Місце, що об’єднує

Місце, що об’єднує

Як мешканці громади на Рівненщині облаштували артпростір у центрі міста

16 Грудня 2022

Центральний сквер міста Острог є одним із публічних просторів, де відбуваються заходи. Тільки раніше потрібно було накидати банери на сірувату полупану 44-метрову стіну, що відділяє зелену зону від житлових будинків. А тепер там красивий мурал та комфортне місце для зустрічей, подій і відпочинку.

[Цей матеріал є частиною проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), який співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом]

§§§

Острог — одне з найдавніших українських міст, та водночас це місто дуже молоде. Більше половини його мешканців складає молодь, включно зі студентами Острозької академії. Балансуючи між історією і майбутнім, Острог повсякчас прагне змін, і тому працює над собою. «Місто, що об’єднує» — з таким гаслом Острог став Молодіжною столицею України 2022.  

«Ідея привести до ладу центральний сквер міста виникла зі спостережень за молоддю, яка проводить там час», — розповідає координаторка проєкту Ольга Стецюк. Вона пояснює, що місто маленьке і йому бракує публічних просторів, куди приємно прийти і на подію, і на зустріч із друзями.

Створення артпростору «Friendly city» ініціювала команда Відділу проєктної та інвестиційної діяльності Острозької міської ради, у якому працює Ольга.

Якщо хочеш, то буде

Ідея проєкту виникла роки два тому. Першою спробою втілити його став «БУР Лаб» — школа проєктного менеджменту від ініціативи «Будуємо Україну разом». Заявку подавали разом з Туристично-інформаційним центром.

«Місяць ми навчалися і писали проєкт облаштування території в центрі міста, яка була захаращена, із довгою сірою стіною на фоні. Презентували його, але не виграли», — згадує Ольга. 

Допрацювали проєкт під час навчання від Фонду родини Богдана Гаврилишина. Правда, залучити кошти знову не вийшло. Але команда проєкту розуміла: містянам цей простір справді потрібен, тож їхня ідея має бути втіленою. Спробували втретє — і перемогли. 

«У травні 2021 року ми їхали з Києва, з фіналу конкурсу Молодіжної столиці України. Зателефонував Дем’ян Петрик, голова Молодіжної ради Луцька, і запропонував нам податися на проєкт «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3), яка співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом. Він надіслав нам заявку, і ми з колегами заповнили її наступного ж ранку. Перед цим наша команда пройшла курс на онлайн-платформі «ВУМ: Відкритий Університет Майдану», а згодом — навчання для менеджерів проєктів, які були відібрані для участі в обласному пітчингу, від фасилітаторів програми «Активні Громадяни». На початку липня ми дізнались, що перемогли на пітчингу серед інших проєктів», — розповідає Ольга.

Дружнє місто

Подальшу роботу Ольга описує як синергію громади, влади та бізнесу. Волонтерами були члени Молодіжної ради, учні та викладачі Острозької школи мистецтв, активісти ГО «Територія змін». Долучалися і перехожі містяни. Студентські ЗМІ робили фотографії і поширювали інформацію. 

Перед тим, як малювати мурал, команда збила зі стіни верхній шар вапна, поґрунтувала її та нанесла основу. Територію прибрали. Комунальники поклали плитку і допомогли з оновленням лавок. Проєкт розростався у процесі його реалізації.

«Ми не мали робити лавки, але люди захотіли, бо це невід’ємна частина алеї. І як називати це місце артпростором, якщо лавки побиті, немає де сидіти?» — каже Ольга.

Нам було б складно з такими додатковими витратами, але вдалось підключили «БУРчик» (волонтерську ініціативу при осередках БУР, яка залучає місцеву молодь). Також зверталися до місцевого бізнесу — і він не підвів. Хтось закупив додаткові смітники, хтось орендував пульверизатор, щоб покрити мурал захисним лаком.

«Під час розробки проєкту ми порахували фарби, яких, як виявилося, не було в жодному магазині нашої громади. Доставка поштою була б дорогою, а ми її не прописували. Виручила місцева підприємиця, яка допомогла замовити і зробила знижку на доставці» — розповідає Ольга.

Усі працювали разом, і що зобразити на муралі — вирішували також разом. Ольга розповідає, що їм важливо було почути думку громади. Серед відповідей звучало: це має бути щось патріотичне, автентичне й локальне. Тому команда звернулася до місцевого художника.   

«Микола Павловський — просто геній своєї роботи. Буквально через два дні після того, як ми розповіли йому про ідею муралу, він намалював ескіз. Склеїв 30 аркушів паперу докупи і показав нам. Ми були щасливі, бо вийшло красиво», — ділиться Ольга Стецюк.

На ескізі, а тепер і на муралі, намальовані синьо-жовтий прапор і три пам’ятки архітектури національного значення: Острозький замок, Кругла вежа та Богоявленський собор. 

Микола наніс основу малюнка на стіну. Це було складно, адже вона рельєфна. Далі допомогла острозька художниця Людмила Шевчук. Малювали діти і дорослі учні Острозької школи мистецтв, їх викладачі, а також охочі, які не мали подібного досвіду. 

Над муралом працювали тиждень. Поспішали, адже синоптики обіцяли, що незабаром почнуться дощі. 

«Це дійсно була соціальна згуртованість та інтеграція. Для всіх знаходилася робота. Ми вмикали музику і працювали до 9 вечора. І встигли — дощ нас не застав», — пригадує Ольга. 

Концерт-презентацію влаштували 23 серпня, у День прапора України, напередодні 30-річчя незалежності держави. Будинок культури надав апаратуру. Одразу після створення муралу, у цьому просторі відбулося багато заходів: День бібліотекаря, концерти «Вечірньої школи», кінопокази, співанки, студентські літературні вечори. 

Цього року у зазвичай активному й гамірному Острозі проводять небагато подій — лише благодійні концерти для збору коштів на ЗСУ. Проте, громаді міста, а також людям, яких прихистив Острог під час війни, все ще потрібні публічні простори для спільних досвідів. Тож не дивно, що саме артпростір «Friendly city» став місцем проведення співанки і кінопоказів табору, створеного для інтеграції підлітків, котрі переїхали через війну.

Творячи синергію

«Така якісна і така синергія, консолідація громади, влади, бізнесу та всіх причетних до цього проєкту дала можливість нам зробити артпростір, який став улюбленим місцем молоді та дорослих», — каже Ольга. 

Тим, хто хотів би взяти участь у конкурсі проєктів, Ольга радить не здаватися і не соромитись. Адже саме так знаходяться можливості і люди, які готові допомогти:

«Пиши про свою ідею, говори про неї — десять разів ніхто не почує, а на одинадцятий почує».

У планах Ольги та її колег — продовжувати працювати над подібними проєктами. Вона каже, що наступного разу, коли з’явиться подібна можливість, до них долучаться не лише відділ проєктної та інвестиційної діяльності, але й інші громадські організації, які допомагали створювати артпростір. 

«Вони побачили, що це можливо. Що якщо ти маєш ідею, якісно її прописав і зібрав хорошу команду, можна об’єднати навколо себе багато людей, які мають схожі мрії та ідеї. Це реально — перевтілити проблеми у можливості», — переконана Ольга. 

У колажах використані фото героїв.

§§§

Проєкт «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» (SC3) розрахований на 36 місяців і покликаний забезпечити ефективне подолання викликів і реалізацію перспективних можливостей в галузі розвитку на місцевому рівні шляхом покращення співробітництва між організаціями громадянського суспільства (ОГС) та місцевими органами влади (МОВ) в Україні. 

Він співфінансується Британською Радою та Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою спільно з трьома досвідченими співзаявниками (ОГС): ГО «Міцна громада», ГО «Молодіжна Платформа», та Херсонським обласним благодійним фондом «Об’єднання», що розміщуються на сході, заході та на півдні України відповідно. Проєкт здійснюється на всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій.

Цю публікацію було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Ілюстрації
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!

Дякуємо за покупку!

Дякуємо і до зв’язку незабаром! Ваш тарифний план буде активовано на протязі 10 хвилин.

Повернутись до статті

Вхід в кабінет

Відновлення пароля

Оберіть рівень підтримки