Олег Скрипка: «Світ, у якому ми живемо, — це повільні мрії»

Музикант — про експертів у сфері культури та втілення мрій

27 Березня 2023

Музикант Олег Скрипка порівнює присутність якісних культурних продуктів у щоденному вжитку зі здоровим повноцінним харчуванням, яке забезпечує фундамент життя. 

Скрипка народився в сімʼї учительки та лікаря-радіолога, через батькову професію провів дитинство біля Мурманська у Росії, навчався у Київському політехнічному інституті й паралельно створив музичний гурт «Воплі Відоплясова». У 90-ті Скрипка живе і працює у Франції, однак вирішує повернутись до Києва. Тут Скрипка не тільки створює музику, а й надає можливості десяткам інших українських артистів, запрошуючи їх до участі у фестивалі «Країна мрій», який продюсує. 

Про можливості для українських музикантів та мрії — читайте в розмові.

§§§

[Це інтерв’ю створене завдяки підтримці Спільноти The Ukrainians — сотням людей, які системно підтримують якісну незалежну журналістику. Приєднуйтеся!]

§§§

Бачила вас узимку на концерті гурту «Пиріг і Батіг». Чи часто ходите на концерти молодих, нових виконавців?

Я був на тому концерті, бо вважаю, що це — українська музика, яка розповідає змістовні речі. Ти приходиш на концерт з одним знанням, а йдеш з іншим. Скажімо, концерт «Пиріг і Батіг» був лекцією про розстріляну українську поезію ХХ ст, про яку більшість українців усе ще не підозрюють.

Це непроявлена Україна і той творчий природний ґрунт, із якого виростає культура, а не ерзац культури.

В Україні ми маємо два культурні світи — справжню культуру й обгортку, яка насправді не є культурним життям.

Чимало важливих для України музикантів не знайомі широкому загалу. Вони хронічно залишаються молодими артистами. Чимало хороших артистів пробують, не можуть проявити себе — і розформовуються чи йдуть у попсу.

Як ви сьогодні відкриваєте для себе нових артистів?

Я певний час жив у Франції — там у культурі працює інститут експертів. Суспільство довіряє експертам, звертається до їхньої думки, через них нові артисти і стають видимими. У нас шлях до видимості — це діджитал, механічний інструмент. 

Я сам експерт, але теж звертаюся до людей, з якими працював на «Країні мрій», вони залучають мені нових артистів.

Яких українських музикантів радите послухати просто зараз?

Для мене справжні музиканти — це ті, хто грає наживо, уміють створити перформенс. Сприйняття музики в записі і на сцені відрізняється радикально, часто різні музиканти вміють одне або інше й не поєднують ці два виміри. 

Понад рік тому ми робили зимову «Країну мрій», тоді я підтягнув чимало львівських артистів. Це «Пиріг і Батіг», Юрій Йосифович, Гордій Старух, Lemko Bluegrass Orchestra.

Я хочу й надалі робити фестиваль «Країна мрій». Фестивальна культура базується на артистах, але в цьому я в Україні ніколи не сумнівався. У нас дуже багато якісних митців. Проблема в іншому — треба створити подію, на яку люди прийдуть, довірившись мені. Люди прагнуть ходити на те, що вони знають, але знайоме — не завжди круте. У мене з року в рік на фестивалі не повторювались артисти, бо ми хотіли щоразу розповідати щось нове й заохочувати виконавців придумувати оригінальні ексклюзивні проєкти. 

Що для вас хороший музичний фестиваль?

Той, з якого виходиш іншою людиною. Для цього треба бути відкритим до нового.

Хто є чи має бути експертом у сфері культури, де має звучати голос таких людей?

Я чекаю на державну політику й завжди ставлю в приклад Українську державу Петлюри. Уряд Петлюри зібрав останні кошти й відправив академічний хор у світове турне, щоб наші виконавці своїм талантом показали, що ми існуємо як держава, маємо мову й культуру. Через сто років ми маємо феномен «Щедрика», до якого моя команда теж доклалася. Петлюра розумів культуру в найвищому сенсі, а це був початок століття, страшна ситуація. 

Інший приклад — це наша пісня «Ой ходить сон», на основі якої Джордж Гершвін написав «Summertime». Ця композиція зародила світовий джаз, з якого пішла вся сучасна музика.

Про це йдеться у щоденниках Гершвіна. Сьогодні для нас головна музична подія в країні — це Євробачення, і це дуже смішно. Насправді це реальне варварство з огляду на те, який культурний спадок ми маємо.

Яким є культурний спадок сучасного українця?

Низький рівень споживання культури є однією з причин війни, я постійно говорю про це. Український культурний всесвіт винятковий — він поєднує високий смак пропозиції та низький смак споживання. Мабуть, це складник постімперського синдрому. Люди виховані споживати чуже й неякісне. Ми постійно перебували під культурним впливом Російської імперії, яка закатувала бетоном паростки на нашому плідному ґрунті. Сьогодні ми маємо цю війну, бо наш народ вирішив не загинути. 

Ви дебютували у пізньорадянський час, коли для культури й музики зокрема важливим був андеграунд, переважно це було не-соціалістичне мистецтво, яке через заборони ставало привабливим. Чи можливий андеграунд сьогодні й чи потрібен він?

Сьогодні музика підпадає під правила суспільства споживання, це феномен полички супермаркету на рівні очей. Ні для кого не секрет, що люди купують те, що в них перед очима. Ця поличка коштує дуже дорого, потрібно вкласти кошти, щоб твій товар був саме на ній, і при цьому тримати цінове обмеження. Таким чином ти не можеш інвестувати в сам продукт, його розвиток. Така система обмежує суть і якість потенційного продукту, але найгірше впливає на нішеві продукти, бо якщо ти вкладаєшся в рекламу, то часто вже не можеш інвестувати у якість. Саме тому й потрібні експерти. 

Якщо триматися паралелі з продуктами харчування, то людина, яка знається на продуктах, може харчуватися дуже якісно в будь-якому супермаркеті. Але ці товари точно не будуть на рівні очей чи біля каси. Я б хотів, щоб держава була нашим експертом і підтримувала не артистів, які збирають лайки, а дійсно круту музику.

Ви часто розказуєте, що відчули себе українцем і зробили вибір на користь України, коли жили у Франції. Чому так вийшло?

Це ідеалізація. У природі кожної людини є бажання збудувати свій ідеальний світ, і в моєму випадку це садок вишневий коло хати. Романтика. Якщо людина творча, вона ще наповнює ці процеси особливою енергією і навіть перетворює у зміст свого життя. У підлітковому віці я не сприймав усе радянське, хоча був піонером і стояв з автоматом під Леніном. 

Чому це відчувалося як чуже?

Я відчував, що це не той світ, у якому я хочу жити, а потім прийшов рок-н-рол. Коли я почув цю музику, то відкинув абсолютно весь радянський продукт, заангажований пропагандою. Я покоління цієї культури, це мій стандарт. У Росії мене привезли в російське село до маминих родичів, а потім на Полтавщину. Це був мій парадайз! Традиції, пісні, обряди, красиві хати, повага в родинах. А ще було просто велике газифіковане село з асфальтованою дорогою в 70-ті. На Московщині такого не було, і їм цього не бачити ніколи. 

Хіпі, рок-н-рол і моя Полтавщина вплинули так, що потім я відчув: хочу вертатися саме в Україну. Хоча також вважаю, що мав передчуття — наша земля може народити сильне суспільство, вона дасть вікно можливостей. Бо коли я ще гастролював із «ВВ» Росією, то ніколи не бачив перспективи в цій землі, хоч ми й заробляли там. Не було майбутнього. 

Українці вимріюють своє ідеальне суспільство. Коли до мене приїздили колеги з Франції, вони западали на Україну. Я питав чому.

Вони пояснювали, що в нас є мрія й бажання створити кращий світ. А старе суспільство, у якому багато речей уже зроблено, — воно як стара людина, без енергії, навіть коли спілкуєшся з молодими людьми. Я мислю ідеалістично, але вірю, що в нас є шанс збудувати суспільство, на яке Шевченко сказав би: оце нащадки молодці.

В інших інтервʼю ви порівнювали дитинство у Росії та Україні, кажучи, що в Росії було багато криміналу в цивільному житті. Як би ви окреслили різницю зараз?

Якщо в українців — явний комплекс меншовартості, то в росіян — навпаки. Краще все ж мати скарби, про які ти не здогадуєшся, але можеш відкрити. Росіяни живуть у вигаданому світі хибної історії. А ми живемо в реальному світі, у якому бракує світла, щоб показати наші скарби. Російський проєкт пішов на самознищення, бо ми живемо в унікальних умовах для поширення інформації. Комплекс меншовартості значно приємніше долати, ніж відкривати, що король насправді голий.

Дерусифікація звільняє ніші, які починає заповнювати український контент.

Недавно я їхав проспектом, який називався Дружби народів, сьогодні — Міхновського, і думав про назви, які кодують наш простір. У нас бракує вулиць Щастя, Чистого Неба, Вишневої… Для цього потрібен мистецький підхід до світу. Ми ж маємо свій «садок вишневий коло хати», який заохочує нас жити в такому світі.

Яким чином наш простір визначають перейменуванння, що в цьому контексті для вас важливо?

Якось я був в одному з центральних храмів Мехіко. Зайшов туди — фізично стало дуже погано, і то без причин, тож мусив вийти. Надворі одразу стало трішечки краще. А виявляється, на цьому місці була головна піраміда правителя ацтеків, де приносили людські жертви. Конкістадори винищили місто, розібрали піраміду і з її каміння побудували той храм. Енергія залишається. Іноді потрібно будувати з іншого каміння, на нових постаментах.

Метафоричний совок за кордоном збережеться, навіть якщо не буде Росії. В Америці, Канаді, Європі і так далі збережеться совок — і всі земфіри продовжуватимуть там гастролювати. Рускій мір збережеться довше, ніж сама Росія. 

Де в нас залишаються радянські метафори сьогодні?

Я долучився до озвучки мультика «Мавка», який вважаю реальним проривом. Однак продюсери цього продукту не звернулися до людей, які є реальними експертами у традиції, етнографів. У сучасному мультику «Мавка» ми маємо купу пострадянської шароварщини із соняхами й червоними штанами. Червоні шаровари придумав Радянський Союз, українці їх не носили. Це історично недостовірно. Навіщо нам продукувати радянські картинки?

Сучасний продукт неможливо створити без розуміння традиції.

Я люблю стару архітектуру. Для повноцінних архітектурних ансамблів важливі дахи. У багатьох країнах є закони, які регулюють вигляд будівель і покрівель на дахах. В Україні можуть бути прекрасні старі хати, але перекриті синтетичними дахами. 

То виходить, смак умовних італійців обмежений імперативом норми?

Людина — пластична, вона може виховуватися естетично. 

Ви говорили про нову шароварщину. Можливо, добре, що вона є, бо тепер вона українськомовна?

Знаєте, я уважний до харчування, тому в мене з цим повʼязано багато прикладів. Якщо людина хоче здорово харчуватися і забирає з раціону буряковий цукор, але замінює у веганському магазині тростинним цукром — по суті, це те саме. Нам же потрібен здоровий організм. Раніше треш був російськомовний, а українськомовна музика переважно була якісна. Зараз зʼявився масовий українськомовний треш — і я не певен, чи це краще, бо така музика мене як українця ганьбить. Це теж про рівень полички, такий продукт потрапляє на найдоступніші позиції.

Що сьогодні означає бути українцем?

Метафорично харчуватися українським. Знати й любити історію, культуру, мову, гастрономію. Але до 24 лютого це означало також слухати рускій реп, ходити в італійські ресторани, відпочивати десь на Мальдівах і дослухатися до російськомовних виконавців і лідерів думок. За кордоном такі українці далі говорять російською, їх трактують як рускіх, а вони обурюються, мовляв, вони ж насправді українці. Однак ці процеси міняються, я думаю, що люди оновляться. Бо імперія Росії запустила деякі позитивні процеси і ракетами полікувала велику кількість українців. Люди прокинулися і зрозуміли, на якій землі живуть і чого прагнуть.

Навколо слова «мрія» ви збудували багато проєктів: музика, фестивалі, бренд вина. Чому це поняття для вас настільки важливе?

 У совку джинси коштували як дві мої місячні зарплатні. Я досі не можу звикнути, що досить пристойні джинси можуть коштувати стільки ж, скільки обід в хорошому ресторані. Але в цьому теж є сенс, бо ми рухаємося від матеріальних цінностей до цінностей мрій. Недарма сьогодні дуже популярні ментальні і духовні прокачки, вони розширюють межі… Сучасні люди починають вчити іноземні мови, займатися чимось абсолютно новим — реалізація людини стає доступною. А мрії — це і є реалізація. 

Часто я говорю з цікавими людьми, слухаю їхні ідеї — і майже завжди виникає «але», яке зупиняє втілення. Навіть об’єктивні перепони базуються на нашому внутрішньому ставленні. Мрії бодай на трохи дозволяють зняти блоки. Діти — мрійники, бо їм ще не знайома структура світу. А світ також пластичний, як і наші мрії. Світ, у якому ми живемо, — це повільні мрії. Це треба знати, бо тоді ми втілюємо мрії наполегливіше.

Чи були мрії, за якими ви не одразу пішли?

Я став інженером, хоча мріяв бути музикантом. Мав здібності, щось там грав. І я не те щоб не сперечався з батьками — я був з ними згоден і вважав, що нормальна людина не може бути музикантом. І от я працював інженером, але й музику робив. І в якийсь момент запитав себе, чому я не можу за зарплату купити джинси, але одним концертом заробляю в чотири рази більше? Я дозволив собі жити у своїй мрії і почав займатися тим, що мені подобалося. 

Про що ви мрієте зараз, окрім перемоги?

Я мрію про те, що буде після перемоги. У казках усе як: полюбили одне одного, жили довго й померли в один день. Але насправді після умовного хепіенду є довгі роки життя, які якраз і треба вимріяти. Це новий світ. 

Ви казали, що відсутність культури на порядку денному була причиною війни. Чому ви повертаєтеся до цієї думки?

Так, я можу повернутися до цієї тези. Є носії відсутності культури. Ці носії переважно виїхали з України, частина з них повернуться. Частина з них змінить своє цинічне ставлення до України, але не більшість. І питання в тому, як побудувати нове суспільство так, щоб ці люди не впливали на нього негативно. Це головне завдання.

Як думаєте, як можна впливати на присутність російськомовного контенту в перспективі?

Я б не забороняв російськомовне, але ставив би високу ціну за право його робити. Російськомовна пісня в ресторані? 50 доларів на українську культуру. Ти російськомовний блогер? Твій заробіток в Україні йде на українську культуру. До речі, це не моя вигадка, у 90-ті таким чином заохочували французьке кіно у Франції.

На які культурні події, крім концертів, ви ходили цьогоріч?

Поки я був у Києві, то театри й музеї ще були зачинені, я тоді волонтерив. А пізніше поїхав на гастролі, де ми збирали кошти на армію. Але я перевірив нещодавно, які музеї в Києві відчинені, їх чимало. Планую туди завітати.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Ваша підтримка буде активована впродовж 10 хвилин. До зв’язку незабаром. Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки