Взяли — і роблять

Три історії локальних виробників

12 Січня 2017

Тренд made in Ukraine стає чимдалі популярнішим, особливо серед молоді. В інтернеті є безліч рекомендацій та переліків місць, де можна знайти речі, виготовлені українцями. А сам локальний бізнес набирає стрімких обертів: зростає попит, з’являються нові бренди, створюються нові виробництва. Як це — відкривати власний малий бізнес в сучасній Україні, ми розпитали кількох молодих підприємців зі Львова.

Записники зі Львова

— Оці старі цехи скоро оживуть завдяки новому обладнанню, — Назар вказує рукою на пошарпану будівлю. — Усе тут потрібно відновлювати.

Ми йдемо територією старої львівської фабрики для пошиття одягу. У суміжних «офісах» тут наразі роблять різне: продають картоплю, обробляють дерево, а ще — створюють блокноти.

Богдан Желобчук та Назар Саламанюк — співзасновники українського бренду блокнотів Miff Manufacture. Впродовж трьох років зі своєю командою вони розвивають цей бізнес. Ставлять собі високу планку: «сформувати фанатично позитивне ставлення українця до товарів, виготовлених в Україні».

— Щоби, шукаючи будь-який товар, люди в першу чергу орієнтувалися на нашого виробника, — пояснює Назар.

За освітою хлопці архітектори, але тепер жартують, що обидва — «блокнотники».

— Мені завжди хотілося робити щось своє, а не працювати на когось. Вважаю, що нинішній малий бізнес в подальшому стане рушієм виробництва України, — говорить Богдан. — Україна взагалі ідеальне місце. Тут куди не повернешся, усюди потрібно щось вирішувати, змінювати. Кажуть, в Україні немає перспектив, — та їх тут вагон!

Усе почалося з дерева, пригадують хлопці. Спершу вони виготовляли дерев’яні лампи. Але у цій справі мали труднощі із закупівлею матеріалів та обладнання. Тож вирішили зайнятися виготовленням чогось простішого — що швидше приносило би прибуток.

— Перші два блокноти — скетчбуки з дерев’яною обкладинкою — я власноруч зшив за ніч. Обидва. Мені було цікаво зробити щось дуже практичне. Так народилися наші блокнотики, — пригадує Богдан.

Кажуть, в Україні немає перспектив, — та їх тут вагон!

IMG_6799

На виготовлення першої партії скетчбуків хлопці скинулися по тисячі гривень. І отримали замовлення на три блокноти. Тоді цей мінімальний попит був їм за щастя, а тепер нормою є щокількаденне замовлення на півтисячі блокнотів.

— Насправді ми робимо блокноти для себе. Отам на поличці лежить мій, в якому малюю. У нас їх настільки багато, в кожного, напевно, по п’ять штук різних.  Я проводжу тренінги з планування часу, тому дизайн планера створював із урахуванням усього необхідного, — пояснює Богдан.

На виготовлення першої партії скетчбуків хлопці скинулися по тисячі гривень. І отримали замовлення на три блокноти. Тепер нормою є щокількаденне замовлення на півтисячі блокнотів

Коли Miff лише заснували, хлопці навіть не знали, де купувати матеріали та в який спосіб краще робити блокноти. Виготовлення скетчбуку чи планера потребує пильної уваги до деталей — знають вони тепер. До прикладу, якщо у приміщенні вогко або холодно — клей не застигне і на ранок блокноти просто розпадуться. Потрібно вмикати батареї, постійно контролювати температуру. Матеріали для Miff купують в Україні, проте від іноземного виробника: Індонезія, Польща, Франція, Німеччина.

— Смішно, але якщо не в тому місці приклеїти обкладинку — блокнот легко розірветься. І ти цього не знатимеш, поки не зробиш. Ми постійно вдосконалюємо нашу продукцію, вивчаємо, як можна зробити краще, випробовуємо техніки, сперечаємось, — каже Богдан.

IMG_6788IMG_6825

IMG_6852IMG_6858

— Перевіряємо блокноти на друзях, знайомих, клієнтах, — додає його напарник. — Даємо їм, щоб спробували, поносили із собою, помалювали, пописали. Відгуки враховуємо, тому продукція постійно змінюється.

Хлопці вірять, що створити якісний бренд, до якого покупець буде повертатися знову і знову, можна лише, вкладаючи у роботу душу.

— Завдяки тому, що ми робимо блокноти власноруч, маємо змогу експериментувати. Велике виробництво, де продукцію штампують партіями, має певні обмеження, ми ж — ні.

Метелики

Ще одна майстерня розташувалася у невеличкій квартирі неподалік львівського вокзалу. Тут Інна Кіска — засновниця бренду краваток та метеликів Mr. Catman — знайомить нас зі світом текстилю.

— За чотири роки було різне: замовляли дерев’яні метелики, з пір’я, із вишивкою, незвичних форм: квадратні та овальні. І навіть для собак та котів, — сміється Інна.

Шити метелики Інна навчилася за допомогою відеороликів в інтернеті. Із обладнання має звичайну машинку для шиття, праску, лінійку та ножиці. Матеріали купує в локальних магазинах. Різнобарвні тканини з цікавими принтами з’явились у нас лише нещодавно, зауважує дівчина. До того шукала необхідні тканини в інтернет-магазинах.

— Метелики рідко замовляють просто так, для свого повсякденного образу. Здебільшого — для святкувань та урочистостей. Частіше замовляють дівчата: для хлопців, чоловіків, дружбів. Найзатребуваніші метелики — в клітинку та однотонні. Люди люблять темно-синій, брунатний, вишневий кольори, — розповідає майстриня.

Головне — знайти свою нішу та виробляти щось оригінальне

IMG_7048

І наголошує — в українського локального бізнесу однозначно є майбутнє. Головне — знайти свою нішу та виробляти щось оригінальне.

— Одного метелика можу зробити за 15-20 хвилин. Одного разу ми за день зробили 200 штук, — пригадує. — Найбільша партія метеликів, яку ми виготовляли, — 1000 штук. Це було замовлення до свята Миколая. Мені подруга допомагала — впоралися за три тижні. До того ж, одночасно із цим ми писали дипломи та виконували ще безліч замовлень. Було трохи складно, але це хороший досвід.

IMG_7044

Свої метелики Інна продає також за кордон за допомогою сайту-посередника.

— Але я не можу відстежити, куди саме потрапляє моя робота, бо замовлення отримую безпосередньо з цього сайту. Утім, у мене замовляли метелики окремо для США, Канади та Португалії. Але найбільше, звісно, продаю їх тут, в Україні.

Броші

— Можу працювати будь-де, де є достатньо денного світла з вікон чи хороше освітлення, — каже Марія Платко. У неї найзручніший бізнес — їй зовсім не потрібна майстерня.

Бренд Naked Needle, який дівчина заснувала рік тому, виготовляє броші та нашивки. Усі деталі виробництва вміщаються до сумочки майстрині.

— Я почала минулої зими. Побачила в інтернеті нашивку ручної роботи — це був котик. Стібки були грубі, але він мав такий класний вигляд! І я подумала: о, тож зроблю рівнішого, і він стане ще кращим, — пригадує, перебираючи вміст своєї робочої сумки і демонструючи деякі свої роботи. — А потім був Ван Гог. Я дуже люблю цього митця. Багато репродукцій його картин висять у мене вдома. Він вдався у мене дуже непропорційним, майже без бороди. Але він — мій улюблений.

Марія каже, що кожна її робота — неначе рідна дитина: вишиваєш цілими днями, а потім не можеш розлучитися.

— Мені подобається, що кожна з них — унікальна. Люди часто засмучуються, що я відмовляюсь повторювати роботи, але я просто не можу зробити таку ж саму. Це ж нецікаво!

IMG_6930

IMG_6924IMG_6922

Треба бути трошки божевільною, щоб вишивати стільки часу, але мені це вдається

Марія береться вишивати лише те, що лежить до душі. Головне, каже, — аби було порозуміння із самою собою і бажання два дні поспіль цим займатись. Інакше не зможе — закине.

— Треба бути трошки божевільною, щоб вишивати стільки часу, але мені це вдається, — сміється дівчина. — Коли тільки починаєш, завжди важко.  Але коли процес тебе захоплює повністю, можна сидіти й п’ять годин без перерви.

bh1tj4s6zjg-1479721851-0

Думки про те, щоби працювати в офісі з 9 до 18, Марію страшать.

— Я не хотіла б працювати на компанію та бути чиїмось роботом, — зізнається. — Мені подобається, що у нас розвивається локальний бізнес. Захоплююсь нашою молоддю, яка почала активно щось створювати. І це не просто підприємницька жилка. Кожен виріб особливий, не штампований, до того ж, український. Його хочеться купувати.

Автори — Олександра Сіммуль, Роман Скрипник, Ніярє Шевкієва

Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!