Як «порвати» всіх на співбесіді: 16 психологічних прийомів

Прийоми успішної співбесіди

30 Червня 2018

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Роботодавці — теж люди, і вони схильні до таких самих психологічних трюків і мають такі самі упередження, що й усі інші. Шана Лейбовіц із Business Insider склала список науково обґрунтованих прийомів, які допоможуть кандидатам мати більш симпатичний, компетентний та перспективний вигляд.

1. Попросіть призначити співбесіду у вівторок на 10:30

За даними сайту Glassdoor, найвигідніший час для співбесіди — коли зручно інтерв’юеру, а не коли зручно вам. Але якщо раптом у вас буде можливість вибрати час для бесіди, запропонуйте 10:30 у вівторок. У цей час людина, яка проводитиме інтерв’ю, з більшою ймовірністю буде доволі розслаблена.

В цілому краще уникати зустрічей рано-вранці, бо в цей час ваш співрозмовник думатиме про те, що йому краще зробити сьогодні. Також невигідно зустрічатися в кінці робочого дня — тоді людина вже буде більше думати про те, що її чекає вдома.

2. Уникайте співбесід в один день із сильними конкурентами

Дослідження показують, що роботодавці порівнюють кандидатів з іншими людьми, які прийшли на розмову в той самий день, і слабкі кандидати, які прийшли після сильних, отримують додатковий мінус. І навпаки, ті, що приходять на співбесіду після декількох слабких кандидатів, отримують додатковий плюс. Тому якщо вам вдасться дізнатися, коли будуть приходити на співбесіду ваші суперники, то спробуйте прийти в той день, коли це будуть робити не найкваліфікованіші люди.

3. Підберіть належний одяг

Опитування сайту CareerBuilder показує, що HR-менеджери і рекрутери по-різному сприймають кольори одягу. 23 % з них рекомендують носити синє — це показує, що кандидат командний гравець. 15 % радять одягати чорне — це говорить про лідерський потенціал. 25 % вважають, що помаранчевий — найбільш невдалий колір та свідчить про непрофесіоналізм.

Ось що сигналізують інші кольори: 

Сірий — логічний та аналітичний склад розуму
Білий — організованість
Коричневий — надійність
Червоний — влада
Зелений, жовтий, помаранчевий, бордовий — креативність.

4. Враховуйте вік співрозмовника

Можна багато чого зрозуміти про людину і про те, що вона хоче від вас почути, знаючи, до якого покоління вона належить. Джон Молідор і Барбара Парус у своїй книзі Crazy Good Interviewing пишуть, що різні покоління інтерв’юерів помітно відрізняються один від одного.

Покоління Y (20-30 років): для них принесіть візуальні зразки своєї роботи і підкресліть здатність працювати в мультизадачному режимі.

30-50 років: підкреслюйте свою креативність і те, як ви вмієте знаходити баланс між роботою та особистим життям.

50-70 років: покажіть, що ви працюєте багато і наполегливо і поважаєте досягнення старших.

5. Покажіть долоні

За словами Молідора і Парус, рух ваших рук на співбесіді багато важить. Коли ви показуєте долоні, це зазвичай говорить про вашу щирість, а коли ви складаєте їх, з’єднавши тільки кінчики пальців, — про вашу впевненість. А ось тримати руку долонею вниз не варто — це свідчить про вашу схильність до домінування.

Тим більше не варто ховати руки: люди подумають, що вам є що приховувати. Якщо ви стукаєте пальцями по столі — це ознака нетерплячості, якщо складаєте руки на грудях — ознака розчарування. А якщо ви занадто розмахуєте руками, це просто відволікає співрозмовника.

6. Знайдіть щось спільне зі співрозмовником

Нам подобаються люди, з якими у нас є спільні риси. Тому якщо, наприклад, ви знаєте, що ваш співрозмовник цінує волонтерство і вам теж воно подобається, — знайдіть спосіб заговорити про це.

7. «Віддзеркалюйте» рухи співрозмовника

Люди вважають інших більш симпатичними, якщо помічають у них схожі рухи тіла. Фахівець із мови жестів Патті Вуд зазначає, що в ідеалі потрібно нібито танцювати з іншою людиною, демонструючи, що вам цікава розмова, що ви командний гравець. Якщо співрозмовник нахиляється вперед і кладе руки на стіл, зробіть те ж саме. Досить імовірно, він навіть не помітить, що ви його копіюєте.

8. Робіть компліменти, не намагаючись просувати себе

Психологи виявили, що коли кандидати говорять щось приємне і коли це не видається штучним, їх із більшою ймовірністю беруть на роботу. Йдеться про те, що ви можете хвалити організацію, показувати свій ентузіазм, але не кажіть відразу про свої заслуги.

9. Ви одночасно впевнені у собі та віддані

Автори книги Friend and Foe кажуть, що успіх у бізнесі — це одночасно наслідки конкуренції та кооперації. Це означає, що на співбесіді важливо вміти демонструвати почуття співбесіднику та бути впевненими. Наприклад, сказати: «Я у захваті від того, що вам вдалося зробити (у певній сфері). Це нагадує мені про мою роботу». Ви берете на себе ініціативу в розмові, але встигаєте насолоджуватися заслугами потенційного роботодавця.

10. Розкажіть про те, як ви контролювали ситуацію на попередній роботі

Щоб справити враження на того, хто проводить співбесіду, поговоріть про свій минулий досвід — про випадки, коли ви брали на себе ініціативу. В одному дослідженні продавці слухали опис гіпотетичної ситуації (клієнт приходить до супермаркету, щоб купити речі в дорогу, але не знає, що саме йому потрібно, ви обговорюєте з ним різні продукти, і він купує сонячні окуляри і крем від засмаги). А потім їх просили оцінити, наскільки вони відчувають себе відповідальними за позитивний результат роботи. Співробітники, які вважали себе відповідальними за покупку, зазвичай отримували вищі оцінки, ніж їхні керівники.

Та ж ідея працює і на співбесідах. Якщо ви можете продемонструвати, як саме здійснили вклад в успіхи своєї компанії, співрозмовник буде вражений більше, ніж якщо ви вдаватимете, що ви тут ні до чого.

11. Чесно говоріть про свої слабкості

Коли ви відповідаєте на запитання «Яка ваша головна слабкість?», то насамперед хочеться сказати щось про свої сильні сторони: «Ох, я такий перфекціоніст»; «Я дуже багато працюю». Однак дослідження показують, що такі відповіді, навпаки, відштовхують майбутнього роботодавця. Краще сказати щось чесне, на кшталт «Я не завжди буваю організований», що звучить щиро і може викликати прихильність у співрозмовника.

12. Програмуйте себе на впливовість

Чимало досліджень показують, що ви за власним бажанням можете виглядати та відчувати себе впливовішими у певних ситуаціях. Учасники одного дослідження, яких попросили написати про те, коли вони мали владу над людьми, здалися іншим учасникам більш впливовими. Це враження зберігалося навіть два дні по тому.

У дослідженні професора Гарвардської школи бізнесу Емі Кадді студенти, які практикували «силові» пози протягом хвилини перед виступом на тему роботи своєї мрії, здавалися більш впевненими. Їх частіше, ніж студентів, які брали «пози слабкості» (закритість, скутість), порекомендували б узяти на роботу інші учасники дослідження.

Зрозуміло, що не варто вставати в позу сили під час співбесіди, але цілком можна зробити це перед входом у будівлю або в кімнату для перемовин.

13. Говоріть виразно

Якщо хочете видаватися розумним, не говоріть монотонно. Психолог Леонард Млодінов зазначає, що коли дві людини говорять одні й ті самі слова, але одна говорить трохи швидше і голосніше, роблячи менше пауз, варіює гучність мовлення, її оцінять як більш енергійну, розумну. Така мова вселяє довіру до вас і підвищує уявлення про інтелект.

14. Дивіться людині в очі, коли знайомитеся

 В одному дослідженні вчені попросили учасників подивитися відеозаписи, як незнайомці вперше розмовляють один з одним, і потім оцінити, наскільки розумний кожен зі співрозмовників на відео. Люди, які регулярно дивилися іншим в очі, отримували більш високі оцінки.

15. Будьте доброзичливі, але наполегливі

В одному приголомшливому дослідженні вчені намагалися з’ясувати, чому кандидати, які видаються тривожними, з меншою ймовірністю отримують роботу. Виявилося: шанси таких людей зменшує той факт, що більш нервові люди здаються менш теплими і менш наполегливими, до того ж  вони говорять значно повільніше.

«Якщо ви не екстраверт, то вчіться «продавати» свої навички», — каже співавтор дослідження Дебора Пауелл в інтерв’ю Forbes. Зокрема, повільне мовлення погіршує враження: співрозмовник може подумати, що вам просто важко відповісти на запитання.

16. Демонструйте свій потенціал

На співбесіді виникає спокуса більше розповісти про свої досягнення. Але дослідження показують, що важливіше зосередитися на тому, що ви здатні зробити в майбутньому, якщо вас наймуть на роботу. Люди вважають кандидатів більш успішними, якщо їм кажуть, що ті продемонстрували великий потенціал.

Психолог Хейді Халворсон зазначає, що наш мозок приділяє більше уваги «невизначеній» інформації, бо хоче в ній розібратися. Ми витрачаємо більше часу на аналіз цієї інформації, і якщо вона має позитивний аспект, то людина справляє хороше враження.

Оригінал — Shana Lebowitz 
Переклад — Віра Курико 
Зображення — unplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Запросіть друга до Спільноти

Вкажіть, будь ласка, контактні дані людини, яку хочете запросити

Придбайте для друга подарунок від TUM

Вкажіть, будь ласка, контактні дані цієї людини, щоби ми надіслали їй посилку