ReadBetter, Іван Примаченко

Cпівзасновник Prometheus про улюблені книжки

24 Травня 2018

Разом із командою Book Box продовжуємо проект Read Better, у рамках якого запитуємо знаних українців про те, які книжки зробили із них фахівців, а які — людей. (І що несподіваніші та різноманітніші рекомендації — то краще.)

Цього разу Таня з Book Box розпитала про читання Івана Примаченко, співзасновника Prometheus. (Більше про ініціативу читайте тут.)

BB logo grey no name

Іван Примаченко — історик із Донецька, який три роки тому заснував проект безкоштовної освіти. Зараз платформа масових відкритих онлайн-курсів Prometheus нараховує півмільйона зареєстрованих користувачів.

Учасник списків «30до30» від Forbes та «Люди Нового времени».

Один із тих, хто своїми вчинками й енергією ламає звичні стандарти і рухає країну вперед.

BB logo grey no name

Я підготував до нашої зустрічі близько десяти книжок. Буду дуже умовно слідувати логікою того, що вплинуло на мене професійно, що особистісно і що з найактуальнішого варто читати саме зараз.

DSC_8143

Якщо говорити про професію, то дуже важливий жанр — наукова фантастика. Її любив мій батько, і в моєму дитинстві ми багато говорили й дискутували про неї.

У наукової фантастики ти вчишся, що не існує нічого неможливого. Є обмеження об’єктивні, але їх можна і потрібно долати.

Ти вчишся тому, що за допомогою нових технологій, нових способів організації і чистої креативності можна вирішити майже всі проблеми — навіть ті, які здаються такими, які вирішити нереально.

Думаю, це було тим великим поштовхом, який багато в чому визначив моє світобачення, і без якого я точно не взявся б за створення Prometheus. Фактично ми б’ємося за те, щоб зробити найкращу освіту доступною кожному, що, на перший погляд, видається майже нереальним завданням.

Таню, ти казала, що твоя бабуся проходить курси на Prometheus. П’ять років тому це звучало як абсолютна наукова фантастика. 87-літня бабуся дивиться на смартфоні перекладені лекції викладачів Гарварду, які можна відтворювати знову і знову. Зараз це вже реальність.

З чого починати?

«Оповідання про пілота Піркса» Лема. 

«Гіперіон» Сіммонса. 

І, звісно, «Дюна» Герберта.

Дюна

В оригіналі: Dune
Автор: Френк Герберт
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Про книжку від Book Box:

Написаний у 1965 році культовий роман вважають найкращим науково-фантастичним твором усіх часів і народів.

Одна з найулюбленіших книжок засновника Amazon Джефа Безоса. І одна з найпопулярніших серед користувачів Book Box.

У 1984 році Девід Лінч зняв екранізацію «Дюни», заради чого відмовився від крісла режисера «Зоряних війн». Незабаром чекаємо на кіноверсію від Дені Вільнева.

BB logo grey no name

Thinking fast and slow

В оригіналі: Thinking, Fast and Slow
Автор: Деніел Канеман
Видавництво: Наш Формат

Це книга-фундамент критичного мислення. Кожна людина має прочитати її, щоб навчитись дивитися на світ без викривлень.

Вона демонструє дуже важливу ідею. Критичне мислення потрібно вивчати як навичку, ним неможливо інтуїтивно оволодіти. Багато людей вважають, що, якщо вони розумні, то їм не потрібно навчатись мислити критично. Канеман дуже вдало демонструє хибність цієї думки: у свідомості людини (навіть дуже розумної) вбудовано купу ілюзій, які цілком викривляють наше бачення світу.

Ця книжка змінює людей. Вона, до речі, не надто легко читається, але її зміст компенсує всі складнощі прочитання.

Який професійний урок дав мені Канеман? Навичкам, на кшталт критичного мислення, вміння вчитися новому чи самостійно приймати рішення, потрібно навчати. І школа, яка цьому не навчає, стає школою вчорашнього дня. Саме тому ми запустили курс «Критичне мислення для освітян» на Prometheus.

Про автора від Book Box:

Деніел Канеман — основоположник психологічної економічної теорії.

Лауреат Нобелівської премії з економіки «за застосування психологічної методики в економічній науці, особливо — при дослідженні формування суджень і прийняття рішень в умовах невизначеності».

Пояснюючи, чому він зайнявся психологією, Канеман писав так:

«Це було в кінці 1941 або на початку 1942 року. Євреї були зобов’язані носити Зірку Давида і дотримуватися комендантської години. Я затримався допізна, граючись із християнським другом. Спускаючись по порожній вулиці, побачив, що наближається німецький солдат у чорній формі, якої, як мені говорили, слід особливо остерігатися, — її носили есесівці.

Я наблизився до нього, намагаючись йти швидко, і зауважив, що він пильно дивиться на мене. Він покликав і обійняв мене, заговорив зі мною німецькою, з великим почуттям. Випустивши мене з обіймів, він відкрив свій гаманець, показав мені фото хлопчика і дав трохи грошей.

Я пішов додому, більш ніж будь-коли впевнений в тому, що правду казала моя мати: люди нескінченно складні та цікаві».

Рекомендація Book Box для тих, хто вже прочитав Канемана:

Книжка Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions. Викладач МІТ розповідає, зокрема, про те, чому чесні люди не крадуть гроші, але крадуть їжу та канцелярію в офісі. І як із цим боротися.

BB logo grey no name

Стратегії геніїв

В оригіналі: Strategy Rules: Five Timeless Lessons from B. Gates, A.Grove, and S. Jobs
Автор: Девід Йоффе
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Рекомендую цю книжку як вступ до стратегії. Це суперпоширена проблема, бо дуже багато людей не вміють і бояться мислити стратегічно і не знають, куди хотіли би прийти.

Ця книжка на прикладі харизматичних бізнес-лідерів навчає основам стратегії та дає важливий поштовх не боятися мислити стратегічно. Адже боятися слід лише життя за стратегією інших людей.

BB logo grey no name

Mindset. How You Can Fulfil Your Potential

Автор: Керол Двек

Автор книжки Керол Двек — легендарна дослідниця зі Стенфордського університету. Вона розробила концепцію мотивації, яка визначає світогляд людини. У цій науково підтвердженій концепції людям може бути притаманна або модель фіксованого мислення, або мислення зростання.

Для фіксованого мислення характерна віра в те, що людям притаманні ті чи інші таланти. Щось вдається — отже, є талант, не вдається — потрібно припинити намагатися.

Зрозуміло, що люди з фіксованим мисленням уникають складних завдань, бо провал свідчитиме про те, що у них немає таланту.

Для людей, яким властиве мислення зростання, успіх прямо пропорційний не таланту, а вкладеним зусиллям або правильно підібраній стратегії.

Зрозуміло, що люди з таким мисленням навчаються набагато швидше, беруться за складні завдання і, врешті-решт, стають успішнішими в роботі та житті. Коли ти не пасуєш перед труднощами, рано чи пізно тобі все вдасться.

Є наукові дослідження, які довели, що типи мислення можна — і треба — змінювати цілеспрямованим навчанням.

BB logo grey no name

Потік

В оригіналі: Flow: The Psychology of Optimal Experience
Автор: Михай Чиксентмигаї
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Книжка про оптимальний психологічний стан: максимальну ефективність, задоволення і щастя — і як його досягнути. Вона логічна, просто структурована і доволі практична. Пояснює, що таке щастя і як реально наблизити до нього вашу діяльність.

Про автора від Book Box:

Михай Чіксентміхаї (для легкості запам’ятовування — chicks send me high 😉 — американський психолог, колишній декан факультету Університету Чикаго, відомий своїми дослідженнями тем щастя, креативності та добробуту.

Найяскравішими його творами вважають книжки про «потік» — особливий стан повної концентрації, коли людина відчуває небувале піднесення, задоволення та усвідомлення власної майстерності.

«Потік — такий стан повного занурення у момент, наче граєш джаз або займаєшся коханням».

У Михая є книжки про застосування концепції потоку в різних сферах життя, наприклад, «Бегущий в потоке».

BB logo grey no name

Людина розумна & Homo Deus

В оригіналі: Sapiens. A Brief History of Humankind
Автор: Ювал Ной Харарі
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Я ж історик, я маю дати щось історичне. (Усміхається)

«Людина розумна» гарна тим, що дає системне бачення. Доволі провокативне (але засноване на наукових фактах), яке цікаво читати і яке змушує замислюватися.

Чудова книжка для людей, які до цього історією ніколи не цікавилися. Точно не навіює нудьги і не топить у деталях.

Якщо «Людина розумна» описує минуле людства, то «Homo Deus» — імовірне майбутнє. Біологічну революцію, штучний інтелект, світ, у якому голод, бідність, хвороби і навіть сама смерть — застарілі поняття.

BB logo grey no name

The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in a Time of Brilliant Technologies

Автор: Ерік Брінйолфсон, Ендрю Макафі

Експрес-курс із найближчого майбутнього, який має пройти кожен.

Ця книжка демонструє, що ми перейшли від лінійного до експоненційного зростання технологій. Наш мозок, до речі, погано пристосований для того, щоб зрозуміти його силу.

Це помітно на прикладі класичної задачі із зернятами, які викладають на клітинки  шахової дошки. Якщо почати з одного зерняти і на кожну наступну клітину викладати вдвічі більше, то на першій половині шахової дошки нічого драматичного не відбуватиметься.

Однак на другій половині кількість зернят зростатиме гігантськими стрибками. Скоро купа зерна, яку ми «отримаємо» буде вищою від Евересту. Тепер, коли технології почали рекомбінуватися між собою, так само прискорюється і науково-технологічний та суспільний прогрес.

З усіх книжок про майбутнє я рекомендую цю найбільше. Вона містить дуже конкретні рекомендації для виживання. Я навіть задумався про якийсь курс підготовки до майбутнього на Prometheus.

BB logo grey no name

Все те незриме світло

В оригіналі: All The Light We Cannot See
Автор: Ентоні Дорр
Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Чим цікава ця книжка? Тим, що вона подвійна. У ній все двоїться.

Це два проміжки часу. Перший — початок бомбардування Сен-Мало союзниками, п’ять днів бомбардування, яке майже знищило місто. Другий  — з 20-х років до серпня 1944 року.

Це два головних персонажі. Дівчинка, що поступово втрачає зір у Парижі, і хлопчик із притулку в Німеччині. Вони невідворотно йдуть до зіткнення одне з одним.

Це різні жанри. Кожен читач сам обирає жанр книжки. Її можна читати як дуже реалістичну історію про те, що люди відчувають під час великої війни. З іншого боку, можна сказати, що це містичний детектив. Немає правильної відповіді.

«Все те незриме світло» написана унікальною мовою. В дитинстві ми не докладаємо зусиль, щоб уявити події з книжок. Вони одразу постають у нашій голові, бо сила фантазії ще надзвичайно велика.

Дорр повертає нам цей дар. Він пише стислим, майже телеграфним стилем, але ми миттєво опиняємось всередині, можемо бачити, чути та відчувати запахи.

BB logo grey no name

East of Eden

Автор: Джон Стейнбек

Це книжка, яку складно рекомендувати, бо складно пояснити, про що вона. Формально це сімейна сага, історія кількох поколінь людей, які живуть в США. Менш формально —переказ Стейнбеком Книги Буття, зокрема історії про Каїна і Авеля.

Автор не намагається задурити нам голову. Не старається тримати нашу увагу дешевими прийомами та інтригою або несподіваними поворотами сюжету.

І все ж, не зважаючи на те, що автор не буде з нами гратися, ми це читаємо з величезним задоволенням. І з нетерпінням чекаємо на розв’язку.

Справа у тому, що це книжка про саме життя. Правдивішої мені ще не траплялося.

Як на мене, одним із головних критеріїв хорошої книжки є чесність. Дуже легко приховати літературними трюками сутність книжки, відволікти увагу недосвідченого читача від того, чи має автор що сказати. Історія настільки сильна, що її не потрібно штучно накручувати.

BB logo grey no name

Бонус із книжкової стратегії Івана на 2018 рік

Три книжки нобелівських лауреатів:

1. «Світ трьох нулів: Нова економіка нульової бідності, нульового безробіття та нульових викидів CO2» («A World of Three Zeros: The New Economics of Zero Poverty, Zero Unemployment, and Zero Net Carbon Emissions» by Muhammad Yunus).

2. «Я — Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту» («I Am Malala: The Girl Who Stood Up for Education and Was Shot by the Taliban»).

3. «Ціна нерівності. Як теперішнє поділене суспільство загрожує нашому майбутньому» («The Price of Inequality: How Today’s Divided Society Endangers Our Future» by Joseph E. Stiglitz).

Про те, як вийти на якісно новий рівень роботи:

4. «Глибока робота. Правила сфокусованого успіху в розсіяному світі» («Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World» by Cal Newport).

5. «Принципи: життя і робота» («Principles: Life and Work» by Ray Dalio).

Про освіту майбутнього від президента Північно-Східного університету США:

6. «Стійкість до роботів: Вища освіта у часи штучного інтелекту» («Robot-Proof: Higher Education in the Age of Artificial Intelligence» by Joseph E. Aoun)

Про прийняття правильних рішень:

7. «Розуміючи ризик: Як приймати правильні рішення» («Risk Savvy: How to Make Good Decisions»).

8. «Алгоритми для життя: Інформатика людських рішень» («Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions»).

Нова книга легендарного Стенфордського біолога Роберта Сапольскі:

9. «Поводься чемно: Людська біологія у найкращому і найгіршому» («Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst» by Robert M. Sapolsky).

І, звичайно, куди ж без наукової фантастики:

10. «Людина у високому замку» («The Man in the High Castle» by Philip K. Dick).

Усі ілюстрації — Book Box.

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!