Як відволікатися з користю

Завдяки своїй розсіяній увазі ви легко вигадуєте нові ідеї. Але чи втілюєте ці ідеї в реальність?

18 Лютого 2017

Чи доводилось вам помічати, як складно ігнорувати безглузде базікання радіоприймача поблизу? Або те, що ваші найкращі ідеї з’являються не там, де ви їх очікуєте, а народжуються з чогось, що ви бачили лише мигцем?

Ваша історія підтверджує результати дослідження, яке довело, що розум надзвичайно креативних людей особливо «відкрито» зосереджує свою увагу на навколишньому світі.

Психологи стверджують, що успішні творчі люди часто мають розсіяну увагу. Тобто коли вони зосереджуються на чомусь одному, інша нерелевантна інформація може все одно проникати у їхню свідомість.

Інакше кажучи, система уваги творчих особистостей більше нагадує ліхтар, що направлений на висвітлення великого обсягу інформації. Натомість увага більшості дорослих схожа на прожектор, який чітко виділяє лише одну річ.

Ці лабораторні дослідження можна практично застосовувати у реальних життєвих ситуаціях. Якщо концепція розсіяної уваги актуальна й для вас, існує декілька простих шляхів використати цю психологічну особливість собі на користь, а також подекуди стримувати її негативні наслідки.

Спершу розглянемо детальніше висновки науковців. Нещодавно психологи Північно-Західного університету опублікували результати свого дослідження. Під час його проведення учасники переглядали комп’ютерні зображення великих літер, сформовані з інших маленьких літер (більше відомі як фігури Навона). Наприклад, демонстрували латинську літеру S, яка складалась з маленьких E, чи велику літеру А, сформовану з маленьких Н. Перед переглядом цих комбінацій на екрані з’являвся символ, який просив учасників експерименту звертати увагу на одну велику букву або ж на багатьох маленьких. Завдання учасника полягало в тому, щоб якнайшвидше визначити за допомогою підказки, S чи H — велика чи маленька.

Звучить надзвичайно просто, але інколи завдання були дещо ускладнені, наприклад, підказка просила звернути увагу на велике Н, але воно складалось з маленьких S, а не з якоїсь нейтральної літери, або, в легших версіях завдання, з маленьких Н. Дослідників цікавило, наскільки на учасників впливало те, що їх просили проігнорувати.

Найважливішим підсумком експерименту було те, що учасники, які у повсякденному житті успішніші у креативних видах діяльності в 10 різних сферах (зокрема у мистецтві, танцях чи кулінарії), більшою мірою відволікались на те, що відбувалось на тому рівні, який їх просили ігнорувати. Здавалось, наче інформація на цьому рівні проникає у їхню свідомість попри те, що для завершення цього завдання їм варто було б її ігнорувати.   

Що успішнішою була їхня творча діяльність, то більше вони відволікались на те, що відбувалось

Прикладом із реального життя може бути спроба зосередитись на статті в журналі, яка завершилась усвідомленням того, що ваша увага цілком звернена на рекламу на сусідній сторінці. Цілком зрозуміло, що це шкодить читанню статті, але реклама також може стати поштовхом до формування нової креативної ідеї. 

Але нам не варто надто зважати на ці результати. По-перше, учасники дослідження самостійно визначали обсяг своїх креативних досягнень, тому було б цікаво побачити, чи ці результати можна повторити у людей, чиї креативні досягнення можна якось довести. В такому разі уявлення про розсіяних творчих людей можна було б підтвердити, і воно цілком відповідало б жартівливим стереотипам. Реальною ілюстрацією до жарту може стати творчий процес письменника Джонатана Франзена, який я описав у книжці 99U «Manage Your Day To Day»: щоб налаштуватись на роботу, він зачинявся у кімнаті з голими стінами та одягав навушники, що заглушують шум.

Допоки ваша ідея ще в процесі творення, розсіяна увага — ваша сила

Але допоки ваша ідея ще в процесі творення, розсіяна увага — ваша сила. Уявіть собі, що ваш мозок має два режими: режим генерації ідей та режим їхньої реалізації. 

У режимі генерації ідей ви можете максимально піддавати себе впливу шуму, вібрацій, звуків та відволікатись. Ходіть на вечірки, гортайте журнали, користуйтесь громадським транспортом, і нехай на задньому плані Твіттер та Фейсбук нагадуватимуть вам про нові повідомлення. Зробіть це — і ваш відкритий розум впустить у себе саме ту нову ідею, якої ви так чекали.

Але коли треба попрацювати, то вам доведеться примусити себе зосередитись. Якщо ви — людина з розсіяною увагою, то скористайтесь принципами роботи Джонатана Франзена. Кав’ярня навряд чи буде найкращим місцем для зосередженої роботи, і офісів з відкритим плануванням також слід уникати. Окрім цього, спробуйте не перемикатись між різними проектами — творчі люди частіше за інших відволікаються на другорядні речі, працюючи над різними проектами водночас. Заплануйте конкретні відрізки часу, щоб зосередитись на конкретному завданні, але не забувайте передбачити достатню кількість перерв на відпочинок. 

Якщо ви потребуєте екстремальніших заходів, скористайтесь мобільними додатками та програмами, які допомагають зосередитись, наприклад, змушуючи вас вимкнути доступ до інтернету впродовж конкретного часу. Ще радикальніший засіб — найнебезпечніший додаток для письма, який видаляє все написане, якщо ви не продовжуєте писати з достатньою швидкістю.

Як інший ефективний метод можете спробувати онлайн-вправи для тренування оперативної пам’яті, які передбачають зберігання інформації у вашій пам’яті протягом короткого відрізку часу. Є докази, які свідчать про те, що ці вправи можуть допомогти вам покращити контроль над концентрацією уваги. Але будьте уважні. Можливо, позбувшись своєї розсіяності, ви втратите свою важливу перевагу —творчість.

Оригінал — Christian Jarret
Переклад — Юлія Петрів
Зображення — Clem Onojeghuo

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!