше вимикайте звук на смартфоні та забирайте його із поля зору.

Контролюйте середовище, що вас оточує. Встановіть особисті кордони, особливо в офісі з відкритим плануванням. Одягайте навушники або ставте табличку «Не турбувати», коли вам потрібно зосередитися. Якщо це не допомагає, спробуйте піти в іншу частину офісу або на інший поверх будівлі. Якщо ситуація дуже складна, спробуйте домовитися з колегами і виділити певну частину дня або день тижня, коли ніхто не буде відволікати інших від виконання роботи, яка вимагає концентрації.

Часто до уваги не беруть той факт, що наша продуктивність страждає не тільки тому, що ми відволікаємося на зовнішні чинники, а й через те, що  наш мозок, втомлений від стресових умов роботи.

Проблема не тільки у тому, що електронна пошта заважає вам працювати. Ви очікуєте, що вхідні листи будуть переривати вас кожні кілька хвилин, і це скорочує періоди концентрації вашої уваги. Ви починаєте боятися, що забудете про якесь невелике завдання, наприклад, відправлення листа або пересилання документа, і робите це, тільки-но згадуєте.

У підсумку вас швидко засмоктує потік вхідної пошти. А через те, що абсолютно будь-які знання світу знаходяться у вашому смартфоні, вам важко уникнути спокуси з’ясувати «щось» вже зараз. Не менш важливо контролювати внутрішні чинники.

Контролюйте свою поведінку. Користуйтеся часом, коли засоби комунікації далеко від очей і виставлена ​​табличка «Не турбувати», щоб привчити себе до виконання тільки одного завдання: відкрийте на екрані комп’ютера одне вікно та присвятіть всю свою увагу роботі, поки не виконаєте її або поки не закінчиться виділений на неї час.

Упродовж дня робіть невеликі перерви та відходьте від комп’ютера. Намагайтеся повністю «відключатися» від засобів комунікації настільки часто, наскільки це можливо. Спочатку спробуйте робити це по 15-20 хвилин, поступово збільшуючи час до години.

Контролюйте свої думки. Для багатьох із нас це найважче, тому цей пункт я залишила наостанок. Мозок влаштований таким чином, що у ньому постійно виникають якісь думки. Намагайтеся впіймати момент, коли думки йдуть у бік, і м’яко повертайте їх у потрібне русло. Якщо ж ви згадали про якесь важливе ​​невелике завдання, виконуючи інше, зробіть позначку про це в блокноті й поверніться до неї пізніше. Так само чиніть з інформацією, яку хочете подивитися в інтернеті.

Управління увагою не позбавить вас від відволікаючих чинників. Але, почавши помічати, коли ви відволікаєтеся, і тренуючи «м’яз уваги» за допомогою цих навичок, ви повернете контроль над власним життям і зможете присвятити більше часу справді важливим речам. Не дозволяйте відволікаючим факторам руйнувати ваші прагнення і наміри. Контролюйте свою увагу, щоби контролювати своє життя.

Оригінал — Thomas Maura
Адаптований переклад — Лілія Гук
Зображення — Unsplash

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!