img

Як критикувати когось (навіть свого боса) і не зіпсувати стосунки

09.12.2017 The Ukrainians

[Текст опублікований за підтримки Work.ua — сайту із пошуку роботи №1 в Україні]

Експерт із управління Кен Бланшар не дарма якось сказав: «Зворотній зв’язок — це сніданок чемпіонів». Зворотній зв’язок — це наче вулиця з двостороннім рухом. Вона потрібна всім, але при цьому ваші висловлювання можуть зіпсувати стосунки з людьми.

Більшості людей, як правило, не вистачає впевненості та компетентності, щоби взаємодіяти з іншими у напруженій ситуації. Зворотній зв’язок буває важко почути і прийняти, але він надзвичайно корисний для обох сторін. Ось кілька порад, які слід мати на увазі наступного разу, коли ви захочете обговорити з кимось — навіть із вашим начальником — потенційно чутливу тему.

 

Спочатку попросіть дозволу

Попросити дозволу висловити свою думку, пораду чи коментар — це хороша ідея, незалежно від того, з ким ви говорите. Це засвідчить повагу. Наприклад, можна сказати: «Ви хотіли б почути іншу думку? Чи можу я запропонувати свою точку зору?» Цей крок потрібен не завжди — все залежить від відносин і взаєморозуміння. У формальніших відносинах (наприклад, при розмові з начальником) це ідеальний спосіб почати діалог.

Зберігайте оптимізм і уникайте «але»

Переконайтеся, що ваші коментарі доволі зважені та не зможуть завдати кому-небудь серйозних образ. Запропонуйте конструктивне рішення і намагайтеся не використовувати слово «але» для з’єднання позитивного висловлювання з негативним. У бесіді з начальником не кажіть: «Мені подобається працювати з вами, але я відчуваю, що моя робота не завжди цінується». Замість цього спробуйте так: «Мені подобається працювати з вами. Іноді я відчуваю, що моя робота не цінується, іноді у мене складається враження, що ви не приймаєте мої ідеї. Я відчуваю, що якби ви розділили мій внесок в командні проекти, то ми обоє виграли б».

Критикуйте з користю

Запитайте себе, наскільки ваші відгуки, критика чи думка допоможуть людині. Ви хочете змінити щось? Хочете скорегувати якусь конкретну діяльність або процес? Обов’язково поясніть, яким чином ваш порада принесе користь, вирішить проблему або підвищить продуктивність.

Підкреслюйте свою думку

Представляючи свої коментарі, застосовуйте я-конструкції, а не ви-пропозиції. Використовуйте такі висловлювання:«Я помітила, що …» або «Я страждаю, коли …» замість «Ви ніколи не робите цього» або «Ви завжди вселяєте такі-то почуття».

Такі слова як «завжди» і «ніколи» звучать, як звинувачення, і часто змушують людей займати оборонну позицію. Спробуйте бути якомога чіткішими щодо ситуації і не вирішувати нинішні проблеми за рахунок колишніх труднощів.

Плануйте і репетируйте

Потренуйтеся в тому, що ви хочете сказати, з надійним другом чи колегою. Якщо ви витратите час на ретельну підготовку, то набагато більше шансів, що результат буде на вашу користь. Також обдумайте час вашого звернення. Пам’ятайте про персональні зобов’язання іншої людини і про терміни їхнього виконання.

Говоріть тет-а-тет

Згідно з новим дослідженням, імовірність позитивної відповіді на прохання в особистій бесіді в 34 рази вища, ніж на прохання, яке ви описали у емейл-повідомленні. Як позитивні, так і негативні відгуки слід повідомляти особисто — для максимального впливу. Під час зустрічі контролюйте мову тіла і намагайтеся зберігати спокійний і поважний тон. Зайві рухи пальцями і схрещені руки не допоможуть передати продуктивне повідомлення.

Якщо ви не можете зустрітися особисто, щоб обговорити проблему, спробуйте зв’язатися по Skype або хоча б по телефону. Електронні листи і текстові повідомлення можуть зрозуміти неправильно, тому слід уникати їх, якщо ви хочете сказати щось, дійсно, важливе.

Будьте відкритими

Приготуйтеся вислухати і радо прийняти точку зору іншої людини. Майте на увазі, що можливо і ви певною мірою відповідальні за нинішню ситуацію. І погодьтеся з тим, що вона може стати для всіх можливістю для навчання. Слухайте уважно. Якщо ваш підхід — слушний і щирий, то ймовірно ви обоє дізнаєтеся щось нове один про одного і це збагатить ваші відносини.

Оригінал — Susan Stainbrecher
Адаптований переклад — Ліля Гук
Зображення — unsplash.com

The Ukrainians

Текст The Ukrainians

Схожі публікації

569 4

На 5% краще: труднощі послідовного прогресу

Якщо я ставатиму на 5% мудрішим щороку, то за 15 років буду майже вдвічі розумнішим, аніж зараз

28.02.2018 The Ukrainians
3110 5

6 способів продуктивно провести свій вільний час

Лише найпродуктивніші з нас сприймають час тим, чим він дійсно є, — одним із наших найцінніших активів

31.05.2017 The Ukrainians
416 5

Навчитися вчитися

Схоже, єдина надійна конкурентна перевага — це здатність вчитися швидше за всіх

30.05.2018 The Ukrainians

Популярні публікації

29619 5

Що святкувати першим: Різдво чи Новий рік?

11 карток про те, чому українці живуть за двома календарями одночасно і що з цим робити
09.12.2016 Ірина Сало
28317 15

Ярослав Ажнюк

Розмова із засновником українського технологічного стартапу Petcube
04.04.2014 Тарас Прокопишин
48410 8

Легенда Хрещатика

Чому інженер, який запускав у космос ракети, а тепер миє вікна на Хрещатику, так не любить вихідних
25.11.2016 Анна Давидова

Краудфандинг

Малі міста

2608
зібрали
36000
потрібно

Нові медіа нової країни

36
зібрали
5000
потрібно

Найрозумніші діти країни

2538
зібрали
4500
потрібно

підтримайте проект

Donate

Введіть слово, щоб почати