Як критикувати когось (навіть свого боса) і не зіпсувати стосунки

Зворотній зв’язок буває важко почути і прийняти, але він надзвичайно корисний для обох сторін

9 Грудня 2017

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Експерт із управління Кен Бланшар не дарма якось сказав: «Зворотній зв’язок — це сніданок чемпіонів». Зворотній зв’язок — це наче вулиця з двостороннім рухом. Вона потрібна всім, але при цьому ваші висловлювання можуть зіпсувати стосунки з людьми.

Більшості людей, як правило, не вистачає впевненості та компетентності, щоби взаємодіяти з іншими у напруженій ситуації. Зворотній зв’язок буває важко почути і прийняти, але він надзвичайно корисний для обох сторін. Ось кілька порад, які слід мати на увазі наступного разу, коли ви захочете обговорити з кимось — навіть із вашим начальником — потенційно чутливу тему.

 

Спочатку попросіть дозволу

Попросити дозволу висловити свою думку, пораду чи коментар — це хороша ідея, незалежно від того, з ким ви говорите. Це засвідчить повагу. Наприклад, можна сказати: «Ви хотіли б почути іншу думку? Чи можу я запропонувати свою точку зору?» Цей крок потрібен не завжди — все залежить від відносин і взаєморозуміння. У формальніших відносинах (наприклад, при розмові з начальником) це ідеальний спосіб почати діалог.

Зберігайте оптимізм і уникайте «але»

Переконайтеся, що ваші коментарі доволі зважені та не зможуть завдати кому-небудь серйозних образ. Запропонуйте конструктивне рішення і намагайтеся не використовувати слово «але» для з’єднання позитивного висловлювання з негативним. У бесіді з начальником не кажіть: «Мені подобається працювати з вами, але я відчуваю, що моя робота не завжди цінується». Замість цього спробуйте так: «Мені подобається працювати з вами. Іноді я відчуваю, що моя робота не цінується, іноді у мене складається враження, що ви не приймаєте мої ідеї. Я відчуваю, що якби ви розділили мій внесок в командні проекти, то ми обоє виграли б».

Критикуйте з користю

Запитайте себе, наскільки ваші відгуки, критика чи думка допоможуть людині. Ви хочете змінити щось? Хочете скорегувати якусь конкретну діяльність або процес? Обов’язково поясніть, яким чином ваш порада принесе користь, вирішить проблему або підвищить продуктивність.

Підкреслюйте свою думку

Представляючи свої коментарі, застосовуйте я-конструкції, а не ви-пропозиції. Використовуйте такі висловлювання:«Я помітила, що …» або «Я страждаю, коли …» замість «Ви ніколи не робите цього» або «Ви завжди вселяєте такі-то почуття».

Такі слова як «завжди» і «ніколи» звучать, як звинувачення, і часто змушують людей займати оборонну позицію. Спробуйте бути якомога чіткішими щодо ситуації і не вирішувати нинішні проблеми за рахунок колишніх труднощів.

Плануйте і репетируйте

Потренуйтеся в тому, що ви хочете сказати, з надійним другом чи колегою. Якщо ви витратите час на ретельну підготовку, то набагато більше шансів, що результат буде на вашу користь. Також обдумайте час вашого звернення. Пам’ятайте про персональні зобов’язання іншої людини і про терміни їхнього виконання.

Говоріть тет-а-тет

Згідно з новим дослідженням, імовірність позитивної відповіді на прохання в особистій бесіді в 34 рази вища, ніж на прохання, яке ви описали у емейл-повідомленні. Як позитивні, так і негативні відгуки слід повідомляти особисто — для максимального впливу. Під час зустрічі контролюйте мову тіла і намагайтеся зберігати спокійний і поважний тон. Зайві рухи пальцями і схрещені руки не допоможуть передати продуктивне повідомлення.

Якщо ви не можете зустрітися особисто, щоб обговорити проблему, спробуйте зв’язатися по Skype або хоча б по телефону. Електронні листи і текстові повідомлення можуть зрозуміти неправильно, тому слід уникати їх, якщо ви хочете сказати щось, дійсно, важливе.

Будьте відкритими

Приготуйтеся вислухати і радо прийняти точку зору іншої людини. Майте на увазі, що можливо і ви певною мірою відповідальні за нинішню ситуацію. І погодьтеся з тим, що вона може стати для всіх можливістю для навчання. Слухайте уважно. Якщо ваш підхід — слушний і щирий, то ймовірно ви обоє дізнаєтеся щось нове один про одного і це збагатить ваші відносини.

Оригінал — Susan Stainbrecher
Адаптований переклад — Ліля Гук
Зображення — unsplash.com

Текст
Місія The Ukrainians — уможливлення позитивних соціальних змін в Україні
Долучайтеся до Спільноти, підтримуйте якісну українськомовну журналістику та приєднуйтеся до змін!
Приєднатися
Наші головні тексти тижня у красивій розсилці. Щовихідних у ваших емейл-скриньках.

Майже готово

Вкажіть ще, будь ласка, своє ім’я та емейл.

Дякуємо і до зв’язку незабаром!