Поради тим, хто боїться відпустки

Як налаштувати себе на вдалий відпочинок

12 Березня 2019

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи № 1 в Україні]

Для мільйонів людей піти у відпустку — справжня пастка. Відпустка потрібна, щоби розслабитися, відновити сили й забути про клопоти на роботі. Але перед від’їздом ми завалюємо себе додатковими справами, а повернувшись, намагаємося надолужити згаяне. Тому навряд чи можна назвати дивовижними висновки голландських дослідників про те, що, повернувшись із відпустки, люди не почуваються щасливішими, ніж ті, хто залишався в офісі.

У США ця проблема — особливо гостра, оскільки корпоративна культура часто змушує працівників і зовсім не брати відпустки: понад половина (52 %) американців не відпочивають принаймні частину належних їм днів. Основна причина — стрес, який люди відчувають до й після відпустки. У процесі опитувань 40 % чоловіків і 46 % жінок зазначили, що їм вистачило однієї лише думки про те, скільки роботи чекатиме їх після повернення, щоби відмовитися від відпочинку.

Ще одне дослідження показало, що відпочинок — джерело занепокоєння, хоч оплачувана відпустка — це заслужена нагорода. «За останні два тижні я відпрацював мінімум 24 зайві години», — зізнався один респондент, який збирався у відпустку. Іншого учасника дослідження, який щойно повернувся, турбувала схожа проблема: «Я дуже переживав через те, скільки потрібно буде надолужити».

Навчаючи людей із різних частин ділового світу медитації, я чую подібні скарги. До мене звертаються, коли відчувають сильний стрес, — особливо до й після відпустки. Згодом, консультуючи клієнтів, я вигадала тактику, яка дозволяє звести до мінімуму стрес і підвищити продуктивність праці.

Перед відпусткою

Навчіться розслаблятися. Не потрібно відкладати до відпустки — почніть боротися зі стресом уже зараз. Я раджу медитувати кілька хвилин щодня. Наближаючись до початку відпустки, обмірковуєте, якою вона буде. Якщо у вас немає часу, щоби медитувати повноцінно, хоча б посидьте з прямою спиною, дихаючи на повні груди. Уявіть, які приємні відчуття під час відпочинку — наприклад, спокій. Ці прості прийоми допоможуть вам у будь-який час приборкати свідомість, зосередитися і зберігати спокій на наступних етапах пропонованого мною шляху.

Розставте пріоритети. За кілька тижнів до відпустки напишіть список справ, які необхідно виконати перед від’їздом. Покажіть його керівнику, дізнайтеся його думку й погодьте з ним усі пункти. Плануючи щоденну роботу, звертайтеся до цього списку. Коли з’являтимуться нові завдання, відволікайтеся тільки на суттєві, а в іншому — дотримуйтеся плану. Якщо цього не робити, справи, а з ними і стрес, накопичуватимуться.

Зверніть увагу: я сказала «за кілька тижнів». Не чекайте, доки до відпустки залишиться тиждень. Якщо ви йдете на тиждень, починайте готуватися мінімум за два. Якщо на два тижні — почніть підготовку за місяць.

Попередьте всіх. Переконайтеся, що керівник, колеги та клієнти знають, коли вас не буде. Повідомте всім, що зв’язатися з вами під час відпустки не вдасться. Люди зрозуміють, що повинні заздалегідь вирішити з вами важливі питання. Можна додати дати вашої відпустки в підпис до електронних листів.

Дехто хвилюється: що подумають люди, якщо я не буду на зв’язку? Але я постійно переконуюся, що це лише зміцнює стосунки. Якщо людина віддається відпустці так само, як і роботі, це вражає.

Вигадайте, кому передати справи. У компанії напевне знайдуться люди, здатні допомогти зі справами, що виникнуть під час вашої відсутності. Або хоча б повідомте клієнтам, що ви все зробите після повернення. Розділіть свою роботу на частини й подумайте, хто з колег із ними впорається. Попросіть цих людей замінити вас на час відпустки й запропонуйте відплатити їм тим самим. Домовившись про все, розішліть їм листи зі словами подяки й необхідною інформацією. Повідомте керівника, хто й за що відповідатиме, поки ви у від’їзді.

Може здатися, що це занадто. Але знаючи, що в офісі все під контролем, ви переживатимете менше. А оскільки колеги візьмуть на себе відповідальність за частину справ, після відпустки на вас чекатиме менше роботи.

Впорядкуйте робоче місце. Можливо, це звучить дивно. Навіщо додавати зайві завдання в список роботи до відпустки? Причина проста: безлад підвищує рівень стресу. Охайне робоче місце зробить повернення приємнішим.

Налаштуйте автоматичну відповідь на листи. Продумайте текст так, щоби після повернення мати менше роботи. Наприклад, ви можете написати, що не відповідатимете на листи, отримані під час відпустки, і попросити рідних та близьких продублювати повідомлення, якщо вони ще будуть актуальними, після вашого повернення. Якщо це можливо, вкажіть в автоматичній відповіді, що повернетеся на роботу у вівторок або середу, навіть якщо насправді повернетеся в понеділок. Не плануйте зустрічей на перший день після відпустки, щоби не перевантажити себе.

Під час відпустки

Під час згаданого нами дослідження вчені виділили групу людей, які почуваються краще після відпустки: це ті, кому вдалося «як слід розслабитися». Відпустка — шанс набратися сил. Скористайтеся ним сповна.

Поставте собі мету. У робочому житті багато хто звик орієнтуватися на цілі. Спробуйте застосувати цю навичку під час відпустки. Прагніть, наприклад, відчути радість, спокій, зарядитися енергією.

По-справжньому вимкніться. Залиште роботу й думки про неї в офісі, так ваші розум та тіло отримають заслужений відпочинок. А обмеживши доступ до гаджетів, ви вже точно насолодитеся відпусткою.

Використовуйте свої відчуття. Гуляйте на природі. Звертайте увагу на звуки. Вдихайте свіже повітря. Плавайте в озері. Ходіть на спа-процедури.

Я мати трьох дітей і знаю: усе це простіше сказати, ніж зробити. Тому рекомендую планувати деякі з цих пунктів заздалегідь і хоча б трохи часу присвячувати собі.

Після відпустки

Якщо ви добре підготувалися до відпустки і як слід відпочили — це вже частина шляху до легкого повернення. Але навіть якщо підготовка провалилася, а сама поїздка перетворилася в хаос із затриманими рейсами, сльозами дітей і запізненням на потяг, ще можна зробити так, щоби повернення не звело вас із розуму.

Складіть план. Не обов’язково в першу ж хвилину поринати в роботу, розгрібати завали й намагатися негайно переробити всі справи. Витратьте півгодини на створення списку найважливіших завдань. Зробіть це до того, як перевірите пошту: провівши пару днів або тижнів поза офісом, ви, напевно, почали мислити ширше. Якщо ви повільно обдумаєте всі справи і випрацюєте план дій, то зможете суттєво підвищити свою продуктивність та знизити рівень стресу.

Знову розставте пріоритети. Можливо, тепер найважливіші не ті завдання, які ви мали перед відпусткою. У перший день зв’яжіться з ключовими співробітниками компанії й обговоріть, що ви пропустили й що терміново потребує вашої уваги. Подякуйте всім, хто вам допомагав, і запитайте, чи потрібно їм щось від вас. Якщо вважаєте, що необхідно прочитати листи, які вам надіслали під час відпустки, перегляньте поштову скриньку і спочатку оберіть найважливіші — наприклад, від керівника або великого клієнта.

Прислухайтеся до себе. Поринаючи у роботу, запитайте себе, чи прямуєте ви до мети, яку поставили на час відпустки, — відчувати радість, спокій, зарядитися енергією. Час від часу згадуйте найкращі моменти поїздки — нехай вони направляють вас до цієї мети. Це допоможе вам протистояти стресу. Так ви нагадуватимете собі, що ви «пройшли перезавантаження» й готові до роботи.

Медитуйте. Усього кілька хвилин принесуть вам безліч користі, зокрема допоможуть підвищити креативність і навіть змінити роботу мозку.

Ви маєте право на гідний відпочинок. Ви його заслужили. Ви не повинні відчувати через це стрес. Дотримуючись запропонованого мною плану, ви зможете повністю насолодитися відпочинком і гарненько розслабитися.

Оригінал — Tristan Elizabeth Gribbin 
Адаптований переклад — Віра Курико

Зображення — unplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!